VYBRAT REGION
Zavřít mapu

BŘETISLAV LAPISZ

Břetislav Lapisz / Moravskoslezský deník

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Brigádníků je málo, firmy se o ně přetahují. Jaký plat nabízí?

Hospodářství jede na plné obrátky a podle firem by zaměstnalo obratem dalších až 200 tisíc osob. Ihned. Takže je zřejmé, že firmám chybí nejen kmenoví zaměstnanci, ale marně hledají i brigádníky.

Konec 2. světové války si připomenuly i dvě válečné veteránky z Nového Jičína

/FOTOGALERIE/ Ostrava si dnes připomněla 73. výročí osvobození města a konce 2. světové války. Přímí účastníci bojů už mezi námi nejsou. Váleční veteráni, kteří za svobodu nasazovali svůj život na jiných bojištích druhé světové války a přispěli k ní výrazným podílem, se však slavnostní akce zúčastnili. Mezi nimi i dvě ženy z Nového Jičína.

Velká voda je pro kraj stálou hrozbou. Investice pomohly, ale...

V předchozích letech byly koncem dubna řeky i přehrady v našem kraji spíše poloprázdné. Letošní povodeň, která zahrozila, znovu připomněla, jak může být vodní živel nebezpečný.

Ořechy? Ty budou letos nad zlato, soudí předsedkyně zahrádkářů

Mrazíky, které nás pozlobily v polovině dubna a vrátily se i počátkem tohoto týdne, budou mít výrazný vliv na úrodu ovoce. Výrazně slabší bude podle oslovených zahrádkářů z Ostravy a okolí úroda třešní, švestek, meruněk i broskví.

Vodaři připomínají: Tuky a oleje nevylévejte do záchodu, mohou ucpat potrubí

Oleje a tuky, na kterých lidé smaží vánoční kapry a řízky, přitékají každoročně ve zvýšeném množství do čistíren Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava (SmVaK).

Případů svrabu přibývá, nákaza nehrozí jen lidem bez domova

V ostravské fakultní nemocnici (FNO) ošetřovali letos už dvě stovky pacientů se svrabem. Proti loňsku je nárůst počtu ošetřených s tímto onemocněním 20procentní.

Malý dluh je lepší než velký? Nemusí to platit, tvrdí odborníci

/TÉMA DENÍKU/ Zatímco v roce 2009 byl typickým klientem ostravské Poradny při finanční tísni mladý muž s příjmem zhruba 14 tisíc korun měsíčně, který neměl majetek, v posledních letech poradnu navštěvují i lidé, kteří jsou zadluženi a majetek mají.

Do Mošnova míří velký investor. Nabídne volná pracovní místa

Do průmyslové zóny v Mošnově na Novojičínsku míří evropský výrobce leteckých součástek. Zaměstnat by měl až 300 vysoce kvalifikovaných pracovníků.

OBRAZEM: Úplné zatmění Měsíce a „krvavý měsíc"

/FOTOGALERIE/ V noci z neděle na pondělí mohli i lidé v regionu sledovat zatmění měsíce a „krvavý měsíc". 

Světový den vody: v sobotu si můžete prohlédnout přehrady v kraji

V rámci Dne otevřených dveří si mohou zájemci v sobotu 21. března prohlédnout přehrady Slezskou Hartu, Morávku, Žermanice a Kružberk včetně jejich rybného hospodářství. Vodní dílo Šance je z technických důvodů nepřístupné.

Varroáza zaútočila na včelstva

Moravskoslezský kraj - Až třetina včelstev mohla podle odhadu včelařů uhynout v posledních měsících právě skončeného roku v některých oblastech naší republiky. Úhyn včelstev způsobuje hlavně nebezpečný roztoč varroa.

Za vodné a stočné si příští rok připlatíme

Zákazníci Severomoravských vodovodů a kanalizací Ostrava a. s. (dodávají vodu do okresů Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín a Opava) si od 1. ledna 2015 připlatí.

Změny na železnici v našem kraji: nové zastávky i trať na letiště

Od neděle 14. prosince vstoupí v platnost nový jízdní řád Českých drah pro rok 2015. Mezi nejvýznamnější novinky na železnicích v našem kraji bude patřit otevření nové tratě ze Studénky na Letiště Leoše Janáčka v Mošnově (od 13. dubna 2015).

Daň z nemovitosti: Jaké novinky nás letos čekají?

Lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí na rok 2014 končí letos v pátek 31. ledna. Týká se především nových vlastníků pozemků, zdanitelných staveb a bytových a nebytových jednotek

Mateiciuc staví v Odrách novou výrobní halu

Odry - Nový objekt, který staví společnost Mateiciuc v Odrách na Novojičínsku, umožní firmě navýšit stávající výrobní kapacity zhruba o dvacet procent.

Logistické centrum v Mošnově získalo nové nájemce

Ostrava, Mošnov − Výrazný nárůst pronajaté plochy zaznamenalo od začátku roku 2013 Multimodální logistické centrum v Ostravě-Mošnově.

Sníh už dlouho nevydrží, po mrazech přijde obleva. Je to běžné?

Region /MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT/ - Sníh, který padal na Ostravu i další místa republiky ještě v průběhu včerejšího dne, se zřejmě dlouho neudrží. Už dnes by se denní teploty měly pohybovat nad nulou a zítra se oteplení díky proudění teplého oceánského vzduchu projeví ještě výrazněji. 

Falešný exekutor mění svá příjmení a hrozí dlužníkům z celé republiky

Moravskoslezský kraj - Před falešným exekutorem varuje Exekutorská komora České republiky. Z výzev, které falešný exekutor zasílá dlužníkům, je zřejmé, že mění svá příjmení.

AKTUALIZOVÁNO

V kraji zřejmě kvůli mrazům zemřeli tři lidé

Ostrava − V Moravskoslezském kraji pravděpodobně v souvislosti s mrazy zemřeli o víkendu tři lidé. V regionu mráz zabíjel v Ostravě, Frýdku-Místku a na Novojičínsku. V celém Česku si počasí od pátku vyžádalo zřejmě sedm obětí.

Nemocnice: O všechny pacienty, kteří potřebují dialyzační péči, se postaráme

Nový Jičín, Ostrava − Větší a moderní prostory nabídne od počátku příštího roku dialyzovaným pacientům Nemocnice Nový Jičín. V bývalé budově interny vybuduje pro těžce nemocné pacienty nové zázemí s větším počtem lůžek, aby pacienti nemuseli na dialýzu dojíždět v nočních hodinách. Uvedl to ředitel nemocnice Karel Dostalík.

AKTUALIZOVÁNO

Prohibice na Novojičínsku: Někde ji vzali vážně od prvních minut

Novojičínsko – Bylo asi deset minut po sedmé hodině večerní a servírka v restauraci Barton City právě rozlévala dva velké fernety, když se z úst příchozího návštěvníka dozvěděla informaci o tom, že ministr zdravotnictví Leoš Heger několik minut předtím vyhlásil úplný zákaz prodeje lihovin, jejichž obsah alkoholu je vyšší než dvacet procent.

Fulnek jako první město v republice vysoutěžil bankovní úvěr v e-aukci

Fulnek, Ostrava - Město Fulnek jako první město v České republice využil elektronické výběrové řízení na poskytovatele úvěrových služeb.

Neuvážený podpis? Může znamenat také velký průšvih

Region - Dávejte si velký pozor na to, co podepíšete, radí lidem Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Moravskoslezského kraje.  

Proč místo z Mošnova musíme létat z Brna či Katovic?

Mošnov, Ostrava - Podnikatelé z kraje jsou znepokojeni současnou situací, kdy místo z Mošnova odlétají na cesty z Brna či Katovic.

2012: Co vše se postaví z peněz EU v našem kraji?

Kraj - Více než sto projektů se chystá v roce 2012 díky penězům z fondů Evropské unie v Moravskoslezsku. Lidé se poprvé budou moci projet třeba cyklostezkami z Krnova do Opavy nebo z Vratimova do Sviadnova.

Jak budou jezdit vlaky Českých drah?

Kraj - České dráhy posilují na vánoční svátky dálkové spoje, nabídnou přes deset tisíc míst. V souvislosti s vánočními svátky posílí České dráhy dálkové vlaky na nejdůležitějších tratích v republice.

Plyn zdraží už od června

Moravskoslezský kraj − Zákazníkům RWE z řad domácností se od prvního června zvýší konečné ceny zemního plynu v průměru o 9,5 procenta. Za zdražení může podle plynařů dramatický nárůst cen ropy v posledních šesti měsících.

Letos bude lépe, myslí si téměř dvě pětiny obyvatel kraje

Moravskoslezský kraj − Devětatřicet procent obyvatel kraje si podle průzkumu GE Money Bank myslí, že v letošním roce dojde ke zlepšení ekonomické situace. Naopak zhoršení očekává třetina oslovených.

Jak budou jezdit vlaky před svátky a o Vánocích?

Ostrava – O téměř devět tisíc míst posílí kapacitu svých vlaků před Vánocemi České dráhy. „Mezi Prahou a Košicemi vyjede 22. a 23. prosince posilový expres Hradčany.

Pasivní domy: Přibývá jich, staví se i v našem kraji

Moravskoslezský kraj - Bydlet v rodinném domku a zaplatit za vytápění čtyři až šest tisíc ročně? Pasivní domy, kterých i u nás začíná přibývat, mohou být jednou z cest, jak šetřit energii a přispět k trvale udržitelnému rozvoji.

Seznam firem, jež odstraní sníh ze střech

Ostravsko - Teploty hluboko pod nulou a někde i husté sněžení hlásí na nejbližší dny meteorologové. Pro řadu vlastníků objektů to znamená, že opět budou muset hlídat, aby sníh a led ze střech nezpůsobil zranění lidí či škody

Investorem roku 2009 je JOB AIR Painting

Ostrava, Mošnov - Jedna ze společností Central Connect Group, tentokrát JOB AIR Painting, uspěla v soutěži Investor roku 2009.

Zásahová jednotka zadržela gang zlodějů

Ostrava, Novojičínsko – Celkem pětatřicet různých případů, hlavně pak krádeží, má na svědomí šestičlenný gang zlodějů, které letos v dubnu a počátkem července zadrželi kriminalisté. Škoda, kterou celkem způsobili, přesahuje dva miliony korun.

Měli bychom v období sucha bez přehrad co pít?

Moravskoslezský kraj - „Že bychom měli mít v nádržích jen minimum vody a čekat, až je zaplní silné deště? Tyto názory občas slýchám. Je to, jako bychom mohli poručit větru či dešti,“ říká Jiří Pagáč, šéf dispečinku Povodí Odry.

Na cyklostezky přidá Evropská unie

Moravskoslezský kraj - Na výstavbu šesti cyklostezek půjde z evropských fondů skoro šedesát milionů!

Muže, který znásilňoval, zadrželi ve Frýdku-Místku

Ostrava – Policisté zadrželi ozbrojeného pachatele, který minulý týden znásilnil, či se pokusil znásilnit nebo jiným způsobem napadnout pět žen či dívek v Kopřivnici, Holešově, Bystřici pod Hostýnem, Kroměříži a Valašském Meziříčí. Mezi oběťmi byly i nezletilé. Informovala o tom moravskoslezská policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Krize loni vrátila kempům turisty, bude tomu i letos?

Moravskoslezský kraj – Necelých pět stovek kempů nabízelo loni v tuzemsku své služby v celé české republice. Agentura CzechTourism, která už třetím rokem porovnává ceny ubytování v kempech, zjistila, že v našem kraji jsou nejlacinější.

Půjčky na dovolenou nejsou in

Moravskoslezský kraj - Lidé s nižšími příjmy budou letos volno trávit rekonstrukcí bytu, domu nebo chaty.

Zelená úsporám: fond zkontroluje tisíce žádostí

Moravskoslezský kraj - Dosavadní namátkové kontroly žádostí o dotace v programu Zelená úsporám ukázaly, že řada investorů udělala chyby. Někdy zřejmě i úmyslné.

Jaké doklady jsou potřeba při cestování?

Ostrava – Doba dovolených už je v plném proudu. Naplno vypukne počátkem prázdnin. Jaké cestovní doklady potřebujeme pro cestování do nejpopulárnějších destinací? Ve kterém státě stačí, když máme dítě zapsané v pase, kde pak musí mít potomek už svůj vlastní cestovní doklad?

Pojedete k moři autem? Proti loňsku si připlatíte

Moravskoslezský krah – O čtyři až šest korun za litr benzinu Natural 95 více než loni v červnu si letos účtují tuzemští pumpaři. Pokud se rozhodneme vyrazit na delší trasu autem, musíme počítat i s vyššími náklady na pohonné hmoty.

Speciál? Pumpy s ním brzy skončí

Moravskoslezský kraj - Před zimou jsem svou starou škodovku dal do garáže. Když jsem letos vyjel, marně jsem hledal pumpu, kde prodávají speciál,“ napsal nám čtenář Deníku.

V areálu Tonaku budou laboratoře na rozbor vzorků

Nový Jičín − Po modernizaci bývalé budovy Tonaku v Novém Jičíně vzniknou špičkové diagnostické laboratoře. Akciová společnost P&R Lab ze zdravotnické skupiny Agel, zaměstnávající více než dvě stovky pracovníků, tak najde po opravě nové prostory.

Pavel Drobil: kraj musí podpořit živnostníky

Moravskoslezský kraj − Podnikání v Moravskoslezském kraji ukončilo v prvním čtvrtletí letošního roku nově 2245 podnikatelů, kteří se ocitli v evidenci úřadů práce.

Přímé platby z programu ušetří příjemcům miliony

Moravskoslezský kraj - Zlevnit, urychlit a usnadnit proplácení dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko mají pomoci takzvané modifikované platby. Funkčnost těchto plateb už si v praxi vyzkoušela regionální rada Moravskoslezsko.

Zkušení včelaři jsou rádi, že přichází i mladí

Moravskoslezský kraj – Včelstva v kraji přezimovala leden i únor bez větších problémů. Ty jim způsobily až březnové mrazíky, které přišly po oteplení.

Jsou elektronické aukce obranou proti korupci?

Moravskoslezský kraj /ROZHOVOR/ − Na internetových aukcích můžeme nabízet a nakupovat zboží. Pro obojí je nezbytné se nejprve zaregistrovat na některém z aukčních serverů. V ČR je jich několik.

Na co si dát pozor při nákupu mobilů?

Novojičínsko, Praha – Jak postupovat při koupi nových mobilních telefonů a čeho se při koupi vyvarovat, abychom předešli případným potížím?

Velikonoce: Chce to dobrou strategii!

Region – Velikonoce. Kdo je chce prožít rozjímáním v kostele při svátečních bohoslužbách, určitě ví své. Další nechá být svátek svátkem a vyráží někde na hory, či někde jinde na prodloužený víkend.

Osmý ročník Fasády kraje už zná své vítěze

Moravskoslezský kraj − Výsledky už osmého ročníku prestižní soutěže o Fasádu Moravskoslezského kraje byly prvního dubna vyhlášeny v ostravském klubu Parník.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT