VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záchranné stanici přibývá zvířecích pacientů

Ani v tomto období se v Záchranné stanici pro volně žijící živočichy v Bartošovicích nenudí. Letos již přijali rekordní počet zraněných zvířat, a to 1450 exemplářů.

4.11.2015
SDÍLEJ:

Orlice Dina 2 byla do volné přírody vypuštěna teprve letos v srpnu. Samice byla posledním mládětem, o které pečovala orlice Dina před svou smrtí.Foto: archiv záchranné stanice Bartošovice

Plné ruce práce mají zaměstnanci záchranné stanice v Bartošovicích. Letos již ošetřili 1450 zvířecích pacientů, což je oproti minulému roku navýšení o asi sedmdesát jedinců.

V tomto období tvoří pacienty především ježci, kteří nemají potřebnou hmotnost pro zazimování. „Naše kapacita je však v případě tohoto druhu určitě omezená, uvítáme proto, když se lidé dokáží sami o ježky postarat. V této souvislosti je potřeba určitě také vnímat a vzít v potaz, že všichni podměreční ježci prostě nemohou přežít.

Jde o přirozenou selekci, kterou příroda bezesporu potřebuje," konstatoval vedoucí záchranné stanice Petr Orel s tím, že na silnicích zahynou zbytečně tisíce dalších ježků.

Silnice totiž v poslední době přestávají být pro řadu savců bezpečně prostupné, proto dochází k nežádoucím izolacím populací jednotlivých druhů. Podle Petra Orla za to rovněž může fragmentace krajiny a hustá síť silnic. Zvířecí nemocnice nyní neprožívá zrovna jednoduché období.

„V letošním roce jsme se museli vyrovnat s výrazně zkrácenou finanční dotací od státu. Tato byla oproti loňskému roku nižší o šedesát procent, což představuje částku 600 tisíc korun, a to je značná částka v rozpočtu naší záchranné stanice," povzdechl si Petr Orel.

Orlice zahynula

Pracovníci záchranné stanice se navíc před pár dny museli vyrovnat s velkou ztrátou. Orlice Dina 2, která byla do volné přírody vypuštěna teprve letos v srpnu, zemřela. Smutná událost se stala na příhradovém sloupu vysokého napětí na Přerovsku. Orlice tam zavadila o rohový sloup, který se velmi obtížně zajišťuje ve vztahu k ochraně dosedajících ptáků.

„Jedná se bezesporu o jeden z nejnebezpečnější typů sloupů pro velké ptáky (orli, čápi). Okamžitě jsme požádali správce sítí o jeho zabezpečení proti možnému dalšímu úrazu přisedajících ptáků. Současně jsme iniciovali zabezpečení celé další trasy vysokého napětí, a to v oblasti Potštátu, kde se nachází několik kilometrů elektrického vedení s takzvanými sloupy smrti.

I tam zaznamenáváme trvalý výskyt vzácných dravců, včetně orlů," informoval dále šéf záchranné stanice.

Energetici již v oblasti ochrany ptáků udělali velký krok kupředu, sami iniciují nová a bezpečnější technická řešení. I tento případ nebyl výjimkou a sloup, na kterém zemřela orlice, jež dostala jméno po legendární Dině, která uhynula letos v květnu a ve stanici žila přes 30 let, by měl být brzy zabezpečen.

„Nicméně pokud se na tento velmi závažný problém podíváme blíže, tak zjistíme, že nápravná opatření jdou příliš pomalu," myslí si Petr Orel a vyjmenovává seznam zabitých či zraněných ptáků za srpen a září letošního roku.

Nezabezpečené sloupy vysokého napětí totiž způsobují smrt či úraz téměř denně. Mezi 21 exempláři bylo 15 poštolek obecných, káně lesní, sova pálená, hrdlička zahradní, dva čápi bílí a orel skalní.

„Je to jenom zcela nepatrný zlomek toho co se skutečně stane. Většina zabitých, či zraněných ptáků se logicky vůbec nenajde. Pro vzácné druhy, jako je orel skalní, znamená tato nástraha obrovské nebezpečí. I ztráta jedince má dopad na celou populaci," doplnil Petr Orel.

Velká ztráta

Ztráta Diny 2 byla pro ochranáře skutečně velkou ranou. Orlice totiž byla po vypuštění soběstačná a sama si lovila potravu. „Byla to nádherná, mohutná a majestátní orlí samice. Pocházela z Velké Fatry, Lubochňanské doliny," upřesnil její původ Petr Orel. Další dvě letos vypuštěná orlí mláďata, Marek a Líba, jsou v pořádku a ochranáři je pečlivě monitorují.

Zvířecí záchranáři mají však na kontě i jeden případ se šťastným koncem. Podařilo se jim vyléčit samici káně lesní, která byla letos v červnu popálena elektrickým proudem v Kujavách. Nezvykle zbarveného dravce zachránili a po několikaměsíční rehabilitaci samici minulý týden vypustili zpět do volné přírody.

O úspěchu svědčí i to, že zranění elektrickým proudem se léčí jen velmi obtížně. Ve většině případů mají postižení trvalý handicap.

Autor: Simona Mikšová

4.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DUO NEJZKUŠENĚJŠÍCH! Letní posila kopřivnické Tatry David Stříž (vlevo) spolu s hrajícím asistentem Martinem Tomáškem, jenž hrával extraligu za Vítkovice a působil třeba i v ruském Novosibirsku.

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení