VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vznikne křížová cesta?

Mezi Bílovcem a Bílovem by měla v příštím roce vyrůst křížová cesta s patnácti zastaveními. Město nyní vyhlásilo veřejnou soutěž na zpracování grafického návrhu cesty.

5.7.2016 1
SDÍLEJ:

Bílovecký farář Lumír Tkáč ukazuje, kudy by zamýšlená křížová cesta z Bílovce do Bílova mohla vést.Foto: Jiří Velký

Oživit turistickou cestu z Hublesky v Bílovci do obce Bílov. Takový cíl si nyní dalo město Bílovec. Již v příštím roce by mohla trasu lemovat křížová cesta s patnácti zastaveními.

Město nyní vyhlásilo jednokolovou veřejnou soutěž na zpracování grafického návrhu křížové cesty. „V současné materiálně zaměřené době jsou duchovní hodnoty stále vzácnější a stejně tak jsou výjimečná místa, která je připomínají," konstatoval starosta Bílovce Pavel Mrva, jenž celou soutěž inicioval.

Nejbližší křížové cesty jsou v Hradci nad Moravicí a mezi Novým Jičínem a Štramberkem. Bílovci podobná cesta vždycky chyběla.

NÁVRAT K HODNOTÁM

„V době, kdy je v Evropě nestabilní politická situace, můžeme vytvoření nové křížové cesty vnímat jako symboliku návratu ke starým křesťanským hodnotám a jistotám. Přestože jde o symbolickou záležitost nevelkého rozsahu, myslím, že může mít velký význam jak pro katolickou komunitu, tak pro širokou veřejnost.

Bude totiž postavena na turisticky atraktivním místě s nádhernými výhledy do krajiny, které přímo vyzývá k procházkám a relaxaci. Protože chceme význam a symboliku křížové cesty přiblížit každému, bude u křížové cesty umístěna naučná tabule," vysvětlil dále bílovecký starosta.

Cesta má být citlivě umístěna do krajiny a má mít podobu subtilních konstrukcí. „Vycházíme z industriální historie našeho regionu, proto trváme na použití tradičních materiálů dřeva a kovu," pokračoval Pavel Mrva.

Předpokládané náklady na vznik cesty představují asi 1,5 milionu korun.

„V souvislosti s tímto projektem jednáme o partnerství s polským městem Kietrz a zvažujeme žádost o dotaci z dotačního programu INTERREG EUROPE. Možnost sponzorovat jednotlivá zastavení bychom chtěli dát také soukromým donátorům," nastínil starosta Mrva.

VÝSTAVA NÁVRHŮ BUDE NA ZÁMKU

Vítěz architektonické soutěže dostane 30 tisíc korun. „Soutěžní návrhy musejí být odevzdány do 30. září 2016 a vyhodnoceny budou v listopadu. Ale už v říjnu budou přihlášené modely a návrhy vystaveny v bíloveckém zámku, aby se s nimi mohla seznámit veřejnost," doplnil na závěr Pavel Mrva.

Na výběru místa pro novou křížovou cestu se podílel také děkan bílovecké farnosti Lumír Tkáč. „Bude postavena na zelené turistické značce, která prochází od Bílovce přes Hublesku k rozhledně Kanihůře v Bílově a případně dál do Fulneku, nebo obloukem zpět do Bílovce. Stejnou trasou vede i cyklostezka," podotkl farář s tím, že každé zastavení nabídne nejen zamyšlení, ale i úchvatný pohled do okolí.

„Samotný úsek křížové cesty, která bude zakomponována mezi nasazené stromy, nebude nijak dlouhý, maximálně 1,5 kilometru," doplnil Lumír Tkáč.

VELIKONOČNÍ TRADICE

Postavení křížové cesty navíc může být podle něj příležitostí, jak vnímat nový státní svátek na Velký pátek. „Projít si v ten den křížovou cestu by mohlo lidem v Bílovci a okolí pomoci naladit se na atmosféru velikonočních svátků a nebrat Velký pátek jen jako den volna navíc," uvedl na závěr Lumír Tkáč.

Autor: Simona Mikšová

5.7.2016 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení