VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud je u konce, Šeda je opět čistý

NOVÝ JIČÍN, BÍLOVEC – Už podruhé vyšel na konci minulého týdne zbudovy Okresního soudu vNovém Jičíně policista, čtyřiačtyřicetiletý Jaroslav Šeda, zbaven obvinění. „Přesto vážně uvažuji o tom, že od policie odejde,“ prohlásil těsně poté, co opustil soudní síň.

3.12.2007
SDÍLEJ:

Jaroslav ŠedaFoto: DENÍK/Pavel Karban

Šeda byl obviněn ztrestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Zněj se zodpovídal společně skolegou Zbyňkem Bulawou (40), ten byl navíc obviněn zvydírání. Oba policisté měli porušit zákon 7. července 2005 při vyšetřování ztráty digitálního fotoaparátu v hodnotě 7,5 tisíce korun v klimkovických lázních. Podezřelým z krádeže byl Zdeněk Chlopčík (27) zKlimkovic. Při výslechu na obvodním oddělení vBílovci měl Bulawa podle obžaloby udeřit Chlopčíka několikrát do tváře, a pak jeho hlavou párkrát bouchnout o skříň. Policisté ale mladíkovu tvrzení hovořili jako o lži.

Mladík měl být bit

Chlopčík vinu odmítal. „Křičel na mně, že to jsou všechno lži a že mi to dokáže. Pak řekl, že když dám nevyhovující odpověď, dostanu ránu,“ uvedl na adresu Bulavy podezřelý číšník. Tvrdil, že dostal od kriminalisty několik facek a že jej Bulawa chytil za vlasy a hlavou mu několikrát tloukl do skříně. Obvinění policisté však popřeli, že by se výslech vedl v tom duchu, jak naznačoval Chlopčík. „Uráží mě, že nás někdo na základě takových důkazů obvinil,“ naznačil Bulawa, který popřel jakýkoliv kontakt z Chlopčíkem. „Dokonce jsme se dohodli, že mu ještě zavolám,“ dodal. Podle Šedy měnil podezřelý při podání vysvětlení výpovědi. „Řekl také, že zná metody policie a že to tak nenechá.“

Až několik hodin po opuštění policejní stanice v Bílovci vyhledal Chlopčík kvůli zvracení a nevolnostem lékařské ošetření. Ještě předtím ale navštívil známou, které se svěřil.

Svědectví ve prospěch obviněných

„Poranění jsou uváděna pouze na základě subjektivních potíží poškozeného,“ uvedl vprůběhu jednání soudní znalec z oboru chirurgie Václav Kameníček s tím, že z dokumentace nevyplývá, že by lékaři našli na tváři Chlopčíka otoky. „Měl absolvovat ještě další vyšetření, ale nepřišel na ně,“ poznamenal. Podle policisty Lukáše Smudy, ten v osudný den vykonával funkci dozorčího na obvodním bíloveckém oddělení, setrval Chlopčík u výslechu asi tři čtvrtě hodiny. „Když odcházel? byl v normálním stavu, na nic si nestěžoval,“ odpověděl na dotaz státního zástupce Aloise Dlouhého, jak mladík vypadal při odchodu z oddělení. „S kolegou Stanovským se loučil u dveří, snad se i na něčem domlouvali,“ doplnil Smuda.

První rozsudek

Rok a tři měsíce s podmíněným odkladem na dva roky, zákaz činnosti na tři léta. S takovým rozsudkem odešel vzáří 2006 od soudu Bulawa. Šedu zbavil soudce Radim Švec obvinění. „Dopustil se přestupku a potrestání je věcí jeho nadřízeného,“ vysvětlil soudce. Bulawa se proti rozsudku na místě odvolal, stejně tak i státní zástupce Dlouhý, který nesouhlasil, že Šeda skončil bez trestu. „Soud si zřejmě neuvědomil, že u policistů se přestupky po roce promlčují,“ naznačil.

„Mám za to, že se obviněný Bulawa dopustil všeho, z čeho jej žaloba vinila,“ poznamenal soudce a dodal: „Nedošlo jen porušení zákona, ale i k porušení ústavních práv občana.“ Měl tím na mysli snahy obhajoby během přelíčení udělat z Chlopčíka již trestaného člověka. „Nevím, nepochopil jsem stížnost, odvolání…,“ sdělil po oznámení rozsudku Chlopčík a vzápětí doplnil: „Jsem spokojen a rád, že byl uznán vinným.“

S rozsudkem však oba policisté nesouhlasili. „Je to nesmysl. Stane se z rozsudku precedens, žádný policista teď nebude chtít vyslýchat, když nebude monitorovaný. Každý baraba se nyní může nechat ošetřit a za osm hodin podá trestní oznámení na policistu," řekl Bulawa. Odvolal se ke krajskému soudu, ten ale rozsudek potvrdil. Proto Bulawa podal dovolání kNejvyššímu soudu, do dnešního dne mu nepřišla odpověď.

Veletoč ve výpovědi

Před dvěmi měsíci se u novojičínského soudu opět objevilo jméno Šeda. Mohl za to státní zástupce Dlouhý, kterému se nelíbil osvobozující verdikt. Krajský soud proto Šedův případ vrátil kopětovnému projednání. Obviněný u něj překvapil nejen Dlouhého, ale i soudce Švece. „Položil jsem Chlopčíkovi nějaké doplňující otázky. Bulawa pak zvýšil hlas a kdo ho nezná, může si myslet, že křičí. Tak jsem ho chtěl zklidnit, ale namísto toho mi před vyslýchaným řekl, že se o to nemám starat, že výslech vede on,“ prozradil Šeda. Chování kolegy ho prý donutilo opustit místnost. „Musel jsem na toaletu. vrátil jsem se za chvilku, ale přišla mi esemeska od kolegy zNového Jičína, tak jsem mu šel volat ze služebního telefonu od dozorčího. Hovor byl jen krátký, pak jsem prohodil pár slov sdozorčím a policistou Stanovským,“ popsal Šeda, který změnu vysvětlil slovy: „Byl to můj parťák, mezi kolegy se to nedělá.“

Poslední svědek

Vpátek se na lavici svědků posadil ještě Petr Březina, policista, skterým měl Šeda mluvit vdobě výslechu Chlopčíka po telefonu. Státní zástupce se snažil dokázat, že spolu hovořit nemohli, neboť Březina měl vinkriminovanou dobu nemocenskou. „Je to už dávno, přesně si nevzpomínám. Pokud jsme spolu telefonovali, pak o nějaké služební věci,“ prohlásil Březina. na dotaz, jak mohl být na pracovišti, když byl nemocen odpověděl: „To je u nás naprosto běžné.“ Stím souhlasil i Šeda.

Osvobozující rozsudek mu udělal evidentně radost. „Konečně po dvou a půl letech jsem se dočkal spravedlivého výroku,“ řekl a dodal, že kauza poškodila nejen jeho, ale i jeho rodinu a přátele, a nejen proto uvažuje o odložení policejní uniformy. „Ze strany státního zástupce došlo kprofesnímu pochybení,“ dodal Šeda, který u policie pracuje 25 let. Státní zástupce Dlouhý si ponechal lhůtu na odvolání. „Soudce už podruhé řekl, že jednání Šedy není trestným činem, ale mohlo být kázeňským přestupkem. U policistů je ale přestupek promlčen po jednom roce, zatímco u ostatních občanů se do lhůty nezapočítává doba trestního řízení,“ upozornil Dlouhý.

3.12.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 18 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Technik 3D měřícího stroje. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:27.4.2018.A:17.7.2018. Místo výkonu práce Fulnek. Požadujeme: SOU technického zaměření, praxe na obdobné pozici ve výrobní společnosti výhodou, orientace v technických výkresech a konstrukční dokumentaci, CAD, znalost měřícího systému Metrosoft, T-DMIS výhodou. Pracovní náplň: Programování a ovládání 3D měřících strojů značky Wenzel a Mitutoyo, hodnocení prototypů na základě výsledků zkoušek a měření, provádění zkoušek pro schvalování referenčních vzorků, zajišťování zkoušek ve zkušebnách aj. Nabízíme: Mzdu dle dosavadní praxe, možnost odborného růstu, 25 dnů dovolené, závodní stravování, příplatky nad rámec zákoníku práce, odměny za docházku, příspěvek na penzij. a život. poj., roční plošné navyšování mezd, poukázky na zdraví, firemní akce aj. Nástup možný ihned.. Pracoviště: Moravia stamping a.s., Nádražní, č.p. 336, 742 45 Fulnek 1. Informace: M. Volná, +420 725 451 340.

Výroba - Výroba Správci objektů 12 530 Kč

Správci objektů pracovník stálé služby v azylové ubytovně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12530 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Bližší informace na www.mufrenstat.cz. Pracoviště: Azylová ubytovna, Na Nivách, č.p. 1929, 744 01 Frenštát pod Radhoštěm. Informace: Dana Svobodová, +420 556 833 118.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 22 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, řidič VZV - Šenov u Nového Jičína. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: pracoviště Šenov u Nového Jičína, - Náplň práce: příjem a výdej zboží dle dodacího listu, manipulace se zbožím pomocí VZV, vychystávání zboží zákazníkovi, nakládání zboží na auta, komunikace se zákazníkem, udržování pořádku na skladě , - Požadujeme: vyučení, zdravotní stav odpovídající výkonu práce, ochotu učit se novým věcem, znalost střešního materiálu je výhodou , - pokud nevlastníte řidičské oprávnění na VZV, vše zajistíme na naše náklady, stejně tak i opakovaná roční školení , - Nabízíme: práci na HPP, věrnostní odměny, možnost zaměstnaneckých slev, příležitosti k dalšímu rozvoji v rámci obchodu, nástup možný IHNED, - své písemné nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na e-mail: nadezda.tomankova@salvatorstrechy.cz. Pracoviště: Salvator střechy s.r.o. - šenov u nového jičína, Jeremenkova, č.p. 12, 742 42 Šenov u Nového Jičína. Informace: Naděžda Tománková, +420 573 501 743.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 19 850 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol učitel/ka 1. stupně ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Z:18.7.2018. Místo výkonu práce Heřmanice u Oder. Ředitel malotřídní ZŠ Heřmanice u Oder vypisuje výběrové řízení na pozici třídní učitel/ka 1. stupně. Nástup od 27. 8. 2018. Pracovní úvazek 100%. Odborná kvalifikace pro přímou pedagogickou činnost na 1. stupni (+ znalost hry na hudební nástroj podmínkou). Životopisy a motivační dopisy zasílejte, prosím, výhradně emailem na adresu: skola@hermaniceuoder.cz. Pracoviště: Základní škola heřmanice u oder okres nový jičín, příspěvková organizace, 742 35 Odry. Informace: Kamil Moravec, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Houby. Ilustrační foto.
17

Která houba vás otrávila? Přístroj to určí jednoznačně

Závišické naděje, na snímku spolu s trenérem Liborem Kahánkem, se na domácích tatami předvedli ve výborném světle.

Závišický oddíl přichystal kvalitní turnaj

Petr Fiala pro Deník v Ostravě: Snažím se jít s ODS jinou cestou

ROZHOVOR/ Festival Colours of Ostrava láká už řadu let nejen turisty, umělce, sportovce, ale také české politické špičky. Čtvrtečním hostem diskusního fóra Meltingpot, které probíhá v rámci festivalu, byl i šéf ODS a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala.

Povodí: nejste tady jediní! Vodáci: na přípravy bylo dost času!

Rozhodnutí Povodí Odry (POD) o zrušení sjezdu řeky Moravice se vodákům nelíbí. POD argumentuje suchem, vodáci tvrdí, že příprava sjezdu byla nedostatečná.

Policisté pátrají po muži z Frenštátu pod Radhoštěm

Policisté vyhlásili pátrání po 48letém Jaroslavu Parmovi z Frenštátu pod Radhoštěm.

Exředitel Fokusu do vězení za znásilnění nepůjde

Bývalého ředitele Střediska volného času Fokus Nový Jičín Martina Jakůbka odsoudil včera Okresní soud v Novém Jičíně. S trestem na samé dolní hranici trestní sazby vyvázl od novojičínského okresního soudu Martin Jakůbek, který se dopustil několika závažných trestných činů. Za znásilnění, ke kterému se také doznal, mu hrozilo v krajním případě až deset let za mřížemi. Nakonec si vyslechl trest tři roky odnětí svobody s podmínečným odkladem na zkušební dobu pěti let.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT