VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veteráni hasili v Palačově

Starý Jičín-Palačov - V rámci oslav sboru dobrovolných hasičů v Palačově, místní části Starého Jičína, se veřejnosti představili hasičtí veteráni. Dvě dosud plně funkční stříkačky zasahovaly u simulovaného požáru.

27.7.2010
SDÍLEJ:

Obě stříkačky - veteráni sklidily u návštěvníků oslav stého výročí založení SDH Palačov velký obdiv.Foto: Deník/Jana Hromočuková

Jednotka dobrovolných hasičů v Palačově, místní části Starého Jičína, slavila sté výročí od svého založení. V rámci třídenních oslav se veřejnosti představili i dva hasičtí veteráni. Zatímco motorovou stříkačkou starou téměř šedesát let se pochlubili palačovští dobrovolní hasiči, kyvadlovou stříkačku vyrobenou v roce 1862 na oslavy přivezla jednotka dobrovolných hasičů ze Starojické Lhoty, taktéž místní části Nového Jičína.

„Do Palačova jsme dnes přivezli našeho veterána, stříkačku, takzvanou kývačku, která byla vyrobena již v roce osmnáct set šedesát dva,“ představil hasičského veterána Miloš Pavlík, jeden ze starojických dobrovolných hasičů. Podle něj dostali hasiči vzácný stroj nejspíš po založení sboru, které se datuje k roku 1908.

Vzácná stříkačka, za kterou se v minulosti zapřahali koně, je do dnešního dne plně funkční. Jediné, co k úspěšnému hašení potřebuje je několik šikovných rukou a přístup k vodě. „Aby fungovala, musí se dopravit ke zdroji vody, buďto k potoku nebo k nádrži. Z té potom dva hasiči kýblují vodu do stříkačky,“ vysvětlil Pavlík a pokračoval: „Kýváním, které zajišťují čtyři hasiči, na každé straně dva, se pístem tlačí voda do hadice. No, a tak se hasí.“

O údržbu veterána se dobrovolní hasiči starají sami. „Je to dřevěná stříkačka a dřevo, jak známo, podléhá zkáze. Občas se proto musí natřít, hadice se musí usušit, protože jinak by shnily, kola se musí namazat, aby nevrzaly. Protože má dřevěné písty, musíme stříkačku před ukázkou zalít, aby dřevo natáhlo vodu, a tak písty těsnily,“ uvedl Václav Kreml, další ze starojických dobrovolných hasičů, a dodal: „Jinak je to taková ta běžná údržba.“

Druhého z veteránů, tentokrát motorovou stříkačku, která se startuje na kliku, představili návštěvníkům palačovských oslav místní hasiči. Stroj s typovým označením LV 36, který se již nezapřahá za koně, ale je schopen jet za automobilem, byl sice o dost mladší než takzvaná kývačka, ale to mu na zajímavosti neubralo. „S touto stříkačkou jsem začínal cvičit někdy v sedmdesátých letech a již v té době byla raritou,“ uvedl Radomír Konečný, aktivní člen SDH Palačov. Podobný stroj, který v jednapadesátém roce zakoupila obec, totiž podle něj nikdo jiný v okolí neměl.

Motorová stříkačka se, stejně jako stříkačka ze Starojické Lhoty, nachází ve velmi dobrém stavu. Ten však nebyl bez práce. „Když se podíváte, zjistíte, že udržení jejího dobrého stavu nás stálo moc a moc brigádnické práce,“ vysvětlil Konečný s tím, že kromě nástřiku, který je nový, má stříkačka původní rozdělovač, původní sací koš i proudnice. „Přestože byl stroj funkční, my jsme mu museli dát ten správný lesk, aby to vypadalo,“ smál se hasič.

Na otázku, jak moc se liší výkon dnešní moderní techniky od takovýchto starobylých veteránů, Konečný překvapivě odpověděl: „Konkrétně tato stříkačka má fantastický výkon, který je oproti dnešním strojům zhruba o polovinu vyšší.“ V tom, v čem spočívá neuvěřitelná výkonnost, má hasič také jasno. „To je prosté,“ usmál se Konečný a dodal: „Je to dáno dřívější poctivou prací českého dělníka.“

Autor: Jana Hromočuková

27.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení