Současná generace modelu Škoda Octavia je s vysokou pravděpodobností tou poslední, která ještě nenabízí čistě elektrický pohon. Nic na tom nezměnil ani nynější facelift. Ten asi nebude v životním cyklu Octavie 4 tím posledním. Pojďme si jednotlivé modernizace, úpravy či doplnění rozebrat podrobněji:

1) Rozměry

Při klasických modernizacích se obvykle rozměry vozu nemění. Vlastně jediný možný rozdíl může nastat vinou úpravy nárazníků. A tak se stalo i v případě nejžádanějšího typu vozu mladoboleslavské automobilky. Díky tomu se Octavia do délky prodloužila o devět milimetrů.

Spokojenost pak může u zákaznické veřejnosti panovat s tím, že se ani v souvislosti s nabídkou nových mildhybridních motorů nezmenšil objem zavazadlového prostoru. Osmačtyřicetivoltová baterie, kterou řada konkurentů umisťuje právě do zavazadelníku, což se následně negativně projeví na jeho využitelnosti, je u Octavie zabudována pod sedačku předního spolujezdce.

2) Design

Octavia zůstává Octavií. Nárazníky vpředu i vzadu mají poněkud jiné tvary a linie, ale toho by si většina lidí asi nevšimla. Stejně jako upravené masky chladiče. Ovšem designéři si vyhráli se světly. Zejména jedna linie světel pro denní svícení, která vystřeluje z předního světlometu směrem dolů, určitě zaujme. Paprsek prý měl být ještě delší, ale bohužel ho dále nepustila bezpečnostní vzpěra ukrytá pod povrchem nárazníku.

Přehled změn Škody Octavia po modernizaci:

| Video: Youtube

V interiéru je změn ještě méně. Například v běžných verzích se stále vyskytuje dvouramenný volant se záslepkou v dolní části. Tedy tam, odkud ve sportovních verzích vychází třetí rameno.

Jinak už si lze povšimnout v kabině pouze některých nových, logicky ekologičtějších materiálů nebo třeba většího centrálního displeje. Základní verze má úhlopříčku deset palců, větší dokonce třináct palců.

close a nynějšího provedení info Zdroj: Se svolením Škoda-Auto zoom_in Škoda Octavia 2024.

3) Výbava

Zákazník si teď může objednat ergonomické sedačky s možností ventilace a masáže. K dispozici je nově funkce Výhřevy, která po stisknutí jediného tlačítka zapne jak vyhřívání sedaček a volantu, tak i vyhřívání skel. Standardem je už v každé octavii dvouzónová klimatizace. Bohužel stále s ovládáním jen na displeji.

Octavia v karosářské verzi kombi může být vybavena poloautomatickým odjištěním roletového krytu, který se po otevření pátých dveří zasune zpět a zajistí tak rychlejší přístup do zavazadlového prostoru.

Zadní cestující potěší speciální odkládací schránka na středovém tunelu vzadu. Do ní lze uložit tašku, kelímek nebo lahev. Mobilní telefony teď prostřednictvím USB konektorů nabijete rychleji. Jejich výkon totiž stoupl z 15 na 45 Wattů. Samozřejmě lze přístroj dobít i bezdrátově.

Parkování přestává být noční můrou

Méně zkušené řidiče a řidičky potěší nepochybně vylepšený asistent pro samočinné parkování. Octavia umí jak na příčně, tak i podélně parkovací místa zajet zcela sama. Asistent zařídí řazení, přidávání plynu, brzdění a samozřejmě otáčení volantu. Z podélných stání pak vůz také sám vyjede.
A úplnou novinkou je možnost ovládání parkovacího manévru za pomoci technologie Bluetooth a mobilního telefonu zvenčí. Auto parkuje maximální rychlostí 9,5 kilometrů v hodině a řidič se nesmí od Octavie vzdálit dále než na čtyři metry.
Když máte zaparkováno a vystupujete s taškami v obou rukách, pak oceníte fakt, že se auto samo uzamkne, pokud se od něho vzdálíte alespoň na půldruhého metru. V noci můžete lépe vidět díky novým Matrix světlům s 36 elementy. Jsou ale samozřejmě ve výbavě.

4) Motory

Dobrou zprávou je, že se místo tříválce jako základní motor do Octavie teď bude montovat čtyřválec. Má zdvihový objem 1,5 litru a je naladěn na výkon 130 koní.

Podle mých informací je to úplně stejný motor jako již dosud nabízela Octavia 1,5 TSI, ovšem výkon v nově nabízené verzi je úpravou softwaru řídící jednotky snížený o dvacet koní. Obě výkonové verze můžou být poprvé také s mildhybridním elektrickým systémem. To se pak ale vždy pojí se sedmistuspňovou automatickou převodovkou DSG.

Dálniční dálkové jezdce zcela jistě potěší, že zatím zůstávají v nabídce dvoulitrové turbodiesely. Slabší varianta má výkon 130, silnější pak 150 koní. Slabší má manuální řazení, silnější naopak automat.

Na rozdíl od dosavadního provedení nebude teď v nabídce plug-in hybridní pohonné ústrojí (i když se to prý ještě může změnit). Definitivně out již je pohon CNG.

Nejsilnější Octavií bude RS, u které výkon zážehového agregátu stoupl již na velmi solidních 265 koňských sil. Dieselové ereso skončilo.

5) Bezpečnost

Octavia teď upozorňuje také na překročení rychlostních limitů v daném místě. Nově má vylepšený systém pro hlídání pozornosti řidiče. Kromě impulzů od posilovače řízení nyní počítač uvnitř auta vyhodnocuje také jiná data od elektronických asistenčních systémů, následně při odchylce od běžného stylu řízení dané osoby za volantem vyšle několik typů upozornění na potřebu zastávky a odpočinku.

Z hlediska pasivní bezpečnosti je Octavia verze 2024 shodná s úrovní nasazenou již pro modelový rok 2022. Tehdy se do výbavy dostal centrální airbag chránící při nehodě před vzájemným poraněním těla předních cestujících. Kromě toho jsou v Octaviích ještě čelní, boční a hlavové airbagy, kolenní airbag řidiče a na přání i zadní boční airbagy.