VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změní bývalé ČSAD majitele?

Odry - Deset milionů korun. Tolik jsou ochotni zastupitelé Oder zaplatit za areál Cranio, bývalé ČSAD. Pokud však s majitelem neuzavřou smlouvu do března, shazují koupi ze stolu.

10.2.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Petr Šilar

Téměř půl roku jednají Odry se společností Cranio, která vlastní pozemky se stavbami na periferii města. To by tam chtělo vybudovat například sběrný dvůr a zázemí pro technické služby. Společnost Cranio stanovila kupní cenu na 13,9 milionu korun. Oderští radní ale byli se stanovenou cenou nespokojeni, a tak doporučili zastupitelstvu koupit tento areál za cenu 12 milionů korun.

Případná koupě areálu bývalého ČSAD byla jedním z hlavních bodů, které zastupitelé na svém nedávném zasedání projednávali. Starosta Pavel Matůšů přítomným připomněl, že se jednání vlečou, a je dost možné, že se na konečné ceně s majitelem objektu nejspíše neshodnou. „Myslím si, že firma Cranio s tím nebude souhlasit. I tak bych to ale rád konečně uzavřel. Pokud smlouvu neuzavřeme do konce března, smeteme to ze stolu,“ pronesl na jednání Matůšů. Připomněl také, že areál stále chátrá a náklady na jeho rekonstrukci narůstají. I tak je ale pro město stále perspektivním. „Řekl bych, že lepší místo v Odrách nenajdeme,“ dodal Matůšů.

Více jak deset nedostanou

Částka dvanáct milionů korun se ale zdála vysoká dvěma zastupitelkám, které projevily okamžitý nesouhlas. Nejprve to byla Libuše Králová (ČSSD). „Domnívám se, že v této finančně těžké době je pro nás dvanáct milionů korun příliš značná částka. Nehledě na to, že bychom museli počítat s penězi na úpravu a rekonstrukci a zřejmě bychom si museli vzít i úvěr. Považuji to za nepříliš rozumné rozhodnutí,“ vznesla svou námitku Králová.

Na to reagovala zastupitelka Ludmila Hrachovcová (ČSSD), jež navrhla, aby byla radou přednesená částka snížena o dva miliony, tedy na deset milionů korun, vzhledem ke špatnému stavu objektu. S tímto návrhem souhlasili starosta i místostarosta Jiří Vlček. „Jestli tady odhlasujeme deset milionů, tak stanovujeme nějakou částku, nad kterou budou oni kroutit hlavou. Za předpokladu, že by chtěli z těch čtrnácti milionů jít na deset, tak jsem pro. Protože v budoucnu už se taková situace nenaskytne. Na jednu stranu se pořád tvrdí, že je krize, ale právě proto, že je krize, takové věci jdou s cenou dolů. Až krize nebude, budou za to chtít osmnáct milionů. A jestli se domluvíme na těch deset, tak si myslím, že mají kudlu na krku. Teď to bude vyloženě na nich,“ zdůraznil Vlček. Protinávrh zastupitelky Hrachovcové podpořila většina zastupitelů.

Zatím panuje ze strany Crania ticho

Firma Cranio byla vyrozuměna o postoji zastupitelstva dopisem i telefonicky, zatím se však nevyjádřila. „Dodnes jsem odpověď nedostal. Ještě je poměrně čas, ale zatím se mi ani telefonicky neozvali. Nemám zprávu ani o tom, že by chtěli jednat osobně,“ sdělil Deníku starosta Matůšů. Pokud se městu nepodaří uzavřít smlouvu s Cranio do konce března, bude toto usnesení předloženo k revokaci. Město by tak přišlo o perspektivní areál a Cranio o kupce.

GLOSA: Ustoupit, či neustopit?

Těžko radit zastupitelům Oder ve věci případné koupě areálu, který v současné době vlastní společnost Cranio. Ta chce určitou sumu, město si myslí, že v současné době, kdy se slovo krize skloňuje ve všech pádech, je suma požadovaná vlastníkem vysoká. I proto si odsouhlasili, že nad určitou částku nepůjdou. Co se stane pak? Cukne Cranio, a možná tak pomůže ke snížení nezaměstnanosti ve městě, nebo se zachová jako tvrdý podnikatelský subjekt, jenž ale areál příliš nevyužívá? (ipa)

Autor: Věra Růčková

10.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení