VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud je u konce, Šeda je opět čistý

NOVÝ JIČÍN, BÍLOVEC – Už podruhé vyšel na konci minulého týdne zbudovy Okresního soudu vNovém Jičíně policista, čtyřiačtyřicetiletý Jaroslav Šeda, zbaven obvinění. „Přesto vážně uvažuji o tom, že od policie odejde,“ prohlásil těsně poté, co opustil soudní síň.

3.12.2007
SDÍLEJ:

Jaroslav ŠedaFoto: DENÍK/Pavel Karban

Šeda byl obviněn ztrestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Zněj se zodpovídal společně skolegou Zbyňkem Bulawou (40), ten byl navíc obviněn zvydírání. Oba policisté měli porušit zákon 7. července 2005 při vyšetřování ztráty digitálního fotoaparátu v hodnotě 7,5 tisíce korun v klimkovických lázních. Podezřelým z krádeže byl Zdeněk Chlopčík (27) zKlimkovic. Při výslechu na obvodním oddělení vBílovci měl Bulawa podle obžaloby udeřit Chlopčíka několikrát do tváře, a pak jeho hlavou párkrát bouchnout o skříň. Policisté ale mladíkovu tvrzení hovořili jako o lži.

Mladík měl být bit

Chlopčík vinu odmítal. „Křičel na mně, že to jsou všechno lži a že mi to dokáže. Pak řekl, že když dám nevyhovující odpověď, dostanu ránu,“ uvedl na adresu Bulavy podezřelý číšník. Tvrdil, že dostal od kriminalisty několik facek a že jej Bulawa chytil za vlasy a hlavou mu několikrát tloukl do skříně. Obvinění policisté však popřeli, že by se výslech vedl v tom duchu, jak naznačoval Chlopčík. „Uráží mě, že nás někdo na základě takových důkazů obvinil,“ naznačil Bulawa, který popřel jakýkoliv kontakt z Chlopčíkem. „Dokonce jsme se dohodli, že mu ještě zavolám,“ dodal. Podle Šedy měnil podezřelý při podání vysvětlení výpovědi. „Řekl také, že zná metody policie a že to tak nenechá.“

Až několik hodin po opuštění policejní stanice v Bílovci vyhledal Chlopčík kvůli zvracení a nevolnostem lékařské ošetření. Ještě předtím ale navštívil známou, které se svěřil.

Svědectví ve prospěch obviněných

„Poranění jsou uváděna pouze na základě subjektivních potíží poškozeného,“ uvedl vprůběhu jednání soudní znalec z oboru chirurgie Václav Kameníček s tím, že z dokumentace nevyplývá, že by lékaři našli na tváři Chlopčíka otoky. „Měl absolvovat ještě další vyšetření, ale nepřišel na ně,“ poznamenal. Podle policisty Lukáše Smudy, ten v osudný den vykonával funkci dozorčího na obvodním bíloveckém oddělení, setrval Chlopčík u výslechu asi tři čtvrtě hodiny. „Když odcházel? byl v normálním stavu, na nic si nestěžoval,“ odpověděl na dotaz státního zástupce Aloise Dlouhého, jak mladík vypadal při odchodu z oddělení. „S kolegou Stanovským se loučil u dveří, snad se i na něčem domlouvali,“ doplnil Smuda.

První rozsudek

Rok a tři měsíce s podmíněným odkladem na dva roky, zákaz činnosti na tři léta. S takovým rozsudkem odešel vzáří 2006 od soudu Bulawa. Šedu zbavil soudce Radim Švec obvinění. „Dopustil se přestupku a potrestání je věcí jeho nadřízeného,“ vysvětlil soudce. Bulawa se proti rozsudku na místě odvolal, stejně tak i státní zástupce Dlouhý, který nesouhlasil, že Šeda skončil bez trestu. „Soud si zřejmě neuvědomil, že u policistů se přestupky po roce promlčují,“ naznačil.

„Mám za to, že se obviněný Bulawa dopustil všeho, z čeho jej žaloba vinila,“ poznamenal soudce a dodal: „Nedošlo jen porušení zákona, ale i k porušení ústavních práv občana.“ Měl tím na mysli snahy obhajoby během přelíčení udělat z Chlopčíka již trestaného člověka. „Nevím, nepochopil jsem stížnost, odvolání…,“ sdělil po oznámení rozsudku Chlopčík a vzápětí doplnil: „Jsem spokojen a rád, že byl uznán vinným.“

S rozsudkem však oba policisté nesouhlasili. „Je to nesmysl. Stane se z rozsudku precedens, žádný policista teď nebude chtít vyslýchat, když nebude monitorovaný. Každý baraba se nyní může nechat ošetřit a za osm hodin podá trestní oznámení na policistu," řekl Bulawa. Odvolal se ke krajskému soudu, ten ale rozsudek potvrdil. Proto Bulawa podal dovolání kNejvyššímu soudu, do dnešního dne mu nepřišla odpověď.

Veletoč ve výpovědi

Před dvěmi měsíci se u novojičínského soudu opět objevilo jméno Šeda. Mohl za to státní zástupce Dlouhý, kterému se nelíbil osvobozující verdikt. Krajský soud proto Šedův případ vrátil kopětovnému projednání. Obviněný u něj překvapil nejen Dlouhého, ale i soudce Švece. „Položil jsem Chlopčíkovi nějaké doplňující otázky. Bulawa pak zvýšil hlas a kdo ho nezná, může si myslet, že křičí. Tak jsem ho chtěl zklidnit, ale namísto toho mi před vyslýchaným řekl, že se o to nemám starat, že výslech vede on,“ prozradil Šeda. Chování kolegy ho prý donutilo opustit místnost. „Musel jsem na toaletu. vrátil jsem se za chvilku, ale přišla mi esemeska od kolegy zNového Jičína, tak jsem mu šel volat ze služebního telefonu od dozorčího. Hovor byl jen krátký, pak jsem prohodil pár slov sdozorčím a policistou Stanovským,“ popsal Šeda, který změnu vysvětlil slovy: „Byl to můj parťák, mezi kolegy se to nedělá.“

Poslední svědek

Vpátek se na lavici svědků posadil ještě Petr Březina, policista, skterým měl Šeda mluvit vdobě výslechu Chlopčíka po telefonu. Státní zástupce se snažil dokázat, že spolu hovořit nemohli, neboť Březina měl vinkriminovanou dobu nemocenskou. „Je to už dávno, přesně si nevzpomínám. Pokud jsme spolu telefonovali, pak o nějaké služební věci,“ prohlásil Březina. na dotaz, jak mohl být na pracovišti, když byl nemocen odpověděl: „To je u nás naprosto běžné.“ Stím souhlasil i Šeda.

Osvobozující rozsudek mu udělal evidentně radost. „Konečně po dvou a půl letech jsem se dočkal spravedlivého výroku,“ řekl a dodal, že kauza poškodila nejen jeho, ale i jeho rodinu a přátele, a nejen proto uvažuje o odložení policejní uniformy. „Ze strany státního zástupce došlo kprofesnímu pochybení,“ dodal Šeda, který u policie pracuje 25 let. Státní zástupce Dlouhý si ponechal lhůtu na odvolání. „Soudce už podruhé řekl, že jednání Šedy není trestným činem, ale mohlo být kázeňským přestupkem. U policistů je ale přestupek promlčen po jednom roce, zatímco u ostatních občanů se do lhůty nezapočítává doba trestního řízení,“ upozornil Dlouhý.

3.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Masér, fyzioterapeut 18 000 Kč Fyzioterapeuti s osvědčením Fyzioterapeuti. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 19.3.2018 a: 21.9.2018 Požadavky:Odborná způsobilost podle zák. č. 96/2004 Sb. (VŠ nebo VOŠ vzdělání v oboru fyzioterapeut nebo SŠ vzdělání v oboru rehabilitační pracovník) a dobrý zdrav.stav. Praxe případně odborná specializace vítána, práce na PC na dobré úrovni., Zaměstnanecké výhody: Podíly na hospodářském výsledku, příspěvek na stravování, možnost pružné pracovní doby., Nástup možný dohodou., Kontakt: Ing. Miroslav Ďuriš, telefonicky ve dnech po - pá v době od 17.00 hodin na č.: 602 504 022, e-mail: reduko@seznam.cz, osobně po dohodě. Pracoviště: Rehabilitační centrum reduko s.r.o. - pracoviště šenov u nj, E. Krásnohorské, č.p. 178, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Miroslav Ďuriš, +420 602 504 022. Služby - Služby Ostatní pomocní a nekvalifikovaní 73 Kč Ostatní pomocní a nekvalifikovaní pracovníci ve službách jinde neuvedení Pomocné práce na prodejně. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 90 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 21.9.2018, Přejímka pečiva a zboží. Aranžování a objednávání pečiva. Úklid prodejny. , Telefonický kontakt od 7:00 do 15:30 hodin e-mail.: sarka.balcarkova@lomna.cz. Pracoviště: L o m n á spol. s r.o. - pracoviště příbor, dukelská, Dukelská, č.p. 1339, 742 58 Příbor. Informace: Toroková Karla, +420 733 341 112. Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 25 000 Kč Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a stavební klempíři Instalatéři - vodaři, topenáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: z: 21.5.2018 a: 21.9.2018 Požadavky: vyučení a praxe v oboru min. 2 roky, ŘP sk. B výhodou, Kontakt: telefonicky na č.: 603 823 351, písemně na e-mail: rypar@pelacz.cz. Pracoviště: Pela cz, a.s., K Nemocnici, č.p. 2133, 741 01 Nový Jičín 1. Informace: Ladislav Rýpar, +420 603 823 351. Výroba - Výroba Obsluha strojů 25 000 Kč Obsluha zařízení na zpracování kovů Obsluha ohraňovacího lisu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Z:20.7.2018.A:21.9.2018. Místo výkonu práce Pohořílky. Znalost čtení výkresové dokumentace, praxe výhodou, ale není nutná - zaučíme. Zaměstnanecké výhody: Dovolená 5 týdnů. Telefonický kontakt od 8:00 do 17:00 hodin.. Pracoviště: Svarmaro welding s.r.o. - pracoviště pohořílky, 742 45 Fulnek 1. Informace: Darina Bialkova, +420 737 572 352.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Koncert pod kaštanem v Sedlnicích zahájila zpěvačka Joyce Hurley s Joe After Triem.
10

VIDEO: V Sedlnicích pod kaštany znělo americké blues

Lysá hora. Ilustrační foto.
26

Technik a správce z vysílače na Lysé hoře: Ve volnu klidně na hory!

Miss Babča z Ostravy vrstevnicím vzkazuje: Nezahrabávejte se u obrazovek!

FOTOGALERIE/ Rok po operaci srdce získala Marie Šubrtová titul Miss Babča 2018. Přítomnost známého sexuologa Radima Uzla po svém boku ocenila při vyhlašování vítězů. „Když zaznělo mé jméno, pomyslela jsem si, že budu potřebovat lékaře. On je sice z jiného oboru, ale i tak mne to uklidňovalo…“ popsala chvíli, kdy se v zábřežském KD Akord stala seniorskou královnou krásy.

Sněmovní komise k OKD vyslechla europoslance Evžena Tošenovského

Sněmovní vyšetřovací komise k privatizaci těžební společnosti OKD si dnes předvolala europoslance a bývalého hejtmana Moravskoslezského kraje Evžena Tošenovského (ODS).

Smrtící drogy na Ostravsku distribuoval i školák. Vzhledem k věku nebude stíhán

Počet obviněných se zvýšil na jedenáct. Vyšetřování dále pokračuje

Vlakové neštěstí ve Studénce: soud v Ostravě zřejmě zrušil zprošťující verdikt

Tragédie ve Studénce ze srpna 2008 se pravděpodobně vrací k novému projednání.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT