VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrady budou tematické

Kopřivnice - Díky téměř devítimilionové dotaci, kterou z regionálního operačního programu získaly mateřské školy, se v Kopřivnici naplno rozjel projekt Svět je velká zahrada. Děti se tak brzy dočkají tematicky zaměřených zahrad.

3.3.2010
SDÍLEJ:

Zahrada pomalu dostává svou konečnou podobu.Foto: Deník/Ivan Pavelek

Již před dvěma lety se pracovníci kopřivnických mateřských škol rozhodli pro renovaci zahrad, patřících k mateřským školám. A protože finanční prostředky se na takový projekt shánějí složitě, podali žádost na finanční částku, dosahující téměř devíti milionů korun, do Regionálního operačního programu Moravskoslezska. „Žádost o dotaci jsme podávali v roce 2008,“ potvrdila ředitelka kopřivnických mateřských škol, Zdeňka Krišková, a pokračovala: „V prosinci téhož roku jsme pak dostali vyrozumění o jejím získání.“ Finanční prostředky na tematické zahrady ale poskytla i Kopřivnice: „Město má povinný podíl, bez kterého bychom o dotaci ani žádat nemohli. Má takzvanou spoluúčast,“ doplnila Krišková. Město školkám poskytlo sedm a půl procenta z celé částky, zbylých devadesát dva a půl procenta pak zajistila regionální rada.

Přípravné práce, zahrnující výběrová řízení a realizaci stavební dokumentace, se rozběhly velmi brzy a v červenci minulého roku se rozjely i samotné stavební práce, které mají fádní zahrady přeměnit na Kamenný a Vodní svět.

Rekonstrukce se v tuto chvíli týká dvou školek, Mateřské školy Záhumenní a Mateřské školy Česká Kopřivnice, ale hlavní myšlenkou projektu Svět je velká zahrada, je rekonstrukce všech školních zahrad v Kopřivnici: „Cílem projektu je postupná renovace zahrad všech devíti mateřských škol v Kopřivnici a jejích místních částech,“ uvedla tisková mluvčí kopřivnické radnice, Lucie Petříčková, a dodala: „Do dalšího kola výzvy pak byla podána žádost o dotaci na rekonstrukci zahrad MŠ Lubina, kde by měl vzniknout Ptačí svět, a MŠ Zdeňka Buriana, která by se mohla proměnit v Zahradu smyslů.“

Práce finišují

Úpravy dvou školních zahrad, jsou nyní v plném proudu a vše nasvědčuje tomu, že by zde děti mohly řádit již někdy v létě: „Stávající stav je nyní takový, že byla provedena většina stavebních prací. Řekla bych, že z větší poloviny jsou zahrady hotové,“ komentovala stav Krišková. A i když se ani tady stavaři nevyhnuli drobným komplikacím, které mají za následek malé zpoždění prací, na jaře se chystají dokončit jen instalace hracích nebo vodovodních prvků a pár dalších drobností.

Zahrady se propojí

Tematické zaměření jednotlivých zahrad vybrali pracovníci mateřských škol sami. Pokud dotaci získají iostatní mateřské školy, propojí se nově rekonstruované zahrady v jeden velký dětský svět, rozvíjející všechny smysly: „Zrenovované zahrady budou využívány nejen dětmi, které danou školku navštěvují, ale také žáky z ostatních předškolních i školních zařízení. Jelikož díky rozličnému tematickému zaměření bude každá zahrada rozvíjet jiné poznatky a kompetence, chystají se Mateřské školy Kopřivnice vypracovat metodické návody se zásobníky činností, k nimž lze jednotlivé herní prvky využít,“ potvrdila záměr Petříčková. Na to, že veřejnost ale do těchto světů nebude mít jen tak volný přístup, upozornila v závěru ředitelka Krišková: „Zahrady nebudou otevřené jako veřejné hřiště, na které je přístup volný. Rodiče s dětmi se do nich dostanou jen na cílených akcích.“

Autor: Jana Hromočuková

3.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení