VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VZP nebude proplácet operace umělých kloubů

Nový Jičín - Ortopedické oddělení novojičínské nemocnice utrpí zřejmě velkou ránu. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) totiž nechce již dále proplácet nákladné operace totální endoprotézy.

27.4.2010
SDÍLEJ:

Nemocnice v Novém Jičíně.Foto: Deník/Adam Knesl

Když předstoupil ředitel nemocnice Tomáš Nykel ve čtvrtek 22. dubna před novojičínské zastupitele, do smíchu nikomu příliš nebylo. Nejprve informoval o výsledcích vnitřního auditu, ze kterého vyplývá, že se zdravotnické zařízení topí v dluzích. To samo o sobě není žádnou novinkou, ovšem jejich výše zaskočila mnohé. „Finanční stav nemocnice nevypadá nijak růžově. Absolutní dluh nemocnice, provozní, je sto milionů korun,“ oznámil ředitel Nemocnice s poliklinikou Nový Jičín (NsPNJ) a jedním dechem dodal: „Vnitřní dluh nemocnice je vyčíslený na 650 milionů korun.“ Co to přesně znamená? Je to částka, kterou je, podle slov Tomáše Nykla, třeba do nemocnice investovat v následujících měsících, nebo maximálně dvou letech. Jedná se především o rekonstrukci operačních sálů a interny a opravu střech. „Vzhledem k tomu, že chceme zachovat komplexní onkologické centrum, to znamená operativu v plném rozsahu, musí sály fungovat naprosto bezvadně,“ řekl Nykel.

Poté ředitel oznámil nepříliš povzbudivé zprávy ohledně budoucnosti ortopedie. V únoru se totiž od VZP dozvěděl, že se pojišťovna k 30. červnu letošního roku rozhodla zastavit proplácení operací totálních endoprotéz kyčelního nebo kolenního kloubu. Těchto velice výdělečných zákroků se v Novém Jičíně jen loni uskutečnilo bezmála tři sta. „Budeme operovat totální endoprotézu u pacientů všech jiných pojišťoven, jenom ne VZP. Ta argumentuje tím, že musí snížit objem vynakládaných prostředků na zdravotní péči,“ uvedl ředitel Nykel.

A co vedlo VZP k tomuto opatření? „Ty důvody plynou už z loňského roku, kdy po auditu, který proběhl na všech ortopedických pracovištích v České republice, byly zjištěny takové nedostatky, jež nás vedly k tomuto rozhodnutí a na něm jsme začali spolupracovat s bývalým vedením nemocnice,“ řekl Deníku ředitel VZP Ostrava Aleš Zbožínek.

Na operaci je dlouhý pořadník

Ivo Vaněček, lékař a novojičínský zastupitel v jedné osobě, na čtvrteční schůzi uvedl, že šlo o zástupné problémy, které se již podařilo odstranit. Sám na ortopedii pracuje již pětadvacet let a současný stav ho velice znepokojuje. „Náš pořadník pro VZP nyní čítá 627 pacientů na výměnu kyčelního kloubu a 1058 pacientů na výměnu kolenního kloubu,“ upřesnil Vaněček a připustil: „Jakmile nám bude odňata operativa umělých náhradních kolenních kloubů, tak v podstatě ta ortopedie, dalo by se říct, už nebude mít ani význam.“

I přes stále probíhající jednání to však nevypadá, že by se VZP rozhodla svůj postoj změnit. Ostatně, jak dokládají slova ředitele Zbožínka, pojišťovna již loni bývalého ředitele NsPNJ Radana Gocala o svém záměru informovala. „V návaznosti na další profilaci a koncepci nemocnice bylo s bývalým vedením dohodnuto, že výkony totálních endoprotéz se v novojičínské nemocnici od určitého data pro VZP přestanou dělat. Na druhou stranu podpoříme rozvoj ortopedie v jiných oblastech,“ potvrdil Zbožínek.

Stále nezodpovězenou otázkou zůstává, kam budou muset klienti VZP na tyto operace jezdit a zda se jim neprodlouží již tak dlouhá čekací doba na umělý náhradní kloub. „Nevím, kde ti pacienti skončí,“ přiznal Tomáš Nykel. Ředitel VZP ujišťuje, že nová opatření nebudou znamenat pro pacienty vůbec nic. „Objem péče bude zajištěn v okolních dostupných nemocnicích, tak, aby se neprodlužovaly čekací doby a nesnížila kvalita,“ konstatoval Aleš Zbožínek. Jaké zdravotnické zařízení přesně operace totálních endoprotéz od novojičínské ortopedie převezme upřesnit nedokázal. „Prioritně budeme hledat uplatnění a provedení těchto výkonů v krajských zařízeních. Pokud tato nebudou schopna nebo ochotna, nebo se nedohodneme, tak můžu potvrdit, že jsou připravena ostatní pracoviště, ať je to fakultní nemocnice nebo privátní zařízení, tuto péči převzít,“ řekl závěrem ředitel VZP.

Svůj postoj k aktuálnímu dění v NsPNJ zaujalo také novojičínské zastupitelstvo. To požaduje mimo jiné zachovat stávající operativu ortopedického oddělení.

Autor: Adam Knesl

27.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FRENŠTÁT (zleva Marek a Klimpar) zažil v Českém Těšíně další radost z vítězství.

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

FOTBALISTÉ Bílovce (v bílém) si musí na výhru počkat minimálně do neděle, kdy doma hostí Pustou Polom. 

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Na likvidování následků nákazy afickým morem prasat se podílejí ode dneška i vojenští veterináři z Hlučína.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení