VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranné stanici přibývá zvířecích pacientů

Ani v tomto období se v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích nenudí. Letos již přijali rekordní počet zraněných zvířat, a to 1450 exemplářů.

4.11.2015
SDÍLEJ:

Orlice Dina 2 byla do volné přírody vypuštěna teprve letos v srpnu. Samice byla posledním mládětem, o které pečovala orlice Dina před svou smrtí.Foto: archiv záchranné stanice Bartošovice

Plné ruce práce mají zaměstnanci záchranné stanice v Bartošovicích. Letos již ošetřili 1450 zvířecích pacientů, což je oproti minulému roku navýšení o asi sedmdesát jedinců.

V tomto období tvoří pacienty především ježci, kteří nemají potřebnou hmotnost pro zazimování. „Naše kapacita je však v případě tohoto druhu určitě omezená, uvítáme proto, když se lidé dokáží sami o ježky postarat. V této souvislosti je potřeba určitě také vnímat a vzít v potaz, že všichni podměreční ježci prostě nemohou přežít.

Jde o přirozenou selekci, kterou příroda bezesporu potřebuje," konstatoval vedoucí záchranné stanice Petr Orel s tím, že na silnicích zahynou zbytečně tisíce dalších ježků.

Silnice totiž v poslední době přestávají být pro řadu savců bezpečně prostupné, proto dochází k nežádoucím izolacím populací jednotlivých druhů. Podle Petra Orla za to rovněž může fragmentace krajiny a hustá síť silnic. Zvířecí nemocnice nyní neprožívá zrovna jednoduché období.

„V letošním roce jsme se museli vyrovnat s výrazně zkrácenou finanční dotací od státu. Tato byla oproti loňskému roku nižší o šedesát procent, což představuje částku 600 tisíc korun, a to je značná částka v rozpočtu naší záchranné stanice," povzdechl si Petr Orel.

Orlice zahynula

Pracovníci záchranné stanice se navíc před pár dny museli vyrovnat s velkou ztrátou. Orlice Dina 2, která byla do volné přírody vypuštěna teprve letos v srpnu, zemřela. Smutná událost se stala na příhradovém sloupu vysokého napětí na Přerovsku. Orlice tam zavadila o rohový sloup, který se velmi obtížně zajišťuje ve vztahu k ochraně dosedajících ptáků.

„Jedná se bezesporu o jeden z nejnebezpečnější typů sloupů pro velké ptáky (orli, čápi). Okamžitě jsme požádali správce sítí o jeho zabezpečení proti možnému dalšímu úrazu přisedajících ptáků. Současně jsme iniciovali zabezpečení celé další trasy vysokého napětí, a to v oblasti Potštátu, kde se nachází několik kilometrů elektrického vedení s takzvanými sloupy smrti.

I tam zaznamenáváme trvalý výskyt vzácných dravců, včetně orlů," informoval dále šéf záchranné stanice.

Energetici již v oblasti ochrany ptáků udělali velký krok kupředu, sami iniciují nová a bezpečnější technická řešení. I tento případ nebyl výjimkou a sloup, na kterém zemřela orlice, jež dostala jméno po legendární Dině, která uhynula letos v květnu a ve stanici žila přes 30 let, by měl být brzy zabezpečen.

„Nicméně pokud se na tento velmi závažný problém podíváme blíže, tak zjistíme, že nápravná opatření jdou příliš pomalu," myslí si Petr Orel a vyjmenovává seznam zabitých či zraněných ptáků za srpen a září letošního roku.

Nezabezpečené sloupy vysokého napětí totiž způsobují smrt či úraz téměř denně. Mezi 21 exempláři bylo 15 poštolek obecných, káně lesní, sova pálená, hrdlička zahradní, dva čápi bílí a orel skalní.

„Je to jenom zcela nepatrný zlomek toho co se skutečně stane. Většina zabitých, či zraněných ptáků se logicky vůbec nenajde. Pro vzácné druhy, jako je orel skalní, znamená tato nástraha obrovské nebezpečí. I ztráta jedince má dopad na celou populaci," doplnil Petr Orel.

Velká ztráta

Ztráta Diny 2 byla pro ochranáře skutečně velkou ranou. Orlice totiž byla po vypuštění soběstačná a sama si lovila potravu. „Byla to nádherná, mohutná a majestátní orlí samice. Pocházela z Velké Fatry, Lubochňanské doliny," upřesnil její původ Petr Orel. Další dvě letos vypuštěná orlí mláďata, Marek a Líba, jsou v pořádku a ochranáři je pečlivě monitorují.

Zvířecí záchranáři mají však na kontě i jeden případ se šťastným koncem. Podařilo se jim vyléčit samici káně lesní, která byla letos v červnu popálena elektrickým proudem v Kujavách. Nezvykle zbarveného dravce zachránili a po několikaměsíční rehabilitaci samici minulý týden vypustili zpět do volné přírody.

O úspěchu svědčí i to, že zranění elektrickým proudem se léčí jen velmi obtížně. Ve většině případů mají postižení trvalý handicap.

Autor: Simona Mikšová

4.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení