Právě senioři jsou podle policie nejčastější obětí různých podvodníků. Proto policisté pořádají různé kurzy, kde starším lidem radí, jak se zachovat. Zmíněná žena se podle policie v daném případě zachovala příkladně.

V úterý 8. ledna u bytu důchodkyně zazvonila neznámá žena, která hovořila slovensky s romským přízvukem. „Tato žena po seniorce požadovala, aby ji pustila do bytu a vyplnila s ní dotazník pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Dále jí řekla, že po vyplnění obdrží od VZP dva tisíce korun. Tyto peníze měly být určeny na úhradu doplatků za léky a registrační poplatky,“ popsal jednání podvodnice okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík. Důchodkyně návštěvnici do bytu nepustila a sdělila jí, že si na VZP dojde sama osobně, což také na druhý den učinila.

Hned další den na pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny v Kopřivnici seniorka vylíčila příhodu jedné z pracovnic a ta případ nahlásila policii. „Vyšetřováním policisté zjistili, že ze strany Všeobecné zdravotní pojišťovny žádné pracovnice po bytech svých klientů nechodí a klienty nenavštěvují,“ poznamenal Tomšík.

Policie doporučuje zejména starším lidem, aby se společně s ostatními nájemníky domu dohodli na zamykání hlavních vchodových dveří. „Zabrání se tak vniknutí neznámých osob do domu,“ řekl Tomšík a upozornil, že lidé by neměli vpouštět do domu a zejména do bytu neznámého člověka. „Pokud dotyčná osoba tvrdí, že jde za někým z domu, nechť mu přijde otevřít on osobně, ten, za kým jde,“ radí Tomšík a zdůrazňuje, že žádný elektrikář, plynař, instalatér či sociální pracovník městského úřadu nemůže přijít náhodou. Rovněž i o návštěvě pracovníků, kteří chodí pravidelně kontrolovat měřiče, musí vědět správce domu, a návštěva musí být předem ohlášena. „Pokud někoho uvedení pracovníci v předem ohlášený den navštíví, vždy se musí prokázat průkazem, který je opravňuje k předmětné činnosti,“ doplnil Tomšík s tím, že nejen starší lidé by nikdy neměli otevírat dveře automaticky, nevědí-li, kdo je za nimi.