„Postupně měníme stávající žárovky veřejného osvětlení za úspornější. Dalšími opatřeními plánovanými do budoucna, výměna oken, zateplení objektů,“ naznačila jak a čím se rozhodli šetřit vobci starostka Spálova Marie Flodrová. Obdobně reagovala na dotaz úspor starostka Skotnice Anna Mužná. „Při výměně svítidel na sloupech veřejného osvětlení instalujeme namísto 125wattových žárovek žárovky 70wattové,“ objasnila stím, že vbřeznu dojde krekonstrukci osvětlovacích soustav také vbudově místní mateřské školy. Starosta Jeseníku nad Odrou Tomáš Machýček ale upozornil, že nestačí jen vyměnit žárovky. „Dobré je inastavení zapínání a vypínání osvětlení.“

Ne všude ale lidé kroky vedení obce chápou. „Vminulých letech jsme šetřili na osvětlení vnočních hodinách. Zdůvodu stížností občanů jsme ale museli obnovit osvětlení ulic na celou noc,“ poukázala starostka Irena Šímová zHeřmanic uOder.

Také její kolega zVelkých Albrechtic Josef Magera upozornil na to, že snížení osvětlení nemusí být nejoptimálnější krok vyvolaný snahou ušetřit. „Kdo říká, že obec ušetří osazením drahých výbojek místo levných žárovek například ve veřejných budovách a na úřadech, neumí počítat. Zatím moje zkušenosti snáhradou žárovek výbojkami jsou negativní: nízká životnost, vysoké ceny a kradou se víc, než žárovky,“ naznačil další problém.

Nejen podle Magery se dá ušetřit tím, když se obec pustí také do zateplování a modernizací zařízení a budov. „Je ovšem mnohdy sporná ekonomika těchto opatření. Apokud jde osprávu majetku? Pokud by neexistovali vandalové, neukáznění řidiči a zloději, pak ano. Jiná cesta, vedoucí do pekla, je nic nedělat, ale formálně se vrozpočtu ušetří.“