VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda hrozila zejména ráno

Novojičínsko /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ - Lidé na Novojičínsku byli opět v pohotovosti kvůli velké vodě. Avšak podle hydrometeorologů obavy z velké vody jsou již zbytečné. Ve středu odpoledne a večer můžeme očekávat jen přeháňky, výjimečně bouřky. V pátek by mohlo pršet více. Další výraznější zvednutí toků již nepředpokládají.

2.6.2010
SDÍLEJ:

Pohybující se svah nedaleko dětského domova, nad silnicí I/57 spojující Nový Jičín a Valašské Meziříčí.Foto: Michal Polášek

18.50 Povodí Odry: Normální stav je na Jičínce v Novém Jičíně a na Sedlnici v Sedlnicích. První stupeň povodňové aktivity stále trvá na Bílovce v Bílovci, na Husím potoku ve Fulneku a na Lubině v Petřvaldu. Druhý stupeň pohotovosti platí na Odře v Odrách a v Bartošovicích. (mil)

17.00 Novojičínský tiskový mluvčí, Josef Gabzdyl:

Řeka Jičínka, obdobně jako další vodní toky v Novém Jičíně a okolí, klesla pod první povodňový stupeň, vrátila se tedy do normálního stavu. Řeky navíc mají i nadále sestupnou tendenci. Dnešní velká voda naštěstí podle prvních informací nezpůsobila žádné škody na majetku občanů nebo města. Půda je však natolik nasáklá vodou, že silnější, nebo dlouhotrvající srážky by řeky velmi pravděpodobně opět rozvodnily.

Krajský úřad uvádí v seznamu sesuvů i lokality pod Penzionem Lamberk a na konci Revoluční ulice v zatáčce na Bludovice, nedaleko dětského domova, ale podle prvních informací není tento stav zatím vážný. Sesuvy posuzují odborníci. Rozhodně se podle mých informací neuvažuje o evakuaci domova, který však patří do vlastnictví krajského úřadu, nikoliv města.

15.34 Povodí Odry: Na druhém stupni povodňové aktivity zůstávají Odra v Odrách a Bílovka v Bílovci. Dobrou zprávou je, že hladina vody mírně klesá. První stupeň platí na Odře v Odrách, na Lubině v Petřvaldu a na Husím potoce v Hladkých Životicích. Jičínka v Novém Jičíně se dostala do normálního stavu. (mil)

14.30 Šárka Vlčková, tisková mluvčí kanceláře hejtmana kraje informuje o dalších sesuvech půdy: V obci Tichá je sesuv půdy nad silnicí. V Novém Jičíně se sesula půda na soutoku Jičínky. (mil)

12.02 Novojičínský tiskový mluvčí, Josef Gabzdyl k situaci v Novém Jičíně a okolí:

Po dvou týdnech se korytem Jičínky a dalších toků v Novém Jičíně i okolí valila velká voda. Po dlouhotrvajících deštích v Beskydech se Jičínka ve městě zvednula na první povodňový stupeň (stav bdělosti) v pět hodin ráno a už o tři hodiny později byla dosažena dvojka, tedy stav pohotovosti. Navíc velmi brzy se jen na několik centimetrů přiblížila k třetímu stupni, stavu ohrožení. Naštěstí z koryt se voda nevylila.

V devět hodin zasedla povodňová komise města, z níž vzešel pokyn k preventivnímu rozdávání pytlů s pískem lidem žijícím v okolí vodních toků. Občanům zůstaly zásoby už z května a nyní si mohli do areálu technických služeb na Suvorovově ulici přijet pro další pytle. Už od rána zaměstnanci technických služeb a pracovníci veřejné služby pytlovali další.

Situace na přehradních nádržích byla poměrně klidná, i když na některých (Kacabaja na Zrzávce v Hodslavicích nebo Čerťák na Kojetínském potoku za Novým Jičínem) už voda přetékala přes bezpečnostní přeliv.

Nový Jičín se rovněž objevil v seznamu sesuvů v Moravskoslezském kraji. Situace podle prvních poznatků není zatím vážná, v některých případech jde o sesuvy staršího data, které nyní přiživuje neustálý přísun vody. Sesuvy na Valašské ulici pod penzionem Lamberk a nedaleko dětského domova u silnice I/57 z Nového Jičína do Valašského Meziříčí posoudí odborníci a rozhodnou o dalším postupu.

Povodňová situace se okolo poledne uklidnila, Jičínka klesala zpátky k prvnímu stupni. Podle předpovědi se deště posunuly na západ, tak snad bude klid.

11.22 Povodní Odry: Druhý stupeň povodňové aktivity platí na Lubině v Petřvaldě, na Bílovce v Bílovci, na Jičínce v Novém Jičíně a na Sedlnici v Sedlnicích. První stupeň je na Husím potoce v Hladkých Životicích a na Odře v Odrách. (mil)

10.58 Místostarosta Kujav, Dominik Gontkovič, informuje o stavu v obci: "Dnes 2. června byla obec Kujavy opět zasažena velkou vodou. Na silnice vytékala voda z polí a zatopila sklepy a garáže v obci. Dochází taky k sesuvu vozovky a hrozí pády stromů na elektrické vedení. Pod dálničním mostem je při každé vodě zatopená vozovka a hasiči JSDH Kujavy musí odstraňovat naplaveniny před mostem. Neustále jsou odplavovany břehy místního Děrenského potoku a sesuvy půdy se potok posouvá k vozovkám jak místních komunikací tak silnice z Pustějova do Fulneku. Od rána je JSDH Kujavy v pohotovosti, čerpá vodu a na obci zasedá krizový štáb." (mil)

9.43 Podle serveru Povodí Odry se Jičínka vyšplhala na hodnotu 252 centimetry (k 9.20), což je osm centimetrů pod 3. SPA, tedy ohrožením. Lubina dosáhla ve stejném času druhého povodňového stupně se 150 centimetry­. (vru)

9.28 Silnice 0484 v Jeseníku nad Odrou je neprůjezdná. Podjezd pod železniční tratí Jeseník nad Odrou - Polom u odbočky na Hrabětice-Blahutovice je zaPlaven. (mil)

9.23 Druhý povodňový stupeň, pohotovost, překročily toky Bílovka a Sedlnice. Bílovka dosáhla 191 centimetr a Sedlnice 231 centimetr. Ostatní toky se drží na 1. SPA, kromě Odry v Odrách, která je stále pod povodňovými stupni. (vru)

9.00 V Novém Jičíně zasedla povodňová komise. (mil)

8.42 Jičínka v Novém Jičíně se už vyhoupla na 2. stupně povodňové aktivity (SPA) s hladinou 234 centimetry. Taktéž Bílovka v Bílovci se dostala během krátké doby na 1. SPA. Sedlnici zbývá 7 centimetrů do 2. SPA (vru)

8.30 Silnice 46424 v Kujavách je neprůjezdná. Pod dálnicí D1 je zaplavený podjezd. (mil)

8.07 V Hladkých Životicích na ulici Oderská je zaplaven podjezd pod železniční tratí. (mil)

7.16 Šárka Vlčková, tisková mluvčí kanceláře hejtmana kraje informuje: Sesuvy půdy se vyskytly i na Novojičínsku. Ve Štramberku došlo k sesuvu půdy na zahrádkami. V Novém Jičíně se sesunula silnice u dětského domova a dále došlo k sesuvu břehu domu na ulici Valašská č. 10.

6.59 Ve Studénce je zaplavena silnice Butovická v délce 307 metrů. Vše je již dopravně značeno. (mil)

Za velmi rychlým zvednutím hladin je přesycená půda, která nestačí pojímat ani kapku dešťové vody. Všechna stéká do koryt vodních toků. V některých místech se voda vylévá a zaplavuje pole i silnice.

Autor: Milada Soukenková

2.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Škrpál přinese pořádnou porci muziky

Soudní jednání o osudu OKD u Krajského soudu v Ostravě 24. srpna 2017.
SLEDUJEME ON-LINE
21

Událost dne: věřitelé rozhodnou o osudu OKD

Slavnost se blíží. V Novém Jičíně vystoupí Neckář i Dyk

Letošní ročník je věnován 300. výročí narození Ernsta Gideona von Laudona.

Policisté hledají dívku z dětského centra

Se žádostí o pomoc se obrátili na veřejnost policisté, kteří pátrají po 14leté dívce, která odešla z dětského centra. 

I. B třída, sk. B: Až příliš krutá porážka pro Petřvald

Domácí premiéra v I. B třídě, sk. B, jim nevyšla. Fotbalisté Petřvaldu na Moravě v ní totiž přenechali všechny body Vřesině, která zvítězila 5:2.  

Souhrn I. B třídy, sk. D: Mořkov si vyšlápl na Starý Jičín

Novojičínsko – Jeseník nad Odrou přivezl všechny body z Oder, kde byly k vidění dvě penalty a dvě červené karty. Veřovice si pak dojely pro výhru do nedaleké Tiché, kde o výhře rozhodly ve druhém poločase.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení