VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáky po letech vystřídaly muzejní exponáty

Frenštát pod Radhoštěm - Budova se žlutou fasádou stojící na Horní ulici nedaleko náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm začala fungovat v roce 1876 jako chlapecká škola. Tehdy v ní bylo pět tříd obecné školy a tři třídy měšťanské školy. V roce 1897 tam byla otevřena Odborná škola pokračovací.

14.7.2010
SDÍLEJ:

Budova se žlutou fasádou stojící na Horní ulici nedaleko náměstí Míru ve Frenštátě pod Radhoštěm začala fungovat v roce 1876 jako chlapecká škola.Foto: Archiv/Deník

DOMY S HISTORIÍ

Tento typ školy byl obdobou pozdějších středních odborných škol. Odborná škola měla tři třídy, v nichž se vyučovalo oborům klempíř, natěrač, barvíř, koželuh, kupec, pekař, řezník, krejčí, obuvník, sedlář, tkadlec, kominík, kovář, malíř pokojů, sklenář, brašnář, řemenář, stavební praktikant, dýmkař, kolář a automechanik. Odborná škola se ale záhy dostala do finančních problémů a již na počátku 1. světové války se objevily vážné úvahy o jejím zrušení. K tomu však došlo až po válce.

V roce 1960, se na do té doby chlapecké škole, začalo také s výukou pro dívky. Zařízení dostalo název Základní škola Horní, později Základní devítiletá škola Horní. Vzhledem k nedostatku prostor se žáci školy učili například v prostorách kina, v objektu u zubního střediska či v nedaleké Základní škole Tyršova, kam také chodili do školní jídelny. Jak uvádějí některé internetové zdroje, když v roce 1978 dosáhl počet žáků počtu 668, rozhodl se městský národní výbor postavit novou školní budovu na Záhuní.

Po devadesátém roce se zvažovalo využití školy, až zvítězil nápad přemístit do ní muzeum, které do té doby sídlilo ve stísněných prostorách frenštátské radnice. Město dlouho vyjednávalo s Moravskoslezským krajem, až došlo k dohodě a po náročné rekonstrukci a výrobě zcela nových expozic, bylo Muzeum Frenštát pod Radhoštěm 16. června 2007 slavnostně otevřeno.

Autor: Ivan Pavelek

14.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení