VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zastupitelé za ODS tentokrát podrazili komunisty

Lichnov – Jestli se zastupitelé Lichnova za ODS stali po ustavujícím zasedání po komunálních volbách 2010 málo důvěryhodnými, pak po volbě starosty ve středu 16. listopadu se jejich důvěryhodnost snížila na minimum u dalších obyvatel obce.

23.11.2011
SDÍLEJ:

Nový starosta Lichnova Aleš Miculka dohodu s komunisty nepoprel.Foto: DENÍK / Ivan Pavelek

Nejprve si zastupitelé ODS vzali na pomoc komunisty, aby nepustili k vedoucím funkcím v obci zastupitele za KDU-ČSL, posléze komunisty hodili přes palubu, přestože s nimi mají doteď platnou podepsanou dohodu. „Podvedli nás,“ nebojí se nazvat konání členů ODS zastupitelka za KSČM Dana Raková. „Před rokem jsme podepsali dohodu, že poté, co starosta odstoupí, budeme mít nadále jedno místo v radě,“ naznačila Raková a uvedla, že v pondělí 14. listopadu měli členové KSČM s členy ODS sezení, na kterém jim občanští demokraté sdělili, že by potřebovali místo v radě a navrhovali zastupitelku Evu Peigerovou (KDU-ČSL). „Nic jsme proti tomu neměli, ale když máme tu dohodu, trváme na tom, abychom měli jedno místo v radě. A dnes jsme přišli na zasedání a všechno bylo jinak,“ narážela Raková na skutečnost, jak ve středu 16. listopadu dopadla v Lichnově volba starosty a dalších funkcionářů obce.

Na místo starosty byly dva návrhy: Pavel Pustějovský (KDU-ČSL) a Aleš Mičulka (ODS), dosavadní místostarosta. Pro jeho zvolení bylo devět z patnácti členů zastupitelstva. „Navrhuji, aby byli dva místostarostové. Práce pro obec přibývá, máme postavenou novou čističku odpadních vod, dále máme různé podmínky od Státního fondu životního prostředí, musíme vyplňovat různé tabulky a podávat vysvětlení. Musím se zúčastňovat různých jednání jako starosta. A ty jednání bývají i dvě v jeden den. Takže bude dobře, když tam bude nějaký představitel obce, ať už starosta nebo místostarosta,“ zdůvodnil návrh Mičulka a upozornil, že místostarostové si rozdělí plat, který on pobíral ve stejné funkci. Rozpočet obce to tak nijak nezatíží.

Posty místostarostů obsadili Jiří Boháč (KDU-ČSL) a Stanislav Keller (ODS). Komunisté svůj návrh nepodali. „Tušili, že vše je mezi ODS a KDU-ČSL domluvené. Proč to udělali, nevíme, to se musíte zeptat jich. V to pondělí jsme odcházeli s pocitem, že jsme byli domluvení, že to bude tak, jak je v dohodě,“ neskrývala rozhořčení Dana Raková.

V radě měla za KSČM sedět Květoslava Jurková. Její zklamání bylo cítit z každé věty. „Nemám ráda podrazy a toto cítím jako velký podraz. Když se na něčem domluvíme, tak na tom trváme,“ řekla Jurková.

Dohoda ze 7. 10. 2010 podepsaná zastupiteli za ODS a KSČM v bodě 3 praví: „Po celé volební období 2010 – 2014 zachováme poměr členů rady 4 – ODS, 1 KSČM. Po vzájemné dohodě obou stran může dojít ke změně v bodě 3.“

Tím, že se provalilo porušení dohody mezi ODS a KSČM byl lichnovský starosta Aleš Mičulka zjevně zaskočen. „Já jsem pro toho kandidáta nehlasoval, musíte se zeptat těch zbylých našich zastupitelů,“ reagoval na dotaz, proč byl do rady navržen a zvolen zástupce KDU-ČSL a ne zástupce KSČM. Skutečnost, že existuje mezi ODS a KSČM dohoda, nepopřel. „Snažili jsme se ji naplnit, ale bohužel ostatní asi byli přesvědčeni, že ta dohoda nejde naplnit. Možná byla porušená z jejich strany,“ dodal Mičulka. A jestli nový starosta Lichnova tušil, jak konečné obsazení rady obce dopadne? „Tušil, netušil… Bez komentáře,“ vyjádřil se jen.

Po komunálních volbách v říjnu 2010 v Lichnově získala KDU-ČSL sedm mandátů, ODS 5 a KSČM 3. ODS po sepsání dohody s KSČM umožnila, aby se starostou obce stal Jan Kahánek (KSČM), jenž měl být včele obce podle dohody do června. Zůstal ve funkci do ukončení kanalizace a zhruba před několika týdny rezignoval na funkci i mandát zastupitele.

Autor: Ivan Pavelek

23.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Divoké prase, ilustrační foto.

Proti africkému moru bojují i vojenští veterináři z Hlučína

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Ondrášek jako první v republice bude lékaře učit, jak pomáhat při umírání

Ostravský mobilní hospic Ondrášek získal akreditaci k výuce paliativní medicíny. Je prvním českým zařízením svého druhu, jež začne vzdělávat lékaře toužící pomáhat pacientům nejen při uzdravování, ale i při umírání.  

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

FOTO+VIDEO/ Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení