VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zopakují si volby. Jako jediní

Kujavy /AKTUALIZOVÁNO/ - Již jen necelých čtrnáct dnů zbývá do události, jaká v minimálně posledních dvou desítkách let na Novojičínsku nebyla. V Kujavách lidé půjdou opakovaně volit do obecního zastupitelstva.

10.10.2011 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Sobota 8. října. Zhruba hodinu před polednem je v Kujavách téměř vylidněno. Možná to je škaredým počasím. To, že se v obci, která má 547 obyvatel, mají v sobotu 22. října uskutečnit nové volby do obecního zastupitelstva, nenaznačuje vůbec nic. Vlastně něco málo ano. Jedna stránka textu vylepená na některých sloupech elektrického vedení a několika dalších místech. Je to vlastně dopis, který začíná oslovením Milí občané Kujav. Autorem je Nelhostejný Kujavan. Ten ve svém dopise v podstatě nabádá potenciální voliče, aby si dobře rozmysleli, komu dají svůj hlas. „Proto dobře zvažte, koho volit a koho ne! Zda ty, kterým záleží na naší obci, obětují svůj volný čas a chtějí pro ni a naše občany najít tu nejschůdnější cestu k společnému soužití v naší obci, nebo ty, kterým nejde o naši obec, ale aby z toho měli určitý zisk a výhody a obohatili se na úkor obce. Nemají na to čas, a když už, tak aby to měli dobře zaplaceno se vším všudy,“ stojí mimo jiné v dopise.

Na první pohled vylidněná obec vyvolává pocit jakéhosi neurčitého napětí. Najednou přijíždí k dětskému hřišti auto s přívěsem. Vystupuje žena a několik mužů, kteří hned zkraje hřiště usazují kovovou houpačku. „Jsem tady starostka,“ představuje se Petra Vojkůvková. I ona potvrzuje, že je v obci zatím klid. O vylepených dopisech slyšela. „Ale ještě jsem to nečetla,“ říká.

Klid? Jen zdánlivý

Aby se člověk něco dozvěděl o momentálních náladách, nezbývá mu, než obcházet obec a tu a tam u někoho zazvonit. „K volbám půjdu a manžel určitě taky,“ odpovídá na dotaz o volbách manželka Jaromíra Beránka. Ten si myslí, že k volbám přijde hodně lidí. „Už proto, že jsou nasr…,“ naznačuje Beránek a zároveň dodává, že už zaslechl v obci nějaké řeči na adresu některých lidí, ale nic z toho nebere vážně. „I když je pravda, že i slovo může hodně ublížit,“ poznamenává s tím, že jej ale zaráží, že pětice kandidujících sdružení ještě nezveřejnila kandidátky.

Muž bydlící nedaleko je stručný. „Já to zatím neřeším,“ vyjadřuje svůj současný postoj k volbě zastupitelů. To jeho sousedka, která se představuje jako Helena, má jasno. Volit určitě půjde. „Člověk by měl vědět, kdo bude sedět… za stolem a na židli,“ pokouší se žena o jakýsi rým. Vzápětí dodává: „Dneska není komu věřit. Ale někomu určitě hlas dám.“

Zdeňka Kostelníková z domu opodál říká rozhodným hlasem, že určitě volit půjde. „Ale připadne mi to jenom jako boj o koryta. Je to hrozné,“ naznačuje i ona, že se v obci v rámci předvolebního boje přece jen něco děje. I ona je překvapena tím, že ještě nejsou veřejně známí kandidáti.

Obdobně rozpačitě vnímá absenci nějakých kandidátek Milan Beránek, jeden z mála lidí, které lze v sobotním dopoledni v Kujavách potkat. „Asi musíme počkat, až nám dají volební lístky. Já ale určitě volit budu,“ ubezpečuje Beránek, jenž posléze potvrzuje, že je otcem Jaromíra Beránka. I on už prý slyšel pár drbů, ale jinak je podle něj v obci klid. „Nevím, proč to tady tak dopadlo. Jestli se tak mezi sebou jenom žerou, nebo jestli je to boj o koryta,“ uvažuje nahlas. „Každý ať se rozhodne, jak uzná za vhodné,“ dodává.

V minulých komunálních volbách v Kujavách zvítězilo SNK Společně s rozumem, z něhož také vzešla starostka Petra Vojkůvková. V sedmičlenném zastupitelstvu mělo tři zástupce také „opoziční“ SNK Kujavy.

Jenže letos 29. března odstoupila z funkce členky zastupitelstva Markéta Gebauerová (SNK Kujavy) a v průběhu následujícího měsíce se vzdalo případného mandátu i všech pět náhradníků SNK Kujavy. Pak přišly na řadu rezignace zbývajících dvou zastupitelů za SNK Kujavy a zastupitelstvo tak zůstalo čtyřčlenné, což nepřipouští zákon.

Autor: Ivan Pavelek

10.10.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda na dálnici.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Ilustrační foto.

Senioři vyrazí na výlet do spřáteleného města na Slovensku

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Komplikace pro všechny. Tak se dá nejvýstižněji nazvat plánovaná nedělní uzavírka dálničního tunelu v Klimkovicích. Pravidelná odstávka způsobí komplikace obyvatelům Klimkovic, ale i samotným řidičům.

Ženě se nezdálo chování mladíků. Jeden byl v cizím voze

Ve středu v časných ranních hodinách přijali strážníci v Novém Jičíně oznámení od občanky, že v ulici Poděbradově se vyskytují dva muži, kteří se podezřele pohybují kolem jednoho ze zaparkovaných vozidel.

Novojičínsko: Školní pomůcky vystřídalo zednické náčiní

Miliony korun radnice a obce na Novojičínsku investují během léta do oprav školních zařízení.

Jakub Bittner je u Formanu spokojený

Novojičínská cyklistická stáj získala na domácí Grand Prix Forman jubilejní třetí vítězství v řadě, když na předešlé triumfy Petra Hudečka a Ondřeje Fierly tentokráte navázal novic Jakub Bittner. Rodák z Litovle si trať v okolí Starého Jičína vyzkoušel již vloni. Tehdy ještě hájil barvy týmu ex-Puskinak.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení