VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silnice smrti vycenila zuby

NOVOJIČÍNSKO - Pět mrtvých za necelé čtyři týdny – taková děsivá je bilance dopravních nehod na novojičínských silnicích v průběhu září a na počátku října.

9.10.2007
SDÍLEJ:

Toto zbylo ze Škody Fabia, ve které jel pětadvacetiletý řidič. Důvody jeho přejetí do protisměru policisté doposud neznají. Právě tato nehoda odstartovala černou šňůru tragédií.Foto: ARCHIV/Policie ČR

Autonehody: úmrtí každý týden

Byl pátek 7. září, krátce před 13. hodinou, když pětadvacetiletý řidič Škody Fabia z FrýdkuMístku nedaleko Příbora na silnici I/48 dostal smyk a přejel do protisměru. Tam narazil do protijedoucího vozidla Hyundayi Terraca. „Řidič fabie, který nepřizpůsobil rychlost stavu vozovky, zřejmě dostal aquaplaining. Při nárazu utrpěl smrtelné zranění,“ sdělil krátce po nehodě okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík a dodal, že padesátiletý řidič protijedoucího vozidla z Českého Těšína a jeho o deset let mladší spolujezdec z Třince skončili v novojičínské nemocnici s lehčími zraněními.

Němka zemřela po převozu

Uplynulo devět dnů a silnice I/48 se stala tím posledním, co v životě viděla, pro jednasedmdesátiletou ženu z Německa. V neděli 16. září krátce před desátou hodinou dopolední žena seděla za volantem Fordu Fiesta, jímž jela ve směru od Hranic na Nový Jičín. U Starého Jičína patřrně upadla do mikrospánku. „S vozidlem najela pravými koly mimo zpevněnou krajnici a po ujetí šedesáti metrů najela zpět na silnici. Tam strhla řízení vozidla vlevo, vozidlo šlo do smyku, přejelo přes silnici do protisměru a havarovalo vlevo v silniční travnaté příkopě. Před nárazem do svahu se několikrát převrátilo přes střechu,“ popsal průběh tragédie Tomšík. Řidičku s těžkým zraněním transportovala Letecká záchranná služba do Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba, kde po převozu zemřela. Její pětasedmdesátiletý manžel, který seděl na sedadle spolujezdce, skončil s lehkým zraněním v novojičínské nemocnici.

Řidič nezvládl zatáčku

Pravotočivá zatáčka u dančí obory v Kuníně se stala osudnou devětatřicetiletému muži z Kunína. Ten jel v pátek 28. září před polednem ve směru od Kunína na Suchdol nad Odrou ve Fiatu Brava.

„Řidič na mokré vozovce nepřizpůsobil rychlost jízdy svým schopnostem, dostal smyk a vjel vlevo mimo komunikaci, kde zadní částí vozidla narazil do stromu,“ uvedl policejní mluvčí. Zdemolovaný fiat spatřila kolemjedoucí žena, která zavolala na linku 158. Hasiči, kteří rovněž přijeli na místo, muže objevili, až když se vůz chystali nadzvednout. „Pravděpodobně silný náraz a rotace vymrštily řidiče z vozidla. Ten posléze zůstal ležet pod předním nárazníkem vozidla,“ doplnil Tomšík s tím, že řidič byl mrtev na místě. Přivolaný lékař určil jako pravděpodobnou příčinu smrti udušení.

V peugeotu zemřeli nevinní

První říjnový den byl prozatím nejtragičtějším za necelý měsíc. Hrůzná nehoda se udála krátce před 22. hodinou opět na silnici I/48 u Hájova nedaleko místa, kde se udál prvně uvedený přpad. Osmačtyřicetiletý řidič osobního vozidla BMW 530 jel od Příbora na Frýdek-Místek. „Řidič nepřizpůsobil rychlost svého vozidla podmínkám a vyjel z dosud nezjištěné příčiny do protisměru,“ řekl Tomšík a poznamenal, že jako důvod příčiny vyjetí ze směru jízdy policie nevylučuje mikrospánek či zdravotní potíže.

Rozjetý vůz BMW se dostal do protisměru právě ve chvíli, kdy tudy projížděli manželé z Třince ve vozidle Peugeot 1007 K. BMW narazilo do peugeotu zadní částí, náraz byl tak silný, že vůz německého výrobce doslova roztrhl.

Na místo ihned dorazila vozidla záchranné služby a dvě jednotky Hasičského záchranného sboru z Nového Jičína a Frýdku-Místku. „Hasiči vyprostili dvě zraněné osoby z peugeotu, které předali týmům rychlé lékařské pomoci, rovněž pomáhali při oživování a ošetření všech tří osob,“ sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela.

Veškerá snaha o oživení třiačtyřicetiletého řidiče peugeotu ale byla marná. Jeho o čtyři roky mladší manželku sanita odvezla do Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba, kde žena na následky zranění zemřela. Viník nehody skončil s těžkým zraněním v nemocnici ve FrýdkuMístku.

Ponechá si statut Silnice smrti?

NOVOJIČÍNSKO – Silnice smrti byl kdysi běžněji používaný název než ten oficiální, jenž zněl silnice I/48. Vrátí se pojem Silnice smrti?

Každý rok několik mrtvých, řada těžce i lehce zraněných – to byla do roku 2001 vizitka silnice I/48, čtyřproudového průtahu okresem. Scénář? Ten byl skoro pokaždé stejný, přejetí vozidla do protisměru a srážka s jiným. Následky byly často děsivé a ani čtyři mrtví na místě nebyli výjimkou. Ředitelství silnic a dálnic nakonec vyslyšelo volání Okresního ředitelství policie Nový Jičín a ve zmíněném roce nechalo nainstalovat lanová svodidla. „V úsecích, kde jsou, jsme od té doby nezaznamenali ani jednu nehodu se smrtelnými následky při čelním střetu vozidel,“ uvedl okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

I přes opatření je silnice stále sledovaná a patří k úsekům s častou nehodovostí. Svodidla totiž končí z jedné strany před Příborem, z té druhé před Starým Jičínem. „My jsme chtěli rozdělit svodidly celý úsek, ale silničáři nám v roce dva tisíce pět řekli, že tam není dobré podloží a že se stejně celá silnice bude upravovat,“ sdělil vedoucí dopravního inspektorátu v Novém Jičíně Pavel Bayer. Jenže úpravy, které měly začít příští rok, zřejmě tak brzy nezačnou. „Jsme rádi, že se nám podařilo alespoň opatření na křižovatce od Rybí,“ připomněl úpravy na jednom z nejnebezpečnějších úseků silnice Bayer.

Policie se nevzdává a podle Bayera jedná se silničáři dál. „Je to jak časovaná bomba. Do konce srpna letos na té silnici nic nebylo a najednou jsou tam čtyři mrtví. To je aspoň nějaký argument,“ poznamenal Bayer.

Loni policisté zaznamenali od ledna do září na osmačtyřicítce 224 dopravních nehod, letos za stejné období 173. Stejně jako loni i letos zemřeli dva lidé. Těžce se letos zranili čtyři účastníci dopravních nehod, loni také čtyři. To jsou fakta, která platila za prvních devět měsíců. Ten desátý začal hned první den dvěma mrtvými…

Opilí řidiči noční můra policistů

NOVOJIČÍNSKO – Zhruba čtrnáct dopravních nehod nebo havárií měsíčně v průměru spáchají lidé ovlivnění alkoholem. Bilance v tomto ohledu začíná být alarmující.

Marné jsou stále častější kontroly policistů. Na Novojičínsku jako by se občas řidiči předháněli v tom, kdo ujede s větším množstvím promile. Čísla kolem dvou a výše již nejsou žádnou výjimkou, stejně jako nehody spáchané pod vlivem alkoholu. Od počátku letošního roku do konce září měl alkohol podíl celkem na 130 dopravních nehodách, což je o 29 více než loni za stejnou dobu. „Pokud se zaměříme na viníky dopravních nehod pod vlivem alkoholu v celém novojičínském regionu z pohledu délky řidičské praxe, překvapivě zjistíme, že se nejčastěji jednalo o neukázněné řidiče z řad osob s více jak desetiletou praxí za volantem. Druhou nejnebezpečnější skupinou, konzumující často alkohol před jízdou, jsou naopak řidiči začátečníci, kteří vlastní řidičský průkaz ne déle než jeden rok,“ upřesnil okresní policejní mluvčí Zbyněk Tomšík.

Jako jeden příklad za všechny může posloužit údaj ze statistiky dopravních nehod ze soboty 22. září. Policisté vyjížděli k pěti dopravním nehodám, na třech z nich se podílel alkohol. V jednom případě se poměrně těžce zranil cyklista pod vlivem alkoholu. Právě kombinace alkoholu a jízdního kola může být vražednou. Letos již zemřeli na silnicích Novojičínska tři cyklisté, z toho dva jeli evidentně z restaurace.

První obětí byla žena, ktreá v březnu ve Štramberku sjela na Bařinách do příkopu a narazila do betonové obruby. Utrpěla zranění hlavy, kterému podlehla. V pondělí 28. května našel náhodný chodec sedmapadesátiletého cyklistu v Kletenském potoce v Suchdole nad Odrou. Lékař konstatoval smrt z možného utonutí, pádem z kola nebo opilosti. Hned další den nalezli dvaapadesátiletého muže z Frenštátu pod Radhoštěm bez známek života nedaleko restaurace Žuchov, která leží na hranici Frenštátu pod Radhoštěm a Kunčic pod Ondřejníkem. Přivolaný lékař konstatoval smrt v důsledku poranění břišní krajiny, hlavy a končetin, které byly neslučitelné se životem. „Muže naposledy spatřili svědci v neděli před nálezem, když o půl jedenácté večer odjížděl na horském kole z restaurace,“ uzavřel Tomšík.

Desatero pro bezpečný návrat

1. Jezděte jen přiměřenou rychlostí. Déšť, sníh, mlha, tma, zatáčky, to vše se dá zvládnout, ale míru, tu si musíte určit sami! Jinými slovy -spěchejte pomalu. Uvědomte si, že časové zisky z neúměrného spěchu přinášejí značné riziko.

2. Při sebemenších pochybách nepředjíždějte! Čekejte na ten pravý okamžik. Buďte trpěliví. Zlomky ušetřených sekund nevyváží velké riziko. Nikdy neporušujte zákaz předjíždění.

3. Respektujte přednost v jízdě podle hesla „dvakrát měř, jednou řež“. Na komplikovaných křižovatkách se snažte předvídat i chyby druhých.

4. Dodržujte odstup, tím získáte čas k reakci na různá nebezpečí. Když vám ten odstup někdo naruší, pak můžete jediné - znovu si jej vytvořit.

5. Před jízdou nikdy! nepijte alkohol! Při troše dobré vůle si lze návrat z oslavy zařídit jinak než za volantem auta nebo řidítky motocyklu.

6. Předvídejte - za míčem může vyběhnout dítě, cyklista může náhle vybočit ze své trasy, z autobusu (trolejbusu, tramvaje), zastavujícího na zastávkách, mohou vkročit do vozovky lidé, pod kola vám může vběhnout pes. Myslete na to, co se může přihodit právě teď.

7. Chraňte ostatní účastníky silničního provozu buď zpomalením, nebo dáním přednosti ve vhodný čas a na vhodném místě. Buďte nejohleduplnější zejména k těm nejslabším - děti, nemocné a starší spoluobčany nechejte bezpečně přejít přes vozovku.

8. Nedejte se nikdy za volantem vyprovokovat, nechtějte být samosoudci, nevymáhejte své právo násilím, raději jděte vždy příkladem.

9. Buďte vlídní na ostatní účastníky silničního provozu a nestyďte se jim to dát najevo.

10. Vždy si uvědomte, že mnohdy svojí bezohlednou jízdou neohrožujete pouze sami sebe, ale především ostatní nevinné účastníky silničního provozu! Dokážete se přemoci a zvítězí ve vás vždy ohleduplnost a pocit partnerství?

anketa

Co říkáte současné situaci na našich silnicích?

Pan Tomáš, 58 let, nezaměstnaný, Nový Jičín:

„No je to hrozné, samozřejmě si za to lidé mohou sami, protože jezdí jak šílenci.“

Slečna Lucka, 19 let, studentka, Studénka:

„Myslím, že na tom, že spousta lidí na našich cestách umírá, se podílí hlavně jejich neohleduplnost a taky stav našich cest.“

Slečna Lenka, 19 let, studentka, Nový Jičín:

„No, myslím, že ve městě hodně problémů vyřešily kruháče, ale mimo město jsou cesty pořád hrozné. Navíc, když se k tomu přidá spěch a neohleduplnost řidičů, tak je plno bouraček.“

Mojmír Nedoma, 57 let, OSVČ, Nový Jičín:

„Situace je taková, jaká je. Bouraček přibývá a největší chyba je v nás, v řidičích.

Lidé spěchají.“

Bernard Šluch, 59 let, řidič, Nový Jičín:

„No, jak začal bodový systém, tak se situace trochu zlepšila, ale teď už každému otrnulo a jezdí si, jak chce.“

9.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Zámečník(21 000 Kč)

Zámečníci strojů Zámečník/ce do kovovýroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Komenského 146, Klimkovice, V případě zájmu pište na e-mail: obrabenisro@seznam.cz, , Požadujeme:, Základy svařování, uchazeče/ku bez praxe zaučíme., , Zaměstnanecké výhody:, Stravenky.. Pracoviště: Obrábění, s.r.o., klimkovice, Komenského, č.p. 146, 742 83 Klimkovice. Informace: Jiří Kučera, +420 606 780 620.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka(13 000 Kč)

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Úklidový pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 14.2.2018 a: 19.2.2018 Jedná se o úklid administrativních prostor a autosalonu., Zaměstnanecké výhody: stravenky, Kontakt: životopis poslat na email: info@autoklever.cz. Pracoviště: Autoklever spol. s r.o., Hřbitovní, č.p. 996, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Kontaktní e-mail:, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář(15 000 Kč)

Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech Truhlář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 19.2.2018; jedná se o práce na dřevoobráběcích strojích, možnost zaučení; v případě zájmu kontaktujte p. Macečkovou telefonicky, emailem nebo osobně na adrese pracoviště. Pracoviště: Gohex s.r.o. - pracoviště frenštát p.r., Markova, č.p. 929, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm. Informace: Dana Macečková, +420 556 832 259.

Informační technologie - Informační technologie Správce informačního(28 000 Kč)

Technici provozu informačních a komunikačních technologií, technici programátoři Programátoři PLC. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč, mzda max. 36000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 19.2.2018 Požadavky: , vzdělání - střední s maturitou nebo VŠ elektro, elektrotechnická kvalifikace vyhláška 50/1978 §6, znalost programovacího prostředí SAPRO A SCOPE, angličtina na komunikační úrovní - podmínkou, řidičský průkaz skupiny B, komunikační schopnosti na vysoké úrovni, slovem i písmem, Náplň práce:, programování a oživování automaticky řízených plc, práce v zahraničí, komunikace se zahraničními zákazníky, programování měřících a řídících systémů, Zaměstnanecké výhody: práce v mladém kolektivu, stravenky, Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení na dobu neurčitou., Kontakt: Michaela Večeřová, písemně na email: vecerova@smartheating.cz, telefonicky v době od 6:30 do 14:30 hodin na č.: 777 258 481. Pracoviště: Smart heating technology s.r.o. pracoviště šenov u nj, Dukelská, č.p. 125, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Michaela Večeřová, +420 777 258 481.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jako ve špatném filmu. Tak si připadá člověk, který náhodně zavítá do zchátralých Jánských Koupelí.
25

JÁNSKÉ KOUPELE: Hákové kříže a naprosté ticho

Také závěrečné derby základní části mezi Novým Jičínem a Kopřivnicí slibuje atraktivní podívanou.

Ďáblové vyzvou v závěrečném derby rivala z Kopřivnice. Půjde o hodně!

Kajínkovy besedy rozpoutaly velké vášně, v Opavě je nechtěný

/ANKETA, FOTOGALERIE/ Opava následovala Bučovice. Loni na jaře omilostněný vězeň Jiří Kajínek měl na konci března besedovat v opavském kině Mír. Radnice však zasáhla a celou akci zrušila.  

Studénka nezvládla první třetinu a ve středu ji čeká duel o všechno

Čtvrtfinálová série play-off krajské ligy mezi Studénku a Českým Těšínem je srovnána 1:1 na zápasy a o postupujícím rozhodne až středeční utkání, které v Kopřivnici startuje v 17.30.

Kopřivnická Tatra smetla Bobry

Druholigoví hokejisté Kopřivnice doma v důležitém utkání přejeli Valašské Meziříčí a před středečním derby tak nadále útočí na 5. místo.

Muzeum chystá „osmičkovou“ výstavu, má zájem o zapůjčení materiálů

/VÝZVA/ Osmička na konci letopočtu byla pro český národ několikrát osudová. Muzeum Novojičínska chystá na toto téma výstavu, která se bude týkat let 1918, 1938, 1948 a 1968, a prosí občany, kteří by mohli k těmto rokům poskytnout nějaké materiály. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT