VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zlé předpoklady se potvrdily. Lidí bez práce na Novojičínsku rapidně přibylo

Na konci roku vzrostla nezaměstnanost v okrese o sedm desetin, na aktuálních 8,1 procenta. Bez práce je více než osm a půl tisíce lidí.

15.1.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv Deníku

Odborníci na trh práce již předem upozorňovali, že konec roku nepřinese dobré zprávy, což nakonec potvrdil rekordní počet nezaměstnaných v zemi, bezmála 600 tisíc. Dlouhé fronty žadatelů o práci se nevyhýbají také Novojičínsku, kde bylo k poslednímu dni roku 2013 v evidencí přesně 8672 lidí, a míra nezaměstnanosti tak povyskočila na 8,1 procenta.

Konec smluv na dobu určitou

„Za nárůstem nezaměstnanosti stojí především postupné ukončování sezonních prací, a to hlavně na venkově a v menších obcích. Významnou skupinou nových uchazečů jsou také ti, kterým skončily termínované pracovní smlouvy a dohody," vysvětluje aktuální situaci Kateřina Beránková, tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí. Ta dále podotkla, že častěji se mezi nezaměstnané zařazovali muži, neboť právě ti jsou více závislí na sezonních pracovních příležitostech. „Pokud jde o profesní složení uchazečů o zaměstnání, převažovali administrativní pracovníci, montážní a manipulační dělníci, prodavači, pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, číšníci a servírky," podotkla.

Nabídek ubylo

Konkrétně na Novojičínsku meziměsíčně přibylo bezmála 650 osob hledajících uplatnění na trhu, což je výrazný nárůst. „Nárůst byl v prosinci zaznamenán ve všech okresech Moravskoslezského kraje, největší byl v okresech Opava (+1121), Bruntál (+804) a Nový Jičín," stojí v čerstvé statistické zprávě krajské pobočky úřadu práce v Ostravě. Stejně jako v listopadu navíc došlo ve dvanáctém měsíci k úbytku pracovních příležitostí v okrese o více než osmdesát, na aktuálních přibližně čtyři sta. Jedna nabídka tak připadá na jednadvacet uchazečů, což je mnohem lepší výsledek než ve stejnou dobu před rokem (36 uchazečů).

Největší poptávka je stále po pracovnících ve službách, pohostinství, v ostraze či administrativě, a zájem je také o osoby s technickým vzděláním, jako jsou svářeči nebo soustružníci.

K TÉMATU

Koncem roku bylo v našem kraji bez práce téměř devadesát tisíc lidí

Podíl nezaměstnaných osob vzrostl na 10,5 procenta. K poslednímu prosinci uplynulého roku tak krajská pobočka Úřadu práce v Ostravě evidovala celkem 89 976 uchazečů o zaměstnání. Ve srovnání s koncem prosince 2012 tak bylo v prosinci roku loňského roku v evidenci o 9448 osob více.
Meziměsíční nárůst nezaměstnaných byl zaznamenán ve všech okresech Moravskoslezského kraje největší byl v okresech Opava (+1121 osob), Bruntál (+804) a Nový Jičín (+645).
V evidenci bylo celkem 42 376 žen. Jejich podíl na celkovém počtu uchazečů činil 47,1 procenta. V evidenci bylo rovněž 8853 osob se zdravotním postižením, což představovalo téměř deset procent z celkového počtu nezaměstnaných.
Nejvyšší? V Bruntále
„Práci hledalo také 5814 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Podporu v nezaměstnanosti (i při rekvalifikaci) pobíralo 15 515 uchazečů o zaměstnání. Stejný nebo vyšší podíl nezaměstnanosti než republikový průměr vykázaly čtyři okresy, nejvyšší byl v okresech Bruntál (14,3 procenta) a Karviná (12,5 procenta). Nejnižší podíl nezaměstnaných byl zaznamenán v okresech Frýdek-Místek (7,6 procenta) a Nový Jičín (8,1 procenta)," upřesnila Yvona Jungová, ředitelka krajské pobočky Úřadu práce v Ostravě.
Počet hlášených volných pracovních míst se naopak snížil o 289 a koncem prosince jich bylo v nabídce 2280. Proti konci roku 2012 byla tak v kraji nabídka volných míst o tisíc nižší.
Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 39,5 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Karviná (80,9) a Bruntál (66,7).
Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 330 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), na jedno volné pracovní místo připadalo bezmála sedmadvacet osob.
Prostřednictvím příspěvků aktivní politiky zaměstnanosti (APZ) bylo k poslednímu prosinci loňského roku podpořeno přes třináct tisíc uchazečů a zájemců o zaměstnání. Nejčastějším oborem činnosti, který byl v tomto měsíci podpořen, byl maloobchod.
„Prostřednictvím nástrojů a opatření aktivní politiky zaměstnanosti podpořila krajská pobočka v Ostravě v prosinci vznik celkem 419 pracovních míst a od počátku letošního roku tak bylo finančně podpořeno přes šest tisíc pracovních příležitostí," doplnila Yvona Jungová. (lap)

Autor: Adam Knesl

15.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Soud ve věci OKD. Insolvenční správce Lee Louda.
SLEDUJEME ON-LINE
4

Událost dne: věřitelé rozhodnou o osudu OKD

Václav Neckář.

Slavnost se blíží. V Novém Jičíně vystoupí Neckář i Dyk

Policisté hledají dívku z dětského centra

Se žádostí o pomoc se obrátili na veřejnost policisté, kteří pátrají po 14leté dívce, která odešla z dětského centra. 

I. B třída, sk. B: Až příliš krutá porážka pro Petřvald

Domácí premiéra v I. B třídě, sk. B, jim nevyšla. Fotbalisté Petřvaldu na Moravě v ní totiž přenechali všechny body Vřesině, která zvítězila 5:2.  

Souhrn I. B třídy, sk. D: Mořkov si vyšlápl na Starý Jičín

Novojičínsko – Jeseník nad Odrou přivezl všechny body z Oder, kde byly k vidění dvě penalty a dvě červené karty. Veřovice si pak dojely pro výhru do nedaleké Tiché, kde o výhře rozhodly ve druhém poločase.  

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení