Soudu se nepodařilo včas sehnat náhradu za nemocnou tlumočnici. Právo na tlumočníka při soudním procesu má ze zákona České republiky každý cizinec.

Obžalovaný Marjan M. se měl v květnu 2000 společně se svým bratrem a bratrancem dopustit loupeže auta a únosu jeho posádky – manželského páru, jenž byl právě na cestě z Českých Budějovic do Ostravy. Na hlavní silnici v úseku mezi obcemi Hranice-Slavíč a Hranice na Moravě zastavila v brzkých ranních hodinách ozbrojená skupinka pomocí takzvaných ježků vytipované vozidlo a vydávajíc se za příslušníky policie povalila řidiče na zem a pak jej i jeho družku spoutala kovovými pouty. Poté společně nasedli do auta a odjeli do svého úkrytu v Sedlnici poblíž Nového Jičína. Jakmile zařídili odvoz kradeného vozu, který měl být prodán na Balkáně, odvezli podezřelí dvojici do Ostravy-Bělského lesa, kde je následně pod pohrůžkou smrti propustili.

Policisté obžalovaného stejně jako jeho kumpány zadrželi nedlouho nato. Při domovní prohlídce přitom nalezli hotový zbrojní arzenál, přičemž mezi střelnými zbraněmi objevili i například samopal značky Heckler&Koch. Vedle něj pak dva granáty a výbušniny.

Marjan M. je obžalován pro podezření ze spáchání trestných činů loupeže, omezování osobní svobody a nedovoleného ozbrojování. Ty měl spáchat jako člen skupiny podílející se na organizovaném zločinu.

Za nejzávažnější z uvedených trestných činů ho soud může poslat do vězení až na dvanáct let.