VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvonička z kapličky šla dolů

Dlouho očekávaná rekonstrukce kaple v osadě Nové Dvory nedaleko Bravinného, místní části Bílovce, bude rozdělena do dvou etap.

29.8.2017
SDÍLEJ:

Došlo také k demontáži malé věžičky.Foto: Jiří Velký

Malebná kaplička sv. Martina v Nových Dvorech byla dlouhá léta ve špatném technickém stavu. O jejím osudu se mezi místními obyvateli i bíloveckými zastupiteli vedly dlouhé diskuse, zda svatostánek v samotném „centru“ zachovat a opravit, anebo ho zbourat a postavit nový, tentokrát už na pozemcích města.

ŠŤASTNÝ KONEC

Na počátku letošního roku nakonec vedení Bílovce rozhodlo, a to i na popud obyvatel osady, zakončit příběh kapličky šťastným koncem.

„Kaple se nachází v neutěšeném technickém stavu, který již neodpovídá potřebám bezpečného užívání. Stavebními pracemi bude objekt uveden do provozuschopného stavu a bude jej možné opět využívat,“ potvrdilo město na svých webových stránkách s tím, že rekonstrukce kapličky z počátku 20. století cílí především na odstranění příčin zvýšené vlhkosti objektu, a tedy na jeho odvlhčení a statické zabezpečení. „Dojde k zajištění trhlin a dodatečnému vložení ztužujících věnců, komplexní výměně krytiny a opravě krovu, včetně sanktusníku, výměně oken, repasi vstupních dveří, součástí bude odstranění nevhodných cementových omítek i v interiéru, oprava dlažby a další související práce,“ stojí dále na stránkách města.

Jedním z hlavních bodů první etapy projektu Renovace kaple v Nových Dvorech, jejíž dokončení radnice plánuje ještě v letošním roce, byla v pátek 25. srpna demontáž věžičky, podle které chce město nechat vyrobit repliku.

Součástí prvotních stavebních prací je ale také například oprava střechy včetně krovu, statické zajištění zdiva helikální výztuží nebo oklepání omítek. První část oprav spolkne zhruba 730 tisíc korun, městu ale výrazně uleví finanční příspěvek z Česko-německého fondu budoucnosti ve výši 250 tisíc korun. Přibližně sedmdesátitisícovou částkou přispěje na projekt také jedno z partnerských měst Bílovce.

POMOHOU TAKÉ NĚMEČTÍ PARTNEŘI

„Vzhledem ke skutečnosti, že kaple svatého Martina v Nových Dvorech je taktéž připomínkou původních převážně německy mluvících obyvatel, kteří byli po válce z velké části odsunuti do Německa, rozhodlo se na opravu kaple přispět i naše partnerské město Bad Neustadt,“ objasnilo město s tím, že stavební práce ve druhé etapě by se měly rozjet v nadcházejícím roce, kdy by měla být stavba dokončena. Také na tuto část se bude bílovecká radnice ucházet o dotaci z Česko-německého fondu budoucnosti.

Autor: Ivana Reková

29.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letošní ročník krajské hokejové ligy se bude hrát v deseti týmech, mezi kterými nechybí rezerva druholigového Nového Jičína a Studénka.

Krajská liga: Studénka nemá (zatím) kde hrát, béčko Nového Jičína sází na mládí

Déšť. Ilustrační foto.
18

Meteorologové varují: Vytrvalý déšť může v Beskydech zvednout hladiny řek

Zapomenutý svátek médií. I v našem regionu to byla vždy hodně pompézní akce

Den tisku, rozhlasu a televize. Dlouhé roky patřilo 21. září v bývalém Česko-slovensku všem médiím. Od roku 1920, kdy vyšlo první regulérní vydání Rudého práva, se v tento den slavil svátek: Den tisku, rozhlasu a televize.

Tatra získala s Bobry dva body. Rozhodl Tomášek

Po dvouzápasové bodové odmlce se ve čtvrtém utkání nového druholigového ročníku znovu dočkali. Kopřivničtí hokejisté doma v závěrečné třetině smazali mírný náskok Valašského Meziříčí a družinu Romana Čechmánka nakonec, před téměř devíti stovkami diváků, udolali 4:3 v prodloužení, když se o vítěznou branku postaral Martin Tomášek.

Přehrady na čas osiří

Takový pohled na vodní nádrž Čerťák u Nového Jičína se zanedlouho stane na nějaký čas minulostí.

Po burčákové stezce

Ochutnat kvalitní burčák a ještě se u toho pobavit soutěžemi mohou v sobotu 23. září všichni, kdo dorazí do obce Kateřinice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení