Užitková auta této třídy jsou koncipovaná do městských zástaveb, takže osobák postavený na jejich základech dává velký smysl. Odpadá tu řada nevýhod plynoucí z velikosti klasických dodávkových vozů, přitom se ale uvnitř nachází dostatek místa. Nezřídka mají auta tohoto typu tři samostatná sedadla v zadní řadě, takže pojmou bez problému i tři dětské autosedačky vedle sebe.

Multicar M25.
Univerzální Multicar ustál sjednocení Německa a je králem komunálních vozidel

Zajímavá cena je pak často dána prostě jen tím, že na rozdíl od osobních SUV modelů nepřiplácíte za design a některé výbavové prvky. Samozřejmě se nejedná o nejatraktivnější auta pod sluncem, ale atraktivita zpravidla nebývá na prvním místě u pětičlenné rodiny s půlmilionovým rozpočtem na auto. Je také potřeba říci, že se řada těchto modelů kvůli emisím legislativně přesunula do kategorie N1 (lehký užitkový vůz), aby mohla být nadále nabízena se spalovacími motory. Typicky se tak můžete setkat s auty vybavenými pevnou přepážkou mezi nákladovým prostorem a prostorem pro pasažéry.

Zde je abecední výčet jedenácti malých osobních dodávek na našem trhu. Jde tedy o vozy, které mají na trhu i svůj dodávkový protějšek, zároveň ale stále rozměry nepřekračují standardy běžných osobních aut a nabízí se za sympatické cenovky.

Citroën Berlingo

Citroën BerlingoCitroën BerlingoZdroj: Se svolením Citroën

Jedna ze stálic trhu. Berlingo, které je aktuálně v ceníku Citroënu za 560 000 korun včetně DPH, stále seženete s klasickými motorizacemi. Konkrétně je v nabídce benzínový 1.2 PureTech 110 koní a naftový 1.5 BlueHDI 100 koní, oba s manuální převodovkou. K tomu je v nabídce i elektrická verze ë-Berlingo.

Fiat Doblo Combi

Fiat Doblo CombiFiat Doblo CombiZdroj: Se svolením Fiat

Osobní verzi má v nabídce také Fiat Doblo. Pětimístný vůz, navíc dodávaný ve dvou délkách karoserie, seženete podle ceníku již za 511 900 korun. Pod kapotou se nachází naftové motory 1.6 MultiJet s výkony 105 nebo 120 koní a manuální převodovkou. Combi je však k mání pouze jako starší generace – nové, loni představené Doblo, seženete v osobní verzi už jen coby elektromobil.

Ford Tourneo Courier

Ford Tourneo CourierFord Tourneo CourierZdroj: Se svolením Ford

Nová generace Tournea Courier byla odhalena automobilkou Ford teprve před několika dny. Akční cena za základní model činí 580 679 korun včetně DPH, a Tourneo Courier dostanete s benzínovým tříválcem 1.0 EcoBoost, naladěným na 125 koní. Ten je spojen buď se šestistupňovým manuálem, nebo se sedmistupňovým automatem.

Ford Tourneo Connect

Ford Tourneo ConnectFord Tourneo ConnectZdroj: Se svolením Ford

V nabídce Fordu se rovněž nachází i větší Tourneo Connect, které má akční základní cenu od 657 635 korun. K mání je ve dvou délkách, s možností sedmimístného uspořádání, a dokonce i s pohonem všech kol. Ten můžete dostat společně s naftovým motorem 2.0 EcoBlue o výkonu 122 koní. Vedle něj je v nabídce i benzínový motor 1.5 EcoBoost 114 koní.

Mercedes-Benz Třídy T

Mercedes-Benz třídy TMercedes-Benz třídy TZdroj: Se svolením Mercedes-Benz

Závan prémiovosti přináší do našeho výčtu Mercedes-Benz třídy T, který má svůj základ v Renaultu Kangoo. Navzdory značce je základní cena pořád sympaticky nízká, a sice 714 505 korun včetně DPH. K mání jsou benzínové i naftové motorizace od 95 do 130 koní a manuální šestistupňové i automatické sedmistupňové převodovky.

Nissan Townstar Combi

Nissan TownstarNissan TownstarZdroj: Se svolením Nissan

Technicky příbuzné vozy od různých značek se v tomto výčtu vyskytují velmi často. Výjimkou není ani Nissan Townstar Combi, jež je příbuzný s výše jmenovaným Mercedesem i níže jmenovaným Renaultem Kangoo. Verzi od Nissanu pořídíte za 639 000 korun včetně DPH, a to s benzínovým čtyřválcem 1.3 DIG-T o výkonu 130 koní a manuální převodovkou.

Opel Combo Combi

Opel Combo CombiOpel Combo CombiZdroj: Se svolením Opel

Když už jsme nakousli ta technicky příbuzná auta, tak nejsilnější zastoupení zde má koncern Stellantis, reprezentovaný mimo jiné Opelem. Combo Combi je sourozenec Berlinga, ale i Peugeotu Rifter a dokonce Toyoty Proace City Verso. Aktuální akční cena Comba Combi činí 499 990 korun za základní verzi. Pod kapotou lze dostat benzínový tříválec 1.2 Turbo o výkonu 110 koní, případně naftový čtyřválec 1.5 CDTI s výkony 102 a 130 koní. Výkonnější verze může být spárována rovněž s osmistupňovým automatem.

Peugeot Rifter

Peugeot RifterPeugeot RifterZdroj: Se svolením Peugeot

Oproti zbylým „týmovým kolegům“, které jsou v cenících a konfigurátorech i se spalovacími motory, Peugeot Rifter už je aktuálně k mání pouze jako elektromobil, a uvádíme jej zde spíše pro zajímavost. Vůz o výkonu 136 koní nabízí dojezd až 406 kilometrů v městském provozu podle cyklu WLTP, ale stojí v základu v akční nabídce 943 400 korun.

Renault Kangoo

Renault KangooRenault KangooZdroj: Se svolením Renault

Sourozenec Nissanu a Mercedesu má dlouhou historii a v současné době základní cenu 590 000 korun včetně DPH. Stejně jako Mercedes, je i Renault nabízen s benzínovými a naftovými motory od 95 do 130 koní, a buď se šestistupňovým manuálem, nebo sedmistupňovým automatem.

Toyota Proace City Verso

Toyota Proace City VersoToyota Proace City VersoZdroj: Se svolením Toyota

Zmiňovanou platformu, EMP2, na které stojí Peugeot, Citroën a Opel, využívá i Toyota pro vůz Proace City Verso. Jeho cena startuje na částce 698 000 korun včetně DPH, a motorizace jsou k dispozici stejné jako u Opelu, tedy benzínové i naftové, od 102 do 130 koní. Nejsilnější diesel lze dostat i s automatickou převodovkou.

Volkswagen Caddy

Volkswagen CaddyVolkswagen CaddyZdroj: Se svolením Volkswagen

Zapomenout nesmíme ani na klasiku dané kategorie, a sice Volkswagen Caddy. Jeho aktuální generace vychází v ceníku na částky od 619 000 korun, k mání je krátká i dlouhá verze, a Caddyho chválíme za nejširší paletu motorizací. Vedle klasických benzínových a naftových motorů je totiž v nabídce i verze na stlačený zemní plyn CNG. To vše ve škále výkonů od 75 do 130 koní, a s manuální šestistupňovou, či automatickou sedmistupňovou převodovkou.