VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ze školy dívka odjela do Kosova

Lichnov - Zahraničí a život v cizích zemích jde poznávat i jinak než jen cestováním po dovolených. Ludmila Matúšová z Lichnova poznala Maltu a Kosovo díky praxi na škole.

7.8.2013
SDÍLEJ:

Studentka Ludmila Matúšová se jako pracovnice centra rané péče v Prizern v Kosovu dostala i do tamních domácností a měla možnost tamní život poznat hodně zblízka.Foto: Archiv Ludmily Matúšové.

Mladá dívka studuje Mezinárodní sociální a humanitární práci na CARITAS VOŠs Olomouc a Cyrilometodějské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Minulý rok strávila tři měsíce na povinné praxi v organizaci Foundation for Shelter and Support to Migrants (FSM) na Maltě a letos na přelomu dubna a května pět týdnů na praxi v organizaci Caritas Kosovo. „Malta byla mou jasnou volbou. Malý ostrůvek ve Středozemním moři ležící mezi Evropou a Afrikou, je překrásný. Úředním jazykem je tam maltština, ale také angličtina. Hlavním důvodem mé praxe byla cílová skupina uprchlíci ze severní Afriky," uvádí studentka.

Pracovala jako sociální pracovník v kanceláři organizace FSM, která působí v jednom z otevřených center na Maltě. „Většina nelegálních imigrantů ze severní Afriky přijíždí na ostrůvek v nesnesitelných podmínkách, když se tísní několik dní na malých lodích. Většinou jsou to mladí muži, ale také ženy, a v několika případech i děti. Přijíždějí za lepším životem do Evropy a někteří z nich jsou později uznáni za uprchlíky," pokračuje Ludmila Matúšová, jež působila na Maltě se svou spolužačkou v ubytovacím centru, které je přibližně pro čtyři sta padesát mužů starších osmnácti let.

„Náplní mé práce bylo pomoci klientům začít se orientovat v maltské společnosti a podpořit je v samostatném životě na Maltě. Většinu času jsem jim pomáhala vytvářet životopisy a motivační dopisy, hledat zaměstnání, rekvalifikace nebo vlastní ubytování," zavzpomínala na své začátky slečna Ludmila.

„Jednou jsem doprovázela klienta na kontrolu do nemocnice a byla jsem na školení pro pracovníky pracujícími právě s migranty. Mezi mé každodenní povinnosti patřilo dohlížet na užívání léků některých klientů a v případě potřeby pomoci komunitním pracovníkům s výdejem jídla. Pomáhala jsem s organizováním různých volnočasových aktivit, jako byl fotbalový turnaj nebo letní festival, a sama jsem organizovala promítání filmů pro klienty," vypočítává Ludmila Matúšová.

Situace v Kosovu není dořešená

Letos se rozhodla, že si v době volna rozšíří praxi, a nakonec jí vyšla vstříc organizace Caritas Kosovo ve městě Prizren. Vydala se tam na vlastní pěst, ale podle svých slov musela kromě jiného přesvědčit okolí, že to všechno dopadne dobře.

Kosovo je malá země mezi Srbskem, Albánií a Makedonií. Hovoří se tam převážně albánsky, ale také srbsky, a dá se tam domluvit i jazyky místních menšin. Kosovo patří mezi státy s nejmladší populací, je tam však vysoká nezaměstnanost, která přesahuje 40 procent.

Caritas Prizren poskytuje rozličné služby. „Osobně jsem strávila nejvíce času v Centru rané péče pro děti se zdravotním postižením. Cílem centra je rozvoj dětí se zdravotním postižením a poskytování podpory jejich rodinám. Měla jsem také možnost strávit dva dny v Kosovské Mitrovici a poznat projekty v tomto stále nejvíce konfliktním městě. Mitrovice je rozdělena řekou Ibar na severní srbskou část a jižní albánskou část a toto město se stalo symbolem etnického rozdělení. Most stále hlídají italští karabiniéři a místní policie. Mitrovice a celá severní oblast Kosova je stále považována za nepříliš bezpečnou a nestálou," podotýká Ludmila Matúšová.

Samotná Mitrovice je prý ukázkou komplikované situace, která v Kosovu vládne. Nejenže je město řekou rozděleno na dvě oblasti, kde převažují rozdílné jazyky, ale lidé tam žijí ve dvou paralelních světech. „Na severu žije převážně srbské obyvatelstvo, platí se tam srbskými dináry, existují tam srbské instituce a také se tam studuje podle srbského vzoru studia. Na jihu je většina obyvatel albánská, měnou je euro a existují tam kosovské instituce a školy. V Mitrovici je mnohem více cítit, že situace v Kosovu ještě není zcela vyřešena," shrnuje své poznatky Ludmila Matúšová.

Autor: Ivan Pavelek

7.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

DUO NEJZKUŠENĚJŠÍCH! Letní posila kopřivnické Tatry David Stříž (vlevo) spolu s hrajícím asistentem Martinem Tomáškem, jenž hrával extraligu za Vítkovice a působil třeba i v ruském Novosibirsku.

Obránce kopřivnické Tatry Stříž: Na Švédsko i Francii budu rád vzpomínat

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme školáky ze ZŠ Komenského 68, Nový Jičín

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jistebník doma zdolal v derby Libhošť

/FOTOGALERIE/ Novojičínské derby v I. A třídě, sk. B, nakonec dopadlo lépe pro nováčka, který porazil oslabené hosty 2:0.  

Město zřídilo rozptylovou loučku

Další možnost, jak se rozloučit se svými blízkými zesnulými, budou mít obyvatelé Fulneku.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení