Parkovací plocha u Valašského muzea je jednou z největších ve městě. Podle mluvčího rožnovské radnice Tomáše Grosse se zvýšení poplatku týká všech motorových prostředků. „Majitelé osobních vozů zaplatí sedmdesát korun, motocyklisté padesátikorunu a odstavení autobusu přijde na dvě stě padesát korun,“ přiblížil Gross.

Ke zdražovaní vedl radnici fakt, že se Rožnov od počátku roku stal plátcem DPH. „Při odvodu daně z nyní účtovaných parkovacích poplatků by klesl reálný zisk o částku, kterou DPH představuje, tedy o devatenáct procent,“ vysvětlil Gross. V porovnání s minulým rokem by to bylo přibližně sto devadesát tisíc korun.

Více peněz si musí návštěvníci připravit i při samotném vstupu do skanzenu. Vedení muzea totiž počítá pro letošek se zdražením základního vstupného o deset až patnáct korun. „Důvodem pro zvýšení ceny je rozšíření naší nabídky staveb. Ve Valašské dědině zpřístupníme hned pět nových objektů, které jsme získali také díky Norským grantům. Mezi nimi například kostel, hospodu, školu či formanské stavení,“ zdůvodnil ředitel skanzenu Vítězslav Koukal. Na návštěvnosti by se ale podle něj navýšení cen vstupného ani parkovného projevit nemělo.

Jeho slova nepřímo potvrdil také René Mikulenka z Valašského Meziříčí, který do skanzenu jezdívá s rodinou. „Jsem pravidelným návštěvníkem. Proto jsme si do Valašského muzea pořídili permanentní vstupenky,“ prozradil Mikulenka. Poplatek za parkování je podle něj jen zlomek celkových nákladů na rodinný výlet. „Děti mají uvnitř skanzenu takovou finanční spotřebu, že nějakých řekněme dvacet nebo i třicet korun navíc za parkovné mě neodradí. Navíc, známe Čechy. Ti stejně začnou parkovat v okolních uličkách,“ dodal s úsměvem Meziříčan.

Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm je nejstarší muzeum v přírodě ve střední Evropě. Již v roce 1925 jej založili bratři Alois a Bohumír Jaroňkové. Po celý rok se v muzeu konají akce inspirované folklorem, lidovými zvyky a tradičními řemesly. Areál je využíván i pro další kulturní akce.