Streetworkeři z ostravského Renarkonu začali pomáhat také drogově závislým na Novojičínsku

Situace v této lokalitě je totiž podle zástupců Renarkonu velmi vážná a je nutné jí věnovat zvýšenou pozornost. Dokonce se uvažuje zvýšení počtu terénních pracovníků a otevření nízkoprahové zařízení

„Dvojice streetworkerů objíždí v pravidelných intervalech Nový Jičín, Frenštát pod Radhoštěm, Bílovec, Studénku, Odry, Příbor a Kopřivnici. Například jen v únoru vyměnili 4200 jehel,“ řekl David Kondělka, zástupce ředitele Renarkonu.

Ještě vloni přitom streetworkeři pracovali pouze v Kopřivnici.

Počet narkomanů na Novojičínsku, kteří si vyměňují použité jehly za nové, se každým dnem zvyšuje. „Než si k nám ale lidé vytvoří důvěru, trvá to měsíc až rok. Pro nás je důležité, že výměna skutečně funguje, takže dostáváme zpět asi 90 procent použitých stříkaček. To jsou stříkačky, které by se jinak mohly objevovat například pohozené na ulicích,“ řekl streetworker Michal Indruch.

Podle předběžných odhadů má Renarkon podchyceno asi dvacet procent nitrožilních uživatelů drog. Klienty jsou v průměru lidé ve věku dvacet až pětadvacet let, nejčastěji muži. Většina z nich, až pětadevadesát procent, je závislá na pervitinu.

Situaci na Novojičínsku komplikuje skutečnost, že narkomané v menších městech vytvářejí uzavřené komunity, do kterých je velmi obtížné proniknout. Samotné výměny jehel se vesměs provádějí přímo v bytě. Na dohodnutá místa venku, jak je to běžné ve větších městech, docházejí drogově závislí lidé jen minimálně.

Renarkon chce na Novojičínsku zřídit i nízkoprahové zařízení. „V Novém Jičíně již dříve fungovalo kontaktní centrum. Pak ale přestalo, a my nevíme proč. Rádi bychom je otevřeli a začali provozovat. Smysl práce nevidíme jen v monitorování drogové scény a výměnném jehlovém servisu. V této oblasti žije také spousta rodičů, kteří chtějí konzultovat drogovou kariéru svých dětí. Je zapotřebí je vhodně motivovat a zprostředkovat jim léčbu,“ uvedl ředitel Renarkonu Martin Chovanec.