Ve sněmovně se lítě bojuje o to, zda budou občané Česka, kteří dlouhodobě žijí v zahraničí, moci hlasovat korespondenčně. V čele odpůrců stojí předseda ANO Andrej Babiš, jenž tuto možnost donedávna podporoval. V čele zastánců je předseda vlády Petr Fiala (ODS), který býval odpůrcem tohoto způsobu volby.

Podle bleskového průzkumu agentury STEM je pro možnost volby v zahraničí 47 procent respondentů, proti 35 a 18 procent neví. Podpora je vyšší u vzdělanějších lidí a ve velkých městech. V anketě Deníku, která se ptá šířeji na korespondenční volbu celkově, je už mnohem více (přes dvě třetiny) respondentů proti volbě poštou.

Co si o korespondenční volbě myslíte vy? Zapojte se do ankety Deníku:


Nahrává se anketa ...

Hlavním argumentem zastánců změny je rovnost. „Občané žijící v zahraničí mají ztíženo vykonávat své základní volební právo,“ řekl premiér Petr Fiala ve videorozhovoru s Kateřinou Perknerovou pro Deník.cz. Až dosud odevzdávají svůj hlas na zastupitelských úřadech, pro mnohé to znamená mnoho hodin cestování a tisícové náklady. Ten, kdo žije v Česku, volí přirozeně zadarmo a k urně dojde za pár minut.

Andrej Babiš říká, že není potřeba opravovat něco, co funguje. „Náš systém funguje skvěle. Důvěra ve volební systém a volby jako takové je pilířem demokracie. Chceme podkopat důvěru v demokracii?“ napsal v komentáři pro server idnes.cz. Tomio Okamura (SPD) zase ve svém sáhodlouhém projevu ve sněmovně poukazoval na možnost ovlivnění voleb: Volič není sám za plentou, není jisté, že nevkládá lístek do obálky sám, že není pod něčím dohledem či vlivem.

Premiér Petr Fiala (ODS) se v debatě Deníku exkluzivně vyjádřil k tématu korespondenční volby:

Premiér Fiala oponuje: „Ovlivněn rodinou či přáteli může být i ten, kdo jde k urně. Tomu nemůže ani politika, ani právo zabránit.“

Spor se vede i o to, zda mají mít snazší přístup k volbám ti, kteří žijí za hranicemi desítky let. Proč by měli ovlivňovat dění v naší zemi? „Nepovažujeme za správné, aby se zvyšoval komfort lidí, kteří zde nežijí a nežijí zdejší problémy,“ řekl dokonce místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO). Koaliční poslanci naopak poukazují na to, že volební právo má každý občan, ať žije kdekoli.

Korespondenční hlasování je zavedeno ve 130 zemích světa. V EU ho nemají jen Chorvatsko, Francie a Malta. Francouzi a Malťané ovšem mohou volit elektronicky. Problémy se vyskytly jen v Rakousku v roce 2016, kdy se musely přepočítávat hlasy v prezidentských volbách kvůli technické chybě. Americká aféra s korespondenčními hlasy v roce 2020 byla čistě politická.

Politický může být i důvod současné bitvy u nás. Hlasy ze zahraničí vyzněly drtivě pro současnou vládní koalici. ANO a SPD si proti domácím výsledkům výrazně pohoršilo. V prezidentských volbách dostal Petr Pavel dokonce od občanů ze zahraničí 95 procent hlasů.

Své příběhy a názory nám napište na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.

K čemu je Černá a bílá

Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností info Zdroj: Deník Černá a bílá. Speciál věnovaný tématům, která hýbou společností

Říká se nám, že nemáme vidět svět černobíle. Tahle rubrika jako by to popírala. Ale ne, pokud dokážeme vidět zároveň černou i bílou, koukáme barevně.

Názor. Každý máme názor. Máme právo na svobodu názoru. Jenže co to je? „Žid není člověk“ je názor. A je ohavný i trestný. „Cikány do plynu“ je názor, ale také za něj můžete skončit v base. Intuitivně chápeme proč, jenže kde je ta svoboda?

Necháme trestněprávní věci stranou, se shora uvedenými tvrzeními nemá cenu polemizovat. Stejně jako s někým, kdo tvrdí, že očkování proti covidu masově zabíjí, nebo že jsme jím čipováni. Nebo s někým, kdo popírá, že Rusko je agresorem a začalo válku proti Ukrajině a že ta má právo na to, aby získala zpět uloupená území.

Pak jsou pře, které závisí na naší povaze, výchově či znalostech: Jestli je Bůh, nebo ne. Jestli je lepší dovolená u moře, nebo na horách. Jestli je lepší přispět na zvířecí útulek, nebo na bezdomovce, jestli je lepší punk, nebo vídeňská filharmonie, jestli je hezčí čáp, nebo ještěrka. Jestli je déšť hnusný, nebo krásný, jestli je potřeba se vyrovnat s kolonialismem i ve středoevropských podmínkách. Jestli Uber, nebo Bolt, Matuška, či Gott. A tak dále.

A pak jsou spory, kde mají dobré argumenty obě strany. Kdy je zbytečné se hádat. Kdy bychom se měli pochopit navzájem a hledat nejlepší řešení. Třicet let už sleduji a píšu názory, myslím, že se v nich trochu vyznám. V rubrice Černá a bílá shrnuji věcně a logicky argumenty obou stran pře pro vás, čtenáře Deníku.

Prosím, napište nám své názory do diskuze pod článkem, nebo nám pošlete postřehy či příběhy na adresu cernabila@denik.cz. Rádi je zveřejníme.