VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvedání rukou skončilo, ale...

Éra zvedajících se rukou s různobarevnými cedulkami při hlasování zastupitelů ve Fulneku skončila. Zastupitelé už hlasují elektronicky.

7.11.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

Velké plátno, nové mikrofony a absence spleti kabelů vedoucích od mixážního pultu, to byly podstatné viditelné změny při posledním zasedání zastupitelů ve Fulneku.

„Zastupitelé budou ode dneška používat tablety, a to nejen k hlasování, ale i k přihlašování se do diskuse nebo k technické poznámce," řekla v úvodu zasedání starostka Fulneku Radka Krištofová a zastupitelé si hned nato nový hlasovací systém vyzkoušeli.

Nejprve se objevila prezentace a pak zkušební hlasování, které trvalo dvacet vteřin. „Průběh hlasování na obrazovce vidět není, zobrazí se až konec hlasování, což oznámí gong," poznamenal přítomný zástupce dodavatelské firmy.

Elektronické hlasování je běžné

Starostka vyzdvihla výhodu systému, ve kterém se dá vše aktuálně doplňovat. Na plátně je přehledně vidět, o čem zastupitelé hlasují, i to, jak kdo hlasoval. Podobně jako nyní ve Fulneku to mají již delší dobu i v jiných městech na Novojičínsku.

S kritikou se ale přihlásila zastupitelka Jana Mocová. Řekla, že jí vadí, že ve výběrovém řízení na hlasovací systém se hovořilo o částce 176 tisíc korun, ale na schůzi finančního výboru, jehož je členkou, už se mluvilo o částce kolem 300 tisíc korun.

„Ta zakázka byla rozdělená do dvou kategorií, jedna soutěž byla na tablety, druhá na hlasovací zařízení s ozvučením. Do soutěže, kdy to bylo dohromady, se přihlásil jen jeden dodavatel, který nesplnil podmínky, tak to bylo zrušeno a rozděleno do dvou sekcí," vysvětlil informatik fulneckého městského úřadu Vlastimil Heger.

Zastupitelka Mocová reagovala tím, že vyřčená kritika není její, ale jednoho z členů finančního výboru. „Tento člen, který není zastupitelem města, se podivoval nad tím, že město Fulnek, které má patnáct členů zastupitelstva, potřebuje hlasovací zařízení za tři sta tisíc korun.

Vnímá to jako vyhozené peníze nebo nehospodárné nakládání s prostředky města. My jsme se k tomu připojili," sdělila Jana Mocová a dodala, že čtyři z pěti členů výboru to považují za nehospodárné. Nato ještě podotkla, že s návrhem na pořízení hlasovacího systému kdysi přišla bývalá tajemnice, ale vedení města, v jehož čele Jana Mocová stála jako starostka, řeklo ne, dokud to nebude povinnost ze zákona a ministerstvo na to nedá dotaci.

Současná starostka Radka Krištofová argumentovala tím, že dotace na toto zařízení byly, ale skončily 30. června 2014. „Takže v minulosti se na to dalo žádat, ale město Fulnek toho nevyužilo," upozornila Radka Krištofová a doplnila, že informaci o dotacích získala ze Studénky, jež dotačního titulu využila.

Situaci se snažil zklidnit Václav David, který připomněl, že součástí hlasovacího zařízení je i ozvučení. „To ozvučení jsme každé zasedání platili stálo to kolem čtyř až pěti tisíc korun, takže se to vrátí," řekl Václav David.

POSTŘEH IVANA PAVELKA: Kdo chce psa bít…

Nevím, zda 300 tisíc korun za kompletní hlasovací systém, včetně ozvučení vystupujících zastupitelů, který pořídili ve Fulneku, je hodně nebo málo. V každém případě je vše mnohem přehlednější a srozumitelnější. Na tabuli se objevuje, kdo právě hovoří, jak dlouho a pokolikáté hovoří a k čemu hovoří a je ho velmi dobře slyšet.

Člověk přítomný v sále při zasedání zastupitelstva nemusí hledět na změť kabelů, stejně jako není svědkem toho, že několikrát vyběhne zvukař zpoza mixpultu a šteluje někomu mikrofon, aby dotyčného bylo slyšet. Nehledě na to, že samotné hlasování působilo poněkud komicky.

Zastupitelé zvedali ruku a v ní měli cedulku. Zelená byla s nápisem Pro, červená s nápisem Proti a bílá nesla nápis Zdržel se. Při zvednutí ruky navíc zastupitel vyslovil ono slovo napsané na cedulce. Jenže občas byl někdo tak rychlý, že se počítalo znovu.

Je pravda, že to stálo jen pár korun za tisk, papír a celuloid, ve kterém to bylo zatavené, a ještě si u toho zastupitelé trochu zacvičili. Ale ta úroveň… Nevím. Někdy by se přece jen nemělo hledět jen na peníze. Ale ve Fulneku to tak prostě je kdyby nebyla kritika, jako by nebylo místní zastupitelstvo.

Jednou to bylo to, jindy ono, dnes hlasovací systém. A možná vůbec nejde o peníze, třeba někomu jen schází ten pohyb…

Autor: Ivan Pavelek

7.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Jeseníku zažívají podařený vstup do sezony, když uspěli i ve druhém zápase, ve kterém zvítězili v Odrách 3:2.

Souhrn I. B třídy, sk. D: Mořkov si vyšlápl na Starý Jičín

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Frenštát jede. Vykradl Český Těšín a teď hostí nováčka

Fotbalisté Frenštátu otočili duel v Českém Těšíně a i díky dvěma trefám kanonýra Klimpara slavili vítězství 3:1.  

Bílovec neuspěl na hřišti Staré Bělé

Tým Tomáše Černína prohrál na hřišti Staré Bělé 1:4 a o první výhru v novém ročníku krajského přeboru se může pokusit v neděli, kdy doma vyzve Pustou Polom.  

Vznikla petice kvůli silnici

Přejít z jedné části Kunína do druhé je velký problém. Důvodem jsou projíždějící auta. Obyvatelé obce proto podepisují petici.

Divizní Nový Jičín stále čeká na první výhru

 Novojičínští fotbalisté nevyhráli ani ve třetím divizním kole, když padli v Hranicích. Nyní hostí v sobotu nováčka z Bohumína.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení