VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Kuníně opět zahajuje sezónu

Kunín - Čáp Viktor dorazil už po dvanácté na zámecký komín do Kunína a podle legendy tak turistická sezóna na zámku může začít.

29.3.2011
SDÍLEJ:

Zámek v Kuníně s kuželnou.Foto: Archiv/Správa zámku Kunín

Zámek otevírá své brány v sobotu 2. dubna. Otevřeno bude mít pouze v sobotu a v neděli, už od května však denně mimo pondělí. Otevření zámku doprovodí hudební lahůdka: sobotní večerní koncert barokní hudby dávných majitelů zámku hrabat z Harrachu. Zámek přichystal několik novinek, které návštěvníci v nové sezóně jistě ocení: tou nejpříjemnější je jistě skutečnost, že vstupné na zámek zůstane nezměněno, na zámku navíc přibude možnost pořídit si v bohatě zařízených interiérech zámku svatební fotografie. Tato možnost zde v minulých letech nebyla.

Návštěvník na zámku uvidí rovněž oproti minulým sezónám několik výstav najednou. Tou nejrozsáhlejší bude výstava malíře a kreslíře krajiny Kravařska na počátku 19. století Františka Kletenského. Součástí expozice Kabinetu přírodnin, navazujícího na bývalé zámecké muzeum v Kuníně, se celý letošní rok stane výstava se sbírek Historicko-vlastivědného spolku Odry a Muzea městyse Suchdola nad Odrou. Výstava přiblíží těžbu stříbronosných rud na Odersku a Fulnecku a sbírky suchdolského sběratele minerálů Wilhelma Teltschika s unikátním vzorkem meteoritického železa Merceditas. Další zajímavou výstavou bude rovněž výstava Šlechta ve službách republiky, představující postoje představitelů šlechty v dobách ohrožení Československa v dobách před 2. světovou válkou. Skutečně přínosnou výstavou pak bude výstava plánů věhlasného barokního stavitele Johanna Lucase von Hildebrandta z Vídeňských archivů, představující jeho návrhy církevních staveb z oblasti Šluknovského výběžku, které však nebyly nikdy realizovány.

Novinek je více

Novinkou je rovněž cyklus přednášek našich předních znalců a odborníků. Cyklus zahájila přednáška univerzitního profesora Jiřího Kroupy na téma Johann Lucas von Hildebrandt, která představila veřejnosti tohoto světově proslulého architekta a mimo jiné stavitele zámku v Kuníně. Naplánováno je rovněž pokračování přednášky, dále neobyčejně zajímavá přednáška Dr. Petra Maška z Národního muzea o starých pověstech českých, doplněná už tradičně o ochutnávky z ostré kuchyně Dr. Maška, přednáška Dr. Luboše Antonína o zlatém věku českého svobodného zednářství a na konci roku pak přednáška docenta Ladislava Županiče o židovské šlechtě, kterou doprovodí uvedení knihy Dr. Petra Maška se sbírkou starých židovských vtipů a anekdot v knihách zámeckých knihoven v Českých zemích.

Sezóna se ponese především na křídlech baroka, nebude chybět pokračování koncertů barokní hudby hrabat z Harrachu, skutečnou lahůdkou pak bude ojedinělý koncert čínského baroka, který se jistě setká s velkým zájmem veřejnosti. Poprvé na zámek zavítá také koncert v rámci festivalu Janáčkův máj, který zde uvede barokní skladby pro loutnu a tvorbu v podání Axela Wolfa. A celou sezónu uzavře barokní recitál: tentokráte v podání našeho předního violoncelisty Jana Škrdlíka a cembalistky Kateřiny Bílkové.

Zámecká slavnost

Tradicí na zámku je pořádání zámecké slavnosti, která se letos bude konat v sobotu 25. června. Plánována je rovněž rekonstrukce středověké bitvy v zámeckém parku, specielní kastelánská prohlídka zámku na den památek či rovněž specielní dětské prohlídky zámku na Mezinárodní den dětí, kdy se role průvodců ujmou samotné malé děti. V květnu a červnu bude zámek v obležení malých dětí, neboť na zámek opět po dvou letech zavítá Divadélko Mrak se specielním programem pro mateřské školky a žáčky základních škol.

Na podzim nesmějí na zámku chybět také aranžmá květin v zámeckých pokojích: tradiční slavnosti růží a slavnosti jiřinek. A samozřejmě také lesní výzdoba zámku na závěr turistické sezóny s troubenou svatohubertskou mší v nedalekém kostele Povýšení svatého Kříže a slavností zámecké halali.

Zámecká sezóna 2011 na zámku v Kuníně je opravdu neobyčejně bohatá. Určitě bude obohacena rovněž o další programy v průběhu roku. Stačí jen sledovat webové stránky zámku, které se v průběhu sezóny promění a přinesou rovněž mnoho zajímavého čtení z historie a minulosti zámku pro milovníky památek. Stačí si jen vybrat. Pro zaměstnance Správy zámku je však letošní sezóna přece jen něčím výjimečná: byť je neobyčejně bohatá, je to především sezóna přípravná a zahřívací či zatěžkávací na sezónu budoucí 2012. Už nyní se zámek připravuje na dvě nejvýznamnější výročí roku 2012: 250. výročí narození dobré hraběnky Marie Walburgy hraběnky z Truchsess-Waldburg-Zeilu a 200. výročí posvěcení kostela Povýšení svatého Kříže. O významu výročí netřeba ztrácet slov….

Sezóna uctí baroko

Na křídlech baroka se ponese zámecká sezóna roku 2011 na zámku v Kuníně. Zámek otevře své brány návštěvníkům také letošním zahajovacím koncertem z cyklu Harrachovské hudby v sobotu 2. dubna, který začíná ve Velkém sále zámku od 18.00 hodin. Jedinečná řada koncertů barokní hudby z cyklu Harrachovská hudba na zámku v Kuníně vznikla na základě spolupráce zámku s mladým loutnistou Janem Čižmářem a jeho zahraničními přáteli, kteří pravidelně a s velkým úspěchem koncertují také na zámku v Kuníně. Zapomenuté barokní skladby uložené původně v knihovně Harrachovského rodového sídla v rakouském Rohrau, se během událostí 2. světové války dostaly také do jiných knihoven - New York Public Library a Bibliothéque Royal de Belgique a ožívají při pravidelných hudebních produkcích ve Velkém sále zámku. Jedná se o ojedinělou možnost seznámit se s hudební sbírkou významného šlechtického rodu Harrachů v dobách, kdy členové rodu zastávali úřady neapolského místokrále, místodržitele rakouského Nizozemí či nejvyššího českého kancléře v dobách budování barokního zámku v Kuníně…..

Na zahajovacím koncertu zazní skladby Domenico Sarriho (1679 - 1744), císařského vicekapelníka a velkého oblíbence knížete arcibiskupa Františka Antonína Harracha - Antonio Caldary (1670/1 - 1736), Carla Philippa Emanuela Bacha (1714 - 1788), Sylvia Leopolda Weisse (1687 - 1750), Georga Friedricha Händela (1685 - 1759), Johanna Sebastiana Bacha (1685 - 1750) – od něho zazní árie z jeho slavné Kávové kantáty a Georga Philippa Telemanna (1681 - 1767). Vokální a instrumentální skladby barokních mistrů zazní v podání čtyř vynikajících interpretů staré hudby: Dagmary Świtacz (PL) – soprán, Marty Kratochvílové (FR/ČR) – traverso, Marcina Świątkiewicze (PL) – cembalo a Jana Čižmáře (NL/ČR) – teorba.

Z kalendáře akcí

Sobota 2. dubna od 18.00 hod.: Harrachovská hudba na zámku v Kuníně (koncert barokní hudby)

Sobota 16. dubna od 18.00 hod.: Johann Lucas von Hildebrandt – II. Zápas o dvorskou kariéru (přednáška univ. prof. Dr. Jiřího Kroupy)

Neděle 17.dubna od 10.00 a 14.00 hod.: Co se běžně o zámku nedozvíte (kastelánská prohlídka zámku k Mezinárodnímu dni památek a historických sídel)

Čtvrtek 28. dubna od 18.00 hod.: Od Kristiána k Jiráskovi aneb jak vznikaly Staré pověsti české (přednáška Dr. Petra Maška)

Sobota 7. května od 9.00 hod.: Středověká bitva (rekonstrukce bitvy v zámeckém parku)

Neděle 29. května od 9.00 hod.: Děti provázejí dětí (dětské prohlídky k Mezinárodnímu dni dětí)

Sobota 4. června od 18.00 hod.: Recitál Axela Wolfa (skladby pro loutnu a theorbu v rámci festivalu Janáčkův máj)

Sobota 25. června od 9.00 hod.: Zámecké slavnosti

Sobota 6. srpna od 18.00 hod.: Čínské baroko na zámku v Kuníně (Duo Sirocco hraje hudbu čínských císařů na barokním zámku v Kuníně)

Sobota 10. září – neděle 11. září od 9.00 hod.: Slavnosti růží

Sobota 17.září – neděle 18. září. od 9.00 hod.: Slavnosti jiřinek

Neděle 18. září od 9.00 hod.: Kunínská pouť

Neděle 18. září od 18.00 hod.: Harrachovská hudba na zámku v Kuníně (pokračování cyklu barokních koncertů z děl hudebního archivu hrabat z Harrachu)

Sobota 22. října od 18.00 hod.: Zlatý věk svobodného zednářství v Čechách (přednáška Dr. Luboše Antonína)

Neděle 23. října od 10.00 hod.: Zámecké halali (troubená svatohubertstká mše v kostele Povýšení svatého Kříže a oslava myslivosti na zámku v Kuníně)

Neděle 30. října od 18.00 hod.: Lilia Slavny (Israel/Rusko) -
(houslový recitál - Bach, Telemann, Kandoshkin)

Pondělí 26. prosince od 18.00 hod.: Štěpánský koncert (recitál violoncelisty Jana Škrdlíka a cembalistky Kateřiny Bílkové)

Informace pro turisty

Návštěvní doba: duben a říjen
Duben : So, Ne a svátky 9:00 -16:00 (Poslední prohlídka v 15:00)
Květen až září : Po zavřeno, Út - Ne a svátky 9:00 - 17:00 (Poslední prohlídka v 16:00)
Říjen : So, Ne a svátky 9:00 -16:00 (Poslední prohlídka v 15:00)
Vstupné:
Plné vstupné 70, - Kč
Snížené vstupné – senioři 40,- Kč
Snížené vstupné – děti, studenti, ZTP 30, - Kč
Rodinné vstupné (Dva dospělí, dvě děti do 15 let) 150,- Kč

Stránku připravil: Jaroslav Zezulčík, kastelán zámku Kunín

29.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Druholigové hokejisty Nového Jičína (v bílém) a Kopřivnice čeká odveta v úterý 22. srpna.

Start přípravy: Hokejisté Kopřivnice otočili duel v Novém Jičíně

Fotbalisté Petřvaldu na Moravě (v bílém) zahájili nový ročník dělbou bodů.

I. B třída, sk. B: Petřvald na Moravě na úvod remizoval

Souhrn I. B třídy, sk. D: První kolo ve znamení gólových hodů

Novojičínsko - Roli favorita potvrdil hned na úvod Fulnek, který roznesl Vlčovice 7:0. Kopřivnice pak doma podlehla v divokém zápase nováčkovi z Hukvald 2:5.  

Bílovečtí mají první bod a nyní cestují na hřiště nováčka

V premiérovém domácím utkání v nové sezoně krajského přeboru nakonec remizovali s Českým Těšínem 1:1. Fotbalisté Bílovce si tak připsali první bod a nyní je čeká sobotní utkání na půdě nováčka ze Staré Bělé.

Frenštát nadělil Slavii kanára

Beskyd doma vyprášil Orlovou 6:0 a potvrdil tak zdařilý vstup do sezony, na který by rád navázali i v sobotu, kdy cestuje do Českého Těšína.  

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

/ANKETA, KANDIDÁTKY PRO VOLBY 2017/ Volby do Poslanecké sněmovny se uskuteční 20. a 21. října, do včerejška ale musely strany podat své kandidátky. Kdo jsou lídři v Moravskoslezském kraji a jak v létě nabírali síly do předvolebních soubojů?  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení