VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krajský soud vynesl výjimečné tresty, zazněly však také osvobozující verdikty

Ostrava - Řadou závažných případů se v letošním roce zabýval Krajský soud v Ostravě. Připomeňme si některé z nich.

31.12.2007
SDÍLEJ:

Za dveřmi tohoto domu napadl mladý muž výběřčího.Foto: DENÍK/Ivan Pavelek

Na lavici obžalovaných usedli i lidé, kteří mají na svědomí několik lidských životů.

Bránil svou matku

Osvobozující verdikt si vyslechl pětadvacetiletý Marcel Vida z Karviné. Před Krajským soudem v Ostravě se zodpovídal z těžkého ublížení na zdraví s následkem smrti. Hrozilo mu pět až dvanáct let žaláře. Incident se odehrál v srpnu loňského roku v časných ranních hodinách před hernou Bonver v Karviné-Hranicích. Vida se zde dostal do konfliktu se třemi muži, kteří v baru obtěžovali jeho matku. Všem aktérům rvačky kolovalo v krvi větší množství alkoholu - až čtyři promile. Jeden z bitkařů na následky vnitřního zranění později zemřel. Podle soudu se neprokázalo, že by ho zabil právě Vida. Nelze vyloučit, že jej smrtelně zranil někdo z kamarádů, kteří na něj spadli.

Vězení pro pistolníka

Třináct let stráví za mřížemi Milan Vajbar, který byl hlavním aktérem pistolnického dramatu, jež se odehrálo v červenci loňského roku poblíž benzinové stanice Gold v Bohumíně. Vajbar tehdy doprovázel svého známého na obchodní schůzku. Během ní se kamarád dostal do konfliktu se skupinkou Romů, kteří jej údajně chtěli ztrestat za to, že jim prodal nekvalitní pervitin. Když Vajbar zahlédl krvácejícího přítele, vytáhl svou nelegálně drženou zbraň ráže 6,35 mm a pro výstrahu několikrát vystřelili do vzduchu a později i pod dodávku, v níž útočníci přijeli. V té chvíli násilníci naskočili do vozidla a vyrazili směrem na Ostravu. Vajbar i s přítelem je pronásledovali v autě. Dostihli je na křižovatce v Ostravě-Hrušově. Vajbar poté pětkrát vypálil do zadních dveří automobilu. Jedna z kulek zasáhla do nohy muže v nákladovém prostoru.

Výjimečný trest

K výjimečnému dvacetiletému trestu byl odsouzen šestačtyřicetiletý Miroslav Matonoha z Ostravy. Krajský soud v Ostravě je uznal vinným z vraždy.

Na lavici obžalovaných se Matonoha dostal za incident, který se odehrál v lednu letošního roku na ubytovně v Ostravě Porubě. Na chodbě jej bezdůvodně napadl jeden z nájemníků. Matonoha si do svého pokoje zašel pro lovecký nůž s čepelí dlouhou téměř šestnáct centimetrů a muže v návalu vzteku bodl do břicha. Oběť utrpěla vážná zranění, kterým v nemocnici později podlehla. Matonoha byl již v minulosti odsouzen za vraždu na ubytovně v Příboře.

Paličkou na výběrčího

Tresty od šesti do třinácti let uložil soud trojici násilníků za brutální napadení výběrčího dluhů z finanční společnosti Provident Financial. Drama se odehrálo v listopadu loňského roku v bytě ve Studénce na Novojičínsku. Na padesátiletého muže tehdy zaútočili tři pachatelé, kteří jej paličkou na maso několikrát udeřili do hlavy. Přežil jen zázrakem. Z posledních sil vyběhl ze dveří a přivolal pomoc. Mezi agresory byl i patnáctiletý žák osmé třídy základní školy, který hranici zletilosti dosáhl nedlouho před zločinem.

Utajený svědek

Osm let vězení za podvody -takový rozsudek vynesl Krajský soud v Ostravě nad českotěšínským podnikatelem Radkem Zwierzynou, který hraje klíčovou roli v kauze kontroverzního podnikatele Radovana Krejčíře. Za normálních okolností by po Zwierzynovi „neštěkl ani pes“. Jde o podvodníka, který si půjčoval peníze a nesplácel dluhy. Zároveň je to však korunní svědek v případu Krejčíř. Měl být zabijákem, kterého si Krejčíř údajně najal na odstranění celníka. Zwierzyna, který má nyní změněnou identitu, však na poslední chvíli couvl a několik hodin před plánovanou vraždou vše oznámil policii. Ta jej okamžitě zařadila do programu na ochranu svědků, a to i přesto, že byl stíhán za rozsáhlé milionové podvody.

Odškodné za smrt

Odškodné ve výši 240 tisíc korun musí havířovská nemocnice zaplatit Zdeňce Fajfrlíkové z Bohumína. Podle verdiktu krajského soudu havířovská nemocnice v roce 2003 zanedbala péči o jejího desetiměsíčního syna, který později zemřel. Dítě dostalo 11. února 2003 průjem. O den později skončilo v havířovské nemocnici. Po několika dnech se jeho stav prudce zhoršil a musel být převezen do Fakultní nemocnice s poliklinikou v OstravěPorubě. V té době měl mimo jiné zápal plic, zánět žaludku a střev. Selhávaly mu životně důležité orgány a později zemřel.

Nevinen

Osvobozující rozsudek si vyslechl bývalý náměstek ostravského primátora a nynější zastupitel Zbyněk Pražák. Ten byl obžalován, že nevýhodnými transakcemi připravil o zhruba 200 milionů korun investiční fond Kredital, v němž působil jako předseda představenstva. Soud zprostil obžaloby i dalšího představitele Kreditalu Petra Kucharčíka. Podle soudu se žádného zločinu nedopustili, i když s majetkem nehospodařili zcela profesionálně.

Rocar počtvrté

Soud poslal na sedm let a jednáct měsíců za mříže Romana Karpenka (45 let) - hlavního aktéra jednoho z největších podvodů počátkem devadesátých let v našem regionu. Karpenko prostřednictvím své firmy Rocar v letech 1992 a 1993 nabízel obstarání automobilů Škoda Favorit a Forman. V té době byla po škodovkách velká poptávka a na jejich dodání se čekalo dlouhou dobu. Karpenko prostřednictvím inzerátů sliboval rychlé zajištění vozidel a navíc za velmi výhodných podmínek. Jedinou podmínkou bylo složení akontace ve výši nejméně čtyřiapadesáti tisíc korun. Několik set zájemců jeho slibům uvěřilo a požadovanou částku Karpenkovi předalo. Téměř 460 klientů se však svých vozů nedočkalo. Karpenka na konci roku 1993 zatkla policie. Jde již o čtvrtý rozsudek, předchozí tři nadřízené soudy zrušily.

Expolicista lhal

Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě potvrdil podmíněný dvanáctiměsíční trest pro bývalého šéfa frýdeckomístecké dopravní policie Michaela Čaše. Expolicista v červenci loňského roku v OstravěHrabové zezadu narazil do před ním jedoucího vozidla. V té chvíli měl v krvi přes tři promile alkoholu. Při nehodě byli zraněni dva lidé. Čaš vypověděl, že jeho auto řídila blízká osoba, kterou podle zákona nemusí udat. Prohlásil také, že krátce po srážce skutečný viník utekl a on pouze přesedl z místa spolujezdce za volant, aby zatáhl ruční brzdu a vozidlo zjistil. Této obhajobě však soud neuvěřil.

Boj o království

Známý herec Boleslav Polívka prohrál bitvu o Valašské království. Krajský soud v Ostravě zamítl jeho žalobu na zakladatele Valašského království Tomáše Harabiše. Polívka chtěl docílit toho, aby soud rozhodl o zrušení ochranné známky Valašské království, kterou si Harabiš nechal před časem zaregistrovat. Polívkovi právníci o zrušení ochranné známky Valašské království usilovali již v minulosti. Tehdy se obrátili přímo na Úřad průmyslového vlastnictví. Neuspěli však. Nepochodili ani se svou žádostí o zapsání ochranné známky Valašský král Boleslav I. Dobrotivý zvolený na furt. Tento titul již několik let používá právě Boleslav Polívka.

Zabil babičku

Ke čtrnácti rokům vězení byl odsouzen osmnáctiletý Matěj Juchelka z Ostravy, který v květnu letošního roku bestiálně usmrtil svou pětašedesátiletou babičku. Krajský soud v Ostravě jej uznal vinným z vraždy. Trest si odpyká ve věznici se zvýšenou ostrahou. Zločin se odehrál v bytě babičky, kterou chtěl Juchelka okrást. Peníze potřeboval na cestu na Mallorku a splacení svých dluhů. Mladík počkal na chvíli, až příbuzná usne, poté si otevřel dveře pomocí duplikátů klíčů a začal prohledávat jednotlivé pokoje. Babičku, která se však probudila, ubodal téměř čtyřiceti ranami nožem. I po vraždě pokračoval v hledání hotovosti. Nic ale nenašel a nakonec s nepořízenou odešel. O několik hodin později ho zatkla policie. K činu se přiznal.

Brankář si oddechl

Nevinen! Takový rozsudek vynesl krajský soud v případu bývalého hokejového brankáře Pavla Cagaše a dalších dvou lidí obžalovaných z mnohamilionových podvodů. Tentýž soud přitom Cagaše a jeho známé za stejný čin již dvakrát poslal za mříže - Cagaše na šest let, další dva aktéry na šest a půl roku. Nyní je všechny osvobodil. Jak při zdůvodnění rozsudku uvedl předseda senátu, transakce, do které byl Cagaš zapojen, budí velké pochybnosti, samotný podvod se ale nepodařilo jednoznačně prokázat. Cagaš měl podle žalobce společně s dalšími podnikateli vylákat v roce 1994 od České spořitelny úvěr ve výši téměř 40 milionů korun, které nikdy nesplatili.

Druhá vražda

K výjimečnému osmnáctiletému trestu byl v prosinci odsouzen osmašedesátiletý Otakar Quaiser z Osoblahy na Krnovsku. Soud jej uznal vinným z brutální vraždy sedmačtyřicetileté ženy. K činu došlo v listopadu loňského roku v zahradním domku, ve kterém bydlel. Podle senátu ji v návalu vzteku bil násadou, a když dřevo zlomil, bodl ji částí s ulomeným hrotem. Způsobil jí četná devastující poranění hlavy i dalších částí těla. Poté si vzal kuchyňský nůž a zasadil jí třiatřicet ran do celého těla. Některé z nich pronikly až dvanáct centimetrů hluboko do dutiny hrudní a břišní. Čepel zasáhla také srdce. Smrt nastala prakticky okamžitě. Otakar Quaiser, který byl již před několika lety odsouzen za vraždu svého syna, vinu popřel.

31.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 14 000 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Sběrač/ka žampionů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 12. Poznámka: Z:13.3.2018. A:19.4.2018. Místo výkonu práce Lhotka., Místo vhodné i pro zaměstnaneckou kartu. , , Osobní kontakt v pracovní dny na výše uvedené adrese od 8:00 do 14:30 hodin., Jedná se o sběr žampionů ve sběrných kójích. Jde o práci ve výškách. Nepravidelná pracovní doba dle harmonogramu výroby včetně sobot, nedělí a svátků. Práce je vhodná pro manuálně zručné pracovníky a je placena v úkolové mzdě. Zaměstnanecké výhody: Stravování. Telefonický kontakt v pracovní dny od 8:00 do 14:30 hodin.. Pracoviště: Funghi cz, a.s., 743 01 Bílovec 1. Informace: Vladimíra Jedličková, +420 733 529 688.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 20 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:3.4.2018.A:17.4.2018. Místo výkonu práce Heřmánky. Vhodné i pro absolventy. Vyučen v oboru prodavač-ka s maturitou a s praxí v obchodě - výhodou. Komunikativnost, pečlivost a odpovědnost, znalost práce na PC. Zaměstnanecké výhody: Stravenky, penzijní připojištění, odměny při pracovních a životních výročích, systém firemního vzdělávání. Vyplňte prosím dotazník a vložte na stránkách www.jednota-hodonin.eu v sekci Kariéra - Dotazník pro uchazeče. Telefonický kontakt od 7:00 do 15:30 hodin.. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v hodoníně - pracoviště heřmánky, 742 35 Odry. Informace: František Brhel, +420 518 389 236.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 800 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20800 kč, mzda max. 21600 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: z: 8.8.2017 a: 17.4.2018 PRACOVIŠTĚ - ŠENOV U NOVÉHO JIČÍNA, Strojní zámečníci, Popis pracovní nabídky:, - výroba kovových výrobků pro vojenský průmysl, Požadujeme:, - manuální zručnost, - praxe na této pozici, - dobrý fyzický a zdravotní stav, - spolehlivost a zodpovědný přístup k práci, Nabízíme:, - zázemí ve stabilní a perspektivní společnosti, - práci ve vstřícném a přátelském kolektivu spolupracovníků, Jiná sdělení:, V případě zájmu zašlete svůj životopis na e-mail: david.subert@sdpeople.cz nebo mne kontaktujte na tel.:, 725 813 533, nástup možný ihned.. Pracoviště: Sdpeople s.r.o. pracoviště šenov u nj, Dukelská, č.p. 102, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Kontakt:, +420 725 813 533.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 12 200 Kč

Číšníci a servírky Servírka/číšník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:9.6.2017.A:19.4.2018.Místo výkonu práce Bravantice. Místo je vhodné i pro OZP. Od pondělí do pátku od 14:00 do 22:00 hodin.Víkend volný.Pracovní poměr možno změnit - prodloužit.Zaměstnanecké výhody: Bonusy a příplatky za zručnost. Osobní kontakt po telefonické domluvě.. Pracoviště: Ivo tajduš - hosůdka u ivoše, 742 81 Bravantice. Informace: Ivo Tajduš, +420 604 705 597.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

3.zápas: KH KOPŘIVNICE – HK FCC MĚSTO LOVOSICE 36:27 (19:11).

Z Lovců se stala kořist! Kopřivnice si vynutila nedělní pokračování

Ilustrační foto

Rozhledna Bílá hora otevírá po zimě své brány

Bílovec: opraví další část zámku i kašnu

Velké investiční akce zhruba za 120 milionů korun chystá v letošním roce město Bílovec.

Do Beskyd se po letech vrátila vlčí smečka. Žije zde i desítka rysů a medvěd

Po téměř dvou desetiletích se na česko-slovenském pomezí opět pohybuje vlčí smečka. Potvrdilo to sledování velkých šelem, kterému se s pomocí dobrovolníků v takzvaných vlčích hlídkách věnuje Hnutí Duha ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a Správou Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Beskydy.

Dospělý čáp odmítl pustit mladé na komín. Trucovali na druhém až do něho spadli

Nekonečné širé nebe vyměnili nedobrovolně za stísněné prostory komínu. Řeč je o dvou mladých čápech, z kterých se stali ve čtvrtek odpoledne na čas kominíci.

POMOZTE: Ostravská policie hledá vězně na útěku

Policie hledá dvaapadesátiletého Pavla Chabičovského z Ostravy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT