DENÍK ZJISTIL

Jan Záhorka z Agrární komory ČR míní, že v případě vyššího nárůstu DPH se dá předpokládat zvýšení cen potravin.

„To už by promítli do svých cen nejen obchodníci a přepravci, ale přistoupili by k tomu i zemědělci. Jak vysoké by to navýšení cen mohlo být, to se dá těžko předvídat. Nevylučuji, že by se mohlo vyšplhat až k deseti procentům. Dá se předpokládat, že nejvyšší by to zdražení bylo u potravin, které jsou nejlacinější a nakupují je třeba nejvíce důchodci či rodiny s malými dětmi. U luxusnějších druhů potravin, kde je okruh nakupujících užší, tak vysoké zdražení neočekávám,“ uvedl Záhorka.

Ceny tepla zatím s otazníkem

Od nového roku budou ve většině tuzemských měst lidé počítat zřejmě i se zdražením tepla. Ceny ovlivní jak zdražování uhlí a jiných zdrojů, tak růst snížené sazby DPH z deseti na 14 procent. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi provozovateli tepláren. Většina provozovatelů ale cenové kalkulace zatím neposkytla, protože ještě neznají ceny ostatních vstupů, jako jsou elektřina a plyn.

Jízdné zdražují ČD i dopravní podnik

České dráhy zdraží už od 11. prosince jízdné zhruba o pět procent. Potvrdil to mluvčí firmy Petr Šťáhlavský.

Za městskou hromadnou dopravu si v roce 2012 připlatí i obyvatelé Ostravy.

Patnáctiminutová jízdenka bude stát o korunu více, tedy patnáct korun. Cena hodinové jízdenky se zvýší o dvě koruny na čtyřiadvacet korun. Čtyřiadvacetihodinová jízdenka podraží ze současných 65 na 75 korun.

Vláda už také odsouhlasila návrh na zdražení dálničních známek. Například cena ročního kuponu pro automobily s hmotností do 3,5 tuny se má zvýšit o tři stovky na 1,5 tisíce korun.

Připlatí si i ti, kdo chtějí stavět

Také podle zástupců stavebních firem nelze očekávat, že tak nízké ceny, jaké byly letos, vydrží i v roce následujícím. „Hodně malých a středních firem bude mít velké potíže přežít. Letos některé dělaly i zakázky, při kterých vydělávaly méně, než byly jejich náklady. To ale dlouhodobě dělat nelze. Zvýšení DPH mnoha firmám způsobí určitě problémy, navíc dotační politika státu v našem oboru je nulová, příkladem je program Zelená úsporám,“ uvedl šéf ostravské stavební firmy Intoza Tomáš Závada s tím, že je patrný narůstající zájem lidí o úsporné bydlení. „V našem Domě služeb v Ostravě-Hulvákách, který je zároveň školicím střediskem energetických úspor, se lidé stále více ptají, jak těch úspor mohou dosáhnout,“ dodal Závada.

Elektřina i vodné? Ceny půjdou nahoru

Elektřina pro domácnosti by měla v příštím roce podle říjnové zprávy ČTK v průměru zdražit meziročně o 4,3 procenta. Konečnou cenu elektřiny pro příští rok mimo jiné významně ovlivňuje podle zprávy agentury také zdražení silové elektřiny na trzích, které letos činí asi osm procent.

Mluvčí Severomoravských vodovodů a kanalizací Eva Špirochová uvedla, že ceny vodného a stočného pro příští rok bude představenstvo schvalovat až koncem listopadu. „Zlevnění v současných podmínkách růstu DPH ale očekávat nemůžeme,“ dodala mluvčí.

Zájezdy? Bude záležet na kurzu

Podle viceprezidenta Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury se ceny zájezdů, pokud se nic mimořádného nestane, v průměru nebudou zvyšovat. „Na trhu cestovních kanceláří totiž panuje taková konkurence, že to není v současné situaci možné, jen v ČR působí aktuálně 1096 kanceláří. Politicko-ekonomická krize v některých destinacích může způsobit naopak i přechodné snížení cen, letos jsme toho byli svědky v případě Egypta, Tuniska a Řecka,“ vysvětlil Okamura. Zároveň ale dodal, že zdražení zájezdů by mohla způsobit oslabující koruna. „Z našich analýz vyplývá, že pokud oslabí vůči euru na hranici 27 korun za euro, budou muset cestovní kanceláře zcela vážně uvažovat o zdražení zájezdů,“ doplnil Okamura.

Zdraží i pivovarníci

Plzeňský Prazdroj už oznámil, že od prosince zdraží ceny svých produktů v průměru o 2,5 procenta. Důvodem prosincové úpravy cen je zvýšení nákladů zejména na energii a sladovnický ječmen.

Potraviny, DPH, infografika.
Potraviny, DPH, infografika.
Potraviny, DPH, infografika.

O očekávaném zdražování v roce 2012 říká v rozhovoru pro Deník ekonom Igor Kotlán:


Obchodníci budou zdražovat i podle toho, jak moc budou lidé nakupovat

Příští rok? Tak ten vám řádně provětrá peněženky, slyší lidé v posledních týdnech stále častěji. „Ohlášené zvýšení snížené sazby daně z přidané hodnoty (DPH) nás k takovému kroku přinutí. Nemůžeme dělat nic jiného, musíme zdražovat. Rostou nám náklady a musíme to promítnout i do svých cen,“ tvrdí dopravci, výrobci, provozovatelé služeb i další.

Jestli mají důvod zdražovat opravdu všichni a téměř všechno, jsme se zeptali docenta Igora Kotlána z Ekonomické fakulty VŠB-TUO v Ostravě.

Jaká zdražení (třeba u potravin, jízdného v městské hromadné dopravě, ve službách či u dodávek plynu nebo elektřiny, jsou z pohledu ekonoma v příštím roce odůvodněné a proč?

Obecně lze říci, že zvyšování cen okolo dvou procent ročně je přirozený jev. Renomované mezinárodní studie potvrzují, že takto nízká inflace není škodlivá, protože zohledňuje růst kvality výrobků, nepřesnosti v měření a podobné faktory. Proto i centrální banky, jako klíčové nositelky boje s inflací, se ji snaží usměrňovat na výši okolo dvou procent.

Výjimkou není ani česká či evropská centrální banka. Větší nárůst cen je však v každé vyspělé zemi už více či méně problémový a může být vázán na různé faktory. Z těch jednorázových se jedná například o deregulaci cen či případ avizovaného zvýšení snížené sazby DPH (daně z přidané hodnoty). A právě druhý zmíněný příklad potká v příštích letech i Českou republiku, což bude nejspíše znamenat vyšší než dvouprocentní zdražování, a to přibližně o další jeden až dva procentní body. Ještě vyšší nárůst cen pak může být způsoben znehodnocením české koruny, ke kterému už nyní dochází.

Existuje zboží, surovina či služby, které bychom mohli i v příštím roce nakupovat za stejné ceny jako v roce letošním? Dokážete si jako ekonom představit, že by třeba v příštím roce něco mohlo dokonce i zlevnit?

Ekonomická teorie říká, že dopad zvýšení DPH do cen nemusí být automatický a závisí na mnoha faktorech. Klíčovou je cenová pružnost poptávky po zboží, jehož se zvýšení daně týká. U cenově nepružných komodit, jakými jsou například některé základní potraviny či energie, ale také cigarety, alkohol či v určitých případech pohonné hmoty, je dopad zvýšení DPH na ceny velmi výrazný. Naopak u zboží, jehož poptávka při růstu cen výrazně klesá, bude zvýšení DPH promítnuto do cen pouze minimálně. Dá se to parafrázovat jednoduše tím, že obchodníci promítnou zvýšení daně do cen pouze v případě, že dané zboží budou lidé i nadále v relativně nezmenšené míře kupovat. Problémem u současné úpravy DPH je v tom, že se dotkne v převážné většině případů výrobků, u nichž si obchodníci mohou dovolit promítnout zvýšení daně do cen.

Dá se dnes odhadnout, jestli někteří obchodníci nebudou moci kvůli už zmíněnému snížení poptávky zboží zdražovat, nebo trend, kdy lidé jsou zvyklí, že ceny zvyšují všichni, převáží?

Myslím si, že v mnoha oborech převáží trend, kdy se velká část zvýšené daně projeví v cenách (zejména základní potraviny, energie). Například u relativně zbytného zboží, jako jsou knihy a časopisy, nebudou moci ale obchodníci ceny zvyšovat. Už totiž neexistuje ze strany zákazníků ochota platit vyšší cenu. Otázkou však je, zda to nepovede ke krachu jednotlivých nakladatelství, která se mohou dostat do začarovaného kruhu. Nejenže nebudou moci příliš zvedat ceny, ale v důsledku zvýšené sazby DPH se jim sníží už i tak velmi nízká marže ziskovosti. Podobná může být situace u výrobců základních potravin, kteří buď zkrachují, nebo zhorší kvalitu využitých surovin.

Nepovede zdražování k tomu, že lidé z pohraničí budou jezdit nakupovat například do Polska, kde je lacinější benzin, oblečení i většina potravin?

Vzhledem k tomu, že zvyšování daní i cen je postupné a nyní nebude natolik markantní, nemyslím si, že by docházelo k masivním nákupním exodům do zahraničí. Nevylučuji ale, že v jednotlivých případech mohou nízkopříjmové rodiny opravdu hledat jako vhodnou variantu nákup v zahraničí.

GLOSA BŘETISLAVA LAPISZE

Občas je třeba něco i zlevnit

Bude se zdražovat! Státní kasu je třeba naplnit, tak musíme zvýšit daně a poplatky. Tak nějak vyznívají vzkazy politiků a následně pak i dodavatelů energií či vody, obchodníků a dalších, kteří vysvětlují, že i oni musí zvýšené náklady promítnout do svých cen.

Někdo možná ocení, že takové jednání je zodpovědné a předvídavé a umožní lidem se na zdražování nachystat.

Znám ale i hodně našinců, kteří lamentují už z principu, a po každé zprávě o zdražování dokážou na noc zavřít oči jen díky pilulkám na spaní.

Pro ně by byla možná vhodnější „informační otevřenost“, kterou v případě zdražování používal režim před rokem devětaosmdesát. Komunisté sice také „upravovali ceny“, ale předem o tom nemluvili. Většinou to tutlali do poslední minuty. A navíc. Uměli přidat k jobbovce o zdražení tu pečiva, jindy benzinu či něčeho dalšího i povzbudivou zprávu. Že se bude i zlevňovat. Co si pamatuji, tak tenkrát šly dolů hlavně ceny železničních lokomotiv.

P.S. Abych nekončil tak negativně. Všichni zdražovat nebudou ani tentokrát. Například ostravská zoo už od 1. listopadu snížila vstupné. Dospělý návštěvník tak zaplatí nově osmdesát korun místo stovky, kterou platil v hlavní sezoně. Nižší vstupné platí až do konce března příštího roku.