VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do veřejné služby se zapojili především Rómové

Nový Jičín - Jedním z měst, které přistoupily k programu veřejné služby, je Nový Jičín. Několik občanů už má pracovní týden za sebou a podle vedení města je u některých do budoucna možný stálý pracovní poměr.

15.6.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

Veřejnou službu mohou vykonávat lidé, kterým jsou poskytovány dávky pomoci v hmotné nouzi a tím si zvýšit příjem. Pokud totiž lidé pobírají dávky déle než šest měsíců, mají na výběr ze tří možností. Z původních 3126 korun klesnout na 2020 korun v případě, že neodpracují nic či méně než dvacet hodin měsíčně. Zůstat na hodnotě 3126 korun, pokud odpracují v rámci veřejné služby dvacet hodin za měsíc, či si přilepšit na částku 3679 korun, pokud dotyční odpracují měsíčně třicet hodin veřejné služby.

Města a obce nejsou povinna tuto službu zřizovat, přesto se však Nový Jičín, jako jedno z mála měst v Moravskoslezském kraji, rozhodl tuto možnost občanům poskytnout. „Rozhodli jsme se přistoupit k tomuto programu a i když to byla poměrně složitá záležitost, vše jsme nachystali i s potřebnými náležitostmi,“ uvedl místostarosta Nového Jičína Milan Šturm. Podle jeho slov se vedení města již před zavedením služby zabývalo otázkou, kolik občanů by mohlo do zmiňovaného systému spadnout. „Jedná se řádově o sto až sto dvacet lidí přímo z Nového Jičína a zároveň až o čtyři stovky občanů ze sousedních obcí, o kterých víme, že se nechystají zavádět veřejnou službu, a které spadají pod náš sociální odbor,“ vyčíslil místostarosta Štur­m.

Pracovní činnost v rámci veřejné služby probíhá v současnosti již třetí týden. Pracovníci provádějí ve skupinách úklidy veřejných prostranství, přičemž ti, kteří chtějí odpracovat třicet hodin, vykonávají veřejnou službu od pondělí do pátku v šestihodinovém cyklu. Občané, kteří mají v plánu odpracovat dvacet hodin, pracují denně čtyři hodiny.

„Musím říci, že co se týče pracovního výkonu, jsou lépe přizpůsobiví a více pracují občané romské národnosti. Vesměs s nimi máme dobré zkušenosti,“ pochválil pracovní čety místostarosta. Podle starosty města Ivana Týle není až tak překvapivé, že právě občané romské národnosti se veřejné službě více přizpůsobili. Majoritní společnost se totiž s touto formou nikdy nesetkala. „Nový Jičín je přece jen relativně malé město a obava sociální degradace tady stále v lidech je. Ono to není příjemné, když někdo pracoval na nějaké pozici, o práci přišel a najednou jej lidé potkávají v oranžové vestě a s pytlem v ruce,“ vysvětlil starosta Týle.

Již během několika týdnů se městu veřejná služba osvědčila a sám místostarosta Šturm přiznal, že dokonce uvažují, že by se z některých osob, které vykonávají veřejnou službu, mohli v budoucnu stát stabilní pracovníci například novojičínských technických služeb. „Domnívám se, že je to služba dobře nastavená a pozitivní. Dokonce už je vytipována jedna osoba, která by mohla být zaměstnána v technických službách,“ prozradil Šturm s tím, že se jedná o osobu tělesně postiženou, která nebyla schopna najít práci. „Takže si myslím, že dojde ke shodě a k oboustranné spokojenosti,“ do­dal.

Podle starosty Týle je zapojení se do veřejné služby otázkou psychologie. Současně je jasné, že rozdíl mezi prací pro město dělá v maximálním případě 1600 korun měsíčně. „A když si vezmete, že v systému můžou být třeba tři rodinní příslušníci, tak mít nebo nemít o téměř pět tisíc více, to je velký motivační stimul,“ spočítal Týle. „Je to nová služba, takže věřím, že za rok si nikdo lidí v pracovních vestách ani nevšimne a lidé to budou brát tak, že pracující ve veřejné službě se snaží pro město něco udělat,“ uzavřel Týle.

Autor: Markéta Kovalová

15.6.2009
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení