VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vlajka Tibetu zavlaje jen nad pěti městy

Novojičínsko - Také letos vyjadřuje svou podporu utlačovanému lidu Tibetu několik měst na Novojičínsku, která se připojují k akci Vlajka pro Tibet.

10.3.2011 1
SDÍLEJ:

Posedmé bez přestávky vlaje tibetská vlajka také na budově radnice v Odrách.Foto: Archiv/Deník

Již tradičním účastníkem akce Vlajka pro Tibet, což obnáší vyvěšení této pestré vlajky na budově radnice, je Frenštát pod Radhoštěm. Tam a v Kopřivnici se k akci připojili již v roce 1997, jako jedni z prvních měst v České republice. Jak tehdy uvedl Karel Míček, starosta Frenštátu pod Radhoštěm, tamní obyvatelé žili dvacet let v přítomnosti sovětských vojsk a dobře si uvědomovali, co to znamená okupace. „Městská rada i pro letošek vyvěšení vlajky schválila,“ uvedl.

Kopřivnice si dala ve vyvěšování po roce 1998 přestávku a vyvěšování obnovila v roce 2002. „Město Kopřivnice se i v letošním roce připojuje k mezinárodní kampani poukazující na porušování lidských práv v Tibetu,“ sdělila tisková mluvčí kopřivnické radnice Lucie Petříčková.

Své připojení ke kampani Vlajka pro Tibet avizovalo na svých internetových stránkách již se čtrnáctidenním předstihem i město Nový Jičín. Letos vyvěšuje vlajku podeváté.

Posedmé bez přestávky vlaje tibetská vlajka také na budově radnice v Odrách. „Vyvěšujeme ji pravidelně a i letos to rada na poslední schůzi odsouhlasila bez problémů.

Premiérově letos vyvěšují vlajku Tibetu ve Fulneku. „Připojujeme se k podpoře. Rada rozhodla o vyvěšení vlajky,“ sdělila starostka Fulneku Jana Mocová.

Vlajka Tibetu nevlaje ani letos z budovy radnice v Bílovci, přestože tomu tak již jednou bylo. „Domluvili jsme to tak, že budeme vyvěšovat co druhý rok. Takže letos ne, příští rok vyvěsíme,“ uvedl starosta Bílovce Petr Klimek.

K městům, nad nimiž tibetská vlajka naopak vlát nebude, patří například Studénka. „Rada našeho města ani v letošním roce vyvěšení tibetské vlajky na radnici neschválila, takže této akce se nezúčastníme,“ uvedl starosta města Ladislav Honusek a pokračoval: „Situace nebude nijak výjimečná, protože ve Studénce tato vlajka zatím nevisela.“

Podobně se k akci postavili také ve Štramberku. „Nevím, kdy se zastupitelé či městská rada dohodli, každopádně tibetskou vlajku vyvěšovat nebudeme,“ uvedla pracovnice štramberského úřadu. Tibetskou vlajku na radnici neuvidí ani obyvatelé města Příbora. „Prvního. února se na městské radě problematika vyvěšení tibetské vlajky probírala. A protože nebylo přijato žádné usnesení navrhované pro vyvěšení, v letošním roce u nás vlajka vlát nebude,“ uvedla vedoucí odboru vnitřních a organizačních věcí Zuzana Turková.

Jak uvádí server tibinfo.cz, celosvětová kampaň „Vlajka pro Tibet“ vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Omezení základního práva Tibeťanů na svobodu vyjadřování a pohybu, ničení klášterů a národních památek, přeměna Tibetu na vojenskou základnu, strach o život dalajlamy a zejména násilně vedená protitibetská komunistická politika Číňanů vedla Tibeťany k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959. Osmdesát tisíc Tibeťanů bylo zabito a mnoho dalších uvězněno nebo přemístěno do pracovních táborů. Počet tibetských uprchlíků se odhaduje na 150 až180 tisíc.

IVAN PAVELEK
JANA HROMOČUKOVÁ

Vlajka pro Tibet: Občas to vypadalo jako na houpačce

Novojičínsko – Jednou ano, pak zas ne. Tak to někdy vypadalo v některých městech v souvislosti s kampaní Vlajka pro Tibet.

Přestávce ve vyvěšování vlajky se málem nevyhnul Frenštát pod Radhoštěm, který přitom byl třeba v roce 2001 jediným městem v okrese, jež se nebálo vlajku vyvěsit. O dva roky později ale tibetská vlajka na radnici málem nevisela. Tehdejší sedmičlenná rada, v níž byli tři občanští demokraté, dva sociální demokraté a dva komunisté, vyvěšení neodsouhlasila a rozhodnout museli až zastupitelé.

Čtyřletou přestávku si dali v Kopřivnici. Ti, co byli proti, argumentovali tím, že by mohli poškodit zájmy automobilky Tatra, které by se tak nadobro uzavřel čínský trh. Čínský trh, a nejen ten, se však pro Tatru uzavřel i tak. Podnik totiž nedokázal být konkurenceschopný na trhu, a tak radní opustil strach a vrátili se k podpoře utlačovaného Tibetu.

V Bílovci se o vyvěšení vlajky jednalo několikrát neúspěšně. Například v roce 2004 to bylo hodně těsné. „Vlajku nemáme a museli bychom ji shánět,“ sdělil tehdy radní Antonín Illík. Jeho kolega Jaromír Aleš, jenž se jednání nemohl zúčastnit, by byl ale pro podporu země, která je pod jhem jiného státu. „Vyvěšení vlajky bych podpořil,“ řekl tenkrát. V roce 2009, Bílovec přece jen vlajku vyvěsil, loni už ale opět ne a letos rovněž ne.

Jednou, v roce 2005, vyvěsili tibetskou vlajku také na budově Obecního úřadu v Suchdole nad Odrou a jedenkrát již také vlajka Tibetu visela na budově radnice ve Štramberku. (ipa)

10.3.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Poznávacího zájezdu do budoucího partnerského města Bánovce nad Bebravou se mohou kopřivničtí senioři zúčastnit v rámci programu Aktivní senior 2017.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení