VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zpravodaj míří zdarma lidem domů do schránek

Nový Jičín - Novojičínský zpravodaj najdou od nového roku obyvatelé města i jeho místních částí ve svých schránkách. O distribuci zdarma rozhodla vládnoucí koalice na posledním zastupitelstvu.

29.9.2011
SDÍLEJ:

Radniční noviny. Ilustrační fotoFoto: Deník/Adam Knesl

Je to krok zpět, nebo naopak krok dopředu, jak se více přiblížit lidem žijícím v Novém Jičíně? Mezi představiteli města existují oba názory, jak to však ve skutečnosti bude, ukáže až příští rok, kdy všechny domácnosti v Novém Jičíně obdrží měsíc co měsíc městský zpravodaj zadarmo do schránek.

V současnosti je možné jej za pět korun zakoupit například ve vybraných trafikách.

Náklady na výrobu jsou vysoké

Otázka distribuce radničního periodika zdarma se řešila již několikrát, nyní však nabyla reálné podoby. Vedení města si od toho slibuje především lepší informovanost občanů ve všech částech Nového Jičína. Finanční náklady by mohla zčásti pokrýt inzerce.

„Komunikuji s místními podnikateli – a ti mají zájem inzerovat,“ řekl na zastupitelstvu místostarosta Jaroslav Dvořák (ČSSD). Toho znepokojují současné vysoké náklady na zpravodaj. Jeden výtisk vyjde na sedmadvacet korun, prodává se za pět. Přitom ve srovnatelném Valašském Meziříčí vychází zpravodaj na pouhé čtyři koruny.

„Je to strašně vysoká cena,“ upozornil Dvořák s tím, že zájem o výrobu a distribuci projevila již tři větší vydavatelství. O zhotoviteli nakonec rozhodne elektronická aukce.

Ne všichni zastupitelé však s dodáváním Novojičínského zpravodaje do všech domácností zdarma souhlasí. Negativně se k tomu vyjádřila Gabriela Žitníková z KDU-ČSL, která je členem redakční rady: „Jak víme, co má člověk zdarma, toho si neváží,“ konstatovala Žitníková s tím, že redakční rada o zpravodaji zdarma několikrát diskutovala.

„Vždy došla ke stejnému názoru, že finanční příspěvek za tento informační časopis je jakýmsi selekčním prostředkem k tomu, aby se neplýtvalo prostředky občanů Nového Jičína a aby se tento časopis nepovaloval po zemi nebo mimo schránky,“ uvedla dále. Žitníková přiznává, že současná distribuce není ideální, vázne především v místních částech města, zároveň si ale stojí za tím, že zpravodaj zdarma do všech schránek „je cestou zpět“.

Její názor však byl, i kvůli neúčasti značné části opozice, především z řad ODS, osamocen a nepodpořen. Naopak mnozí přítomní zastupitelé vyjádřili bezplatnému radničnímu plátku podporu. Shoda napříč politickým spektrem zavládla nad současnou dobrou kvalitou Novojičínského zpravodaje. Nyní v něm dostane prostor také inzerce, aby pokryla jeho náklady.

Propagovat se na stránkách zpravodaje budou moci také politické strany. „Za to, aby byly podmínky pro všechny politické strany shodné, bude odpovědný zhotovitel, takto s ním bude postavena smlouva,“ informovala mluvčí radnice Marie Machková. Politické agitky v časopise budou možné pouze šedesát dní před komunálními volbami a všechny subjekty mají dostat stejný prostor.

Zhotovitel, který bude mít na starosti grafiku, tisk, distribuci i reklamu, bude znám pravděpodobně na konci října. Z devíti měst na Novojičínsku mají každý měsíc zpravodaj zdarma ve schránkách pouze ve Štramberku. Rozhodnutí jít touto cestou nelitují. „Lidé si na to hodně zvykli. Vím, že to hodně studují, že si podle toho vybírají třeba kulturní akce. Všichni ho dostávají do schránek, a pokud ho někteří nedostanou, tak chodí tady za námi, jak to, že ho nedostali,“ podělila se o svou zkušenost Anna Rašková z oddělní kultury štramberské radnice.

Naopak Příbor byl městem, kde měli ještě zkraje letošního roku občané měsíčník zdarma až do svých domovů, nakonec však od toho město upustilo. Hlavní důvody byly dva: špatná distribuce a nezájem některých obyvatel Příbora o periodikum. Nyní jsou zpravodaje k dostání zdarma na několika odběrných místech ve městě.

Autor: Adam Knesl

29.9.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Den se záchranáři ve Frenštátě pod Radhoštěm přilákal řadu zvědavců.
12

OBRAZEM: Frenštátské hřiště ovládli hasiči i záchranáři

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Do nejvyšších partií Jeseníků vyráží v těchto týdnech parta s křovinořezy. V chráněných lokalitách sekají borůvčí.

Tragická nehoda uzavřela v pátek dálnici na Novojičínsku

Dva lidské životy si vyžádala nehoda na dálnici nedaleko obce Kujavy na Novojičínsku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení