Při závodech na městském okruhu Monte Carlo, kde se mimo jiné nachází vůbec nejpomalejší zatáčka celého seriálu – vlásenka Grand Hotel – má každoročně ohromnou důležitost už sobotní kvalifikace. Protože je na okruhu minimum možností k předjíždění a nachází se zde jenom jedna DRS zóna, kde mohou jezdci otevřít zadní křídlo pro snížení aerodynamického odporu, je umístění na startovním roštu klíčové.

A tak už kvalifikace svou atraktivitou vydala za samostatný závod. Prakticky s každým odjetým kolem se startovní pořadí prudce měnilo a časy na kolo se s každým kvalifikačním segmentem rapidně zkracovaly. S ostatními však nezrychloval Sergio Pérez v Red Bullu – Mexičan, který je aktuálně na druhém celkovém místě za týmovým kolegou Maxem Verstappenem, totiž boural už v Q1.

Aston Martin DB12
Aston Martin DB12 je krásný pokračovatel věhlasné řady

Povedlo se mu ulomit kompletně celý závěs levého zadního kola, což znamenalo, že do dalších kvalifikačních klání nepostoupil a do závodu odstartoval z úplně poslední pozice. Už v tu chvíli se mnoho fanoušků shodlo, že pro Péreze tak pravděpodobně skončily vyhlídky na potenciální celkové vítězství v šampionátu. Až do Monaka totiž na svého týmového kolegu na první místě ztrácel jen 14 bodů.

Z kvalifikace se příliš netěšil ani rodilý Monačan Charles Leclerc na Ferrari. Vyjel si sice třetí místo, ale záhy dostal tři místa penalizaci za to, že v tunelu při výjezdovém kole zbrzdil Landa Norrise, který jel ve svém McLarenu rychlé kolo. Jedním z hrdinů kvalifikace se proto stal Esteban Ocon ve voze Alpine, který tím pádem startoval z třetího místa.

O drama v samém závěru kvalifikace se postaral ještě Max Verstappen, který na poslední chvíli překonal čas Fernanda Alonsa, a to s rozdílem 84 tisícin sekundy.

Závod vypadal, že usne

Nedělní start byl pak v relativním poklidu. První kolo, při němž se jezdci klasicky „naštosují“ v pomalé části trati, přineslo jen pár drobnějších šťouchanců, ale žlutých vlajek bylo minimum a safety car nemusel vyjet ani ve virtuální podobě, a to během celého závodu.

Max Verstappen si od začátku začal budovat náskok, Alonso za ním se zase zbavil třetího Ocona, ale na čtvrtém místě za Oconem jezdil Carlos Sainz na Ferrari, lačný po stupních vítězů. Lačný dokonce natolik, že v jednom nájezdu do šikany za tunelem nedobrzdil, a ulomil si o Ocona kus předního křídla. Naštěstí se tento karambol obešel bez větších následků a penalizací.

Audi R8 a e-tron GT připravené na jízdu na okruhu
Elektromobil na okruh zatím neberte. Zkusili jsme Audi e-tron GT a srovnali s R8

Ohromnou frustraci musel během prvních padesáti kol závodu zažívat Pérez, který po nehodě v kvalifikaci vyrazil do závodu z posledního místa, ale s minimem místa na předjíždění se prostě nemohl prodírat přes pomalejší závodníky tak, jak by potřeboval. Ani ne v polovině závodu už na Péreze a ostatní blikaly modré vlajky, upozorňující na Verstappena a po chvíli i Alonsa, kteří začali nejpomalejší jezdce předjíždět o kolo.

  • Podívejte se na nejdůležitější momenty závodu v sestřihu:
Zdroj: Youtube

Dlouho to vypadalo, že se v závodě už nic zajímavějšího nestane, a že jezdci dokrouží všech 78 kol – mimochodem nejvyšší počet okruhů v sezóně – bez dalších dramat. Jenže mraky na meteoradarech, které bedlivě sledovaly všechny týmy v boxové uličce, se plíživě přibližovaly celý závod. Až nakonec skutečně začalo pršet.

Nejprve jen lehce a na nejvýchodnější části trati, posléze ale na celé trati a vydatně. Na hladkých pneumatikách se tak z trati stalo kluziště a v boxové uličce začal separátní závod v přezouvání. Několik jezdců se ještě na suchých pneumatikách neplánovaně vydalo mimo trať, pokaždé se to naštěstí obešlo bez větších škod. Smolaři, kteří vlivem deště nedokončili, byli akorát dva – Kevin Magnussen s Haasem a Lance Stroll s Aston Martinem.

Zejména v depu se také objevilo několik chaotických situací. Fernando Alonso jel pro nové gumy během dvou kol hned dvakrát, protože těsně před tím, než se pořádně rozpršelo, stihnul ještě přezout na suché. Jen vlivem obrovského náskoku ho to nestálo druhou příčku. Ferrari pak ukázalo, že i když týmová strategie místy hapruje, jejich mechanici patří k elitě – to když zvládli Sainze i Leclerca odbavit v depu okamžitě po sobě bez většího zdržení.

Sanitní Tatra 603A
Tatry ze šuplíků. Mezi zavrženými auty z Kopřivnice je sanitka či lidový vůz

Kdo však žádnou prodlevu nezažil, to byl Max Verstappen, který natahoval životnost suchých gum střední směsi až do začátku deště, aby pak přezul rovnou na semi-slicky, a na nich závod dojel. S obrovským náskokem, bez chyb a na prvním místě. Opět tak ukázal svou dominanci, která je ovšem dána tím, že je při závodě mimořádně schopný.

Jeho týmový kolega Pérez naproti tomu dojel až šestnáctý, po tom co byl celkem pětkrát v depu – mimo jiné i kvůli výměně předního křídla nebo pokusnému přezutí na nové plně mokré pneumatiky, které Pirelli představilo právě na tomto závodě. Mezi dvěma jezdci stáje Red Bull, kteří vedou tabulku šampionátu jezdců, se tak vytvořil mnohem větší rozdíl než dosud.

Druhé místo si s přehledem připsal Fernando Alonso a třetí k obrovské radosti týmu Alpine skončil Esteban Ocon. Čtvrté a páté místo obsadily Mercedesy Lewise Hamiltona a George Russella. Na kompletní pořadí po závodě v Monaku, i na aktuální pořadí v šampionátu jezdců, se můžete podívat níže.

  • Pořadí závodu v Monaku
1 Max Verstappen Red Bull
2 Fernando Alonso Aston Martin
3 Esteban Ocon Alpine
4 Lewis Hamilton Mercedes
5 George Russell Mercedes
6 Charles Leclerc Ferrari
7 Pierre Gasly Alpine
8 Carlos Sainz Ferrari
9 Lando Norris McLaren
10 Oscar Piastri McLaren
11 Valtteri Bottas Alfa Romeo
12 Nyck De Vries AlphaTauri
13 Zhou Guanyu Alfa Romeo
14 Alexander Albon Williams
15 Yuki Tsunoda Alfa Romeo
16 Sergio Pérez Red Bull
17 Nico Hulkenberg Haas
18 Logan Sargeant Williams
19 Kevin Magnussen - Nedokončil Haas
20 Lance Stroll - Nedokončil Aston Martin
  • Celkové pořadí v šampionátu
1 Max Verstappen 144 b.
2 Sergio Pérez 105 b.
3 Fernando Alonso 93 b.
4 Lewis Hamilton 69 b.
5 George Russell 50 b.
6 Carlos Sainz 48 b.
7 Charles Leclerc 42 b.
8 Lance Stroll 27 b.
9 Esteban Ocon 21 b.
10 Pierre Gasly 14 b.
11 Lando Norris 12 b.
12 Nico Hulkenberg 6 b.
13 Oscar Piastri 5 b.
14 Valtteri Bottas 4 b.
15 Zhou Guanyu 2 b.
16 Yuki Tsunoda 2 b.
17 Kevin Magnussen 2 b.
18 Alexander Albon 1 b.
19 Nyck De Vries 0 b.
20 Logan Sargeant 0 b.