VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záměr sloučení škol vyvolává rozporuplné reakce

Frenštát pod Radhoštěm - Na jedné straně zásadní nesouhlas, na druhé ujištění, že všechno bude fungovat tak, jak má. Takové jsou reakce na záměr kraje sloučit v jednu dvě střední školy ve Frenštátě pod Radhoštěm.

24.6.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Petra Poláková - Uvírová

Zásadně nesouhlasím se záměrem zřizovatele sloučit školy za deklarovaných podmínek, pro naši průmyslovku nevýhodných a limitujících. Záměr nahrává jednostranně gymnáziu, které se má stát nástupnickou organizací, a kterého se navíc žádné omezování netýká – taková slova lze spatřit na úvodní stránce webu Střední průmyslové školy elektrotechniky, informatiky a řemesel Frenštát pod Radhoštěm. Podepsán je pod nimi Lubomír Spáčil, ředitel školy.

Ten pro Novojičínský deník uvedl, že je s podivem, že nástupnickou organizací se stane gymnázium, které má méně žáků i ostatních zařízení. „Máme tu ještě jídelnu, domov mládeže, což jsou čtyři budovy, takže to je nesrovnatelné. Navíc, tady máme ještě učňovskou školu, v jejímž případě ještě kraj neví, kam ji dá,“ vypočetl aktivity školy Spáčil.

Podle něj například přesunutí učňovské školy jinam by pro okres znamenalo likvidaci oboru elektrikář. „Přitom my to máme vázané na evropské projekty, což se vyznačuje udržitelností na minimálně pět let. Nevím, jak by toto chtěli řešit,“ pokračoval Spáčil.

Jak Spáčil doplnil, v novém školním roce má mít „průmyslovka“ sedmnáct tříd, gymnázium má v současné době dvanáct tříd. „Kmenových učeben je tady šestnáct, kdybychom obětovali čtyři odborné učebny, tak může být maximálně dvacet kmenových učeben. Vedoucí odboru školství a mládeže nám k tomu sdělil, že tři čtyři budovy se mohou vybudovat v prostorách stávajícího domova mládeže,“ přiblížil situaci ředitel průmyslové školy, jenž si myslí, že záměr sloučení a tudíž i přestěhování gymnázia do prostor průmyslové školy je ukvapený. Sloučení, navíc, zřejmě přinese snížení počtu tříd.

Učební obor na škole skončí?

Proti sloučení škol se staví rovněž zástupci školské rady, Richard Štěpán a Oldřich Vašut, kteří své stanovisko rovněž zveřejnili na úvodní stránce webu průmyslové školy. „Dle plánovaného harmonogramu bude v následujících letech drasticky omezen obor elektrotechnika a zcela zrušeny učební obory. Tento plán je v rozporu se situací na trhu práce v okolí školy. Nejen Frenštát, ale i okolní vesnice jsou závislé především na elektrotechnickém průmyslu. Absolventi školy mají velmi dobré uplatnění. Omezení studijních i učebních oborů je o to více překvapující, jelikož ještě před rokem začal krajský úřad za nemalých investic vytvářet z této školy elitní elektrotechnické centrum. Přesto bude výuka těchto oborů těsně před dokončením projektu téměř zrušena! Tento krok se naprosto neshoduje s programovým prohlášením Krajského úřadu Moravskoslezského kraje a ministerstva školství, ve kterých je jasně uváděna podpora odborným školám technického směru,“ uvádějí mimo jiné autoři textu a dodávají, že považují za nestandardní, aby se nástupnickou organizací stala škola, která se přesouvá do prostor průmyslovky.

Zastupci školské rady rovněž poukazují na skutečnost, že omezení kapacity vzdělávacích oborů se dotkne jen průmyslové školy.

Také na stránkách Gymnázia Frenštát pod Radhoštěm je možno číst vyjádření ředitelky Mileny Vaverkové. Ta v něm ujišťuje, že se pro současné studenty, ani pro uchazeče, kteří právě na obě školy podali zápisový lístek ke studiu, nic podstatného nemění. Každá ze součástí nově zřízené a nově pojmenované střední školy bude mít své důležité místo ve vzdělávání všeobecném i technickém tak, jak je v tomto městě tradicí. Každá součást zaujme své rovnocenné postavení a žádná z nich nebude nijak diskriminována.

„Nejsme z toho nadšeni, ale při současném demografickém vývoji, kdy se školy slučují v celé republice, si myslím, že pro Frenštát je toto přijatelné řešení. Budou existovat dva samostatné subjekty, byť pod jednou hlavičkou. Budou se vyvíjet jak gymnázium, tak elektrotechnika tak informatika,“ vyjádřila se pro Novojičínský deník ředitelka Vaverková.

K obavám ředitele Spáčila, že z města zmizí učební obor, sdělila, že se bude snažit, aby to zůstalo jako součást školy i do budoucna. „Rozhodující slovo ale bude mít kraj, jako zřizovatel,“ poznamenala.

Záměr sloučení sedmi středních škol a jedné základní školy, do nějž spadá i sloučení zmíněných frenštátských škol, odsouhlasili v úterý 22. června na svém zasedání zastupitelé Moravskoslezského kraje. Kromě Frenštátu pod Radhoštěm se ještě dotkne Ostravy, Opavy a Havířova. Důvodem slučování je takzvaná optimalizace školství.

Autor: Ivan Pavelek

24.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

Hřiště frenštátských hasičů za Domovem Hortenzie v sobotu patřilo záchranářům všeho druhu. Konal se tam další ročník oblíbené akce Den se záchranáři.

Po pivobraní má Nový Jičín i medobraní

Premiérová snůška přinesla 15 kilogramů pochoutky, která bude dále sloužit k propagačním účelům města Nový Jičín.

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení