VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zabití orlice, která byla otrávena jedem, řešil ministr

Novojičínsko, Benešovsko – Vzácného dravce, který byl do volné přírody vypuštěn v rámci ojedinělého projektu Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd, někdo otrávil na konci letošního září ve středočeských Olbramovicích.

16.11.2009 1
SDÍLEJ:

V takovém stavu byla mrtvá orlice Gabča u středočeských Olbramovic nalezena.Foto: Luboš Peške

Jak již Deník informoval, Gabča zemřela po pozření prudce jedovaté látky zvané karbofuran. „Mrtvého ptáka se nám podařilo vypátrat, protože měl vysílačku,“ řekl krátce po nalezení mrtvého orla Pavel Křížek, zakladatel Ochrany fauny Votice na Benešovsku.

„Policejní komisař zahájil úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ informovala v pátek 13. listopadu benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská s tím, že traviči hrozí až jeden rok vězení. Ač orlici otrávil neznámý pachatel již v září, policejní vyšetřování se spustilo až o několik týdnů později. A v tom je, podle slov Petra Orla, vedoucího záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku, organizace, která realizuje náročný projekt, největší problém. „Ředitelství Policie České republiky vydalo závazný pokyn pro šetření, že se může zahájit až poté, co se zjistí, že ten pták byl skutečně otráven. Není ovšem řešeno, kdo by měl mrtvé tělíčko poslat na vyšetření a zjistit to,“ řekl Deníku Petr Orel.

V tomto případě se zrak spravedlnosti obrací především na ochránce přírody, kteří pro další vyšetřování důležitou pitvu zařídí, a především zaplatí. Jedna taková vyjde průměrně na dva tisíce korun. „Ročně je nahlášeno kolem padesáti případů otrávení, ale to je jen zlomek. Odhaduji, že je to tak pět až sedm procent všech případů,“ upozornil vedoucí bartošovické stanice. Především na dlouhou prodlevu mezi nálezem mrtvého živočicha a začátkem vyšetřování upozornili ekologové minulý týden v Praze ministra životního prostředí. Nejde však o jediný závažný problém. „Úspěšné vyšetření jednotlivých případů velmi ztěžuje fakt, že je vyšetřují místní oddělení Policie ČR, kde mohou úspěšnému dořešení případů bránit osobní vazby. Vyšetřovatelům navíc chybí metodická pomoc a podpora z ústředí,“ postěžoval si na ministerstvu Zdeněk Vermouzek z české společnosti ornitologické.

Jak orlice uhynula se dočtete ZDE.

Fakt, že tyto kauzy mají na starost v drtivé většině „domácí“ policisté, znepokojuje i Petra Orla. „Měla by se především očekávat větší spolupráce policie s Inspekcí životního prostředí, a především by tyto případy neměla šetřit místní oddělení policie, protože je tam provázanost na lidi, kteří by to mohli mít na svědomí,“ připustil Orel. Ministr životního prostředí Ladislav Miko o těchto problémech ví. „Policejní prezidium nám sice obecně deklarovalo ochotu ke spolupráci, další konkrétně zaměřené výzvy však zatím vyslyšeny nebyly. Bez intenzivní vzájemné spolupráce však lze úspěšné dopadení pachatelů v České republice očekávat jen těžko,“ povzdechl si ministr s tím, že případ orlice Gabči je bohužel jen jedním z mnoha.

Dravci, podle ochránců zvířat, doplácejí na svou predátorskou povahu. Trnem v oku jsou prý lidem, kteří se snaží chránit drobnou zvěř. „Zřejmě ukrádají z jejich jídelníčku,“ poznamenal Orel. Karbofuran, který traviči používají nejčastěji, zabíjí obzvlášť drastickým způsobem. Tento jed napadá nervovou soustavu a způsobuje ochabnutí svalstva. Zvíře se za plného vědomi udusí. Podle šéfa bartošovické stanice stačí k zabití tak velkého ptáka, jako je orel skalní, pouhá kapička. Od loňského roku je karbofuran na seznamu zakázaných látek a jen jeho držení je již trestné. Nejen na smutném osudu orlice Gabči je však vidět, že ani hrozba trestu traviče příliš neodrazuje. Moc dobře totiž vědí, že budou jen stěží dopadeni, natož usvědčeni, což jasně podtrhuje další z mnoha případů.

V březnu byl otráven dospělý pár vzácných orlů mořských mezi Ostravou a Opavou. A výsledek? „Bohužel ani zde nebylo nic dohledáno,“ povzdechl si na závěr Petr Orel.

Možná se pro někoho stane motivací více než padesátitisícová odměna, kterou na dopadení vraha mladé orlice vypsal novojičínský Český svaz ochránců přírody.

Více k odměně se dočtete ZDE.

Autor: Adam Knesl

16.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení