VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vláda je ve věci těžby o něco vstřícnější

Frenštát pod Radhoštěm - Je to přesně rok, kdy vyjela delegace z Frenštátu pod Radhoštěm za tehdejším premiérem Janem Fisherem. Cílem byla změna energetické koncepce a zrušení Dolu Frenštát.

5.4.2011
SDÍLEJ:

Důl Frenštát. Ilustrační foto.Foto: Archiv/Deník

STAV PO ROCE

Zástupci delegace tenkrát ministerskému předsedovi předali usnesení třiceti šesti zastupitelstev měst a obcí s požadavkem na vyřazení ložiska Frenštát z aktualizace energetické koncepce ČR a sdělili mu, že se o problematice snažili hovořit s ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Tošovským, ale neúspěšně. „Ministr setkání odmítá i přesto, že byl již jednou upozorněn, že toto jeho jednání je v hrubém rozporu s mezinárodní Karpatskou úmluvou, která zajišťuje účast veřejnosti na projednávání státních koncepcí a strategií,“ uvedl tehdy Drahomír Strnadel, jednatel Matice Radhošťské.

Rozporuplné pocity si ze zmíněné schůzky odvezl tehdejší frenštátský starosta Stanislav Hrabovský. „Pořád mám pocit, že to je slovíčkaření, a není to v pořádku. Pokud je tam totiž napsáno, že o tom ložisku rozhodne těžař, tak chápeme, že to rozhodne těžař. Úředník, který tam byl, se nás ale snažil přesvědčit, že to tak není. Těžař prý jen posoudí, jestli to je rentabilní z pohledu těžební společnosti, a definitivně a stoprocentně to pak hlídá stát. My jsme chtěli, ať se to takto v té koncepci objeví, jenže tak to tam není,“ vysvětlil své rozčarování Hrabovský.

Uběhl rok, na frenštátské radnici došlo ke změnám, ale postoj vůči těžebním společnostem zůstal stejný. Frenštát má již zpracovanou studii týkající se následků případného spuštění těžby a v průběhu roku neustále tlačil na kompetentní orgány ohledně změny energetické koncepce.
Právě letos v březnu přivezli zástupci města z dalšího jednání v Praze příznivější zprávy. Ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek, s nímž se setkali, podle starosty Trojanovic Jiřího Novotného řekl, že si nedokáže představit, že by se pod Frenštátem někdy těžilo, a když už, tak jedině v případě, že by se republika dostala do maximální krize. „V rámci energetické koncepce se podle ministra nepředpokládá, že by se v energetickém mixu zvedal podíl černého uhlí, spíše naopak,“ dodal Novotný.

To potvrdil také mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček. „Koncepce nehovoří o jednotlivých lokalitách, ale o využití surovin s ohledem na různé parametry,“ upozornil mluvčí ministerstva s tím, že koncepce je výhled zhruba na třicet let do budoucnosti. „Na té schůzce zaznělo, že z ekonomického hlediska je velkou otázkou, jestli by vůbec mělo smysl zahájit těžbu na dole Frenštát,“ poznamenal Vlček.
Pro Frenštát to byla malá výhra. Mezitím se zjistilo, že řada staveb OKD má prošlé stavební povolení, mezi nimi i obě těžní věže.

Autor: Ivan Pavelek

5.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Senioři mohou trávit podzim v Příboře v muzejní škole

Oblíbená akce se v rodišti Sigmunda Freuda koná již posedmé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení