Šeda byl obviněn ztrestného činu zneužití pravomoci veřejného činitele. Zněj se zodpovídal společně skolegou Zbyňkem Bulawou (40), ten byl navíc obviněn zvydírání. Oba policisté měli porušit zákon 7. července 2005 při vyšetřování ztráty digitálního fotoaparátu v hodnotě 7,5 tisíce korun v klimkovických lázních. Podezřelým z krádeže byl Zdeněk Chlopčík (27) zKlimkovic. Při výslechu na obvodním oddělení vBílovci měl Bulawa podle obžaloby udeřit Chlopčíka několikrát do tváře, a pak jeho hlavou párkrát bouchnout o skříň. Policisté ale mladíkovu tvrzení hovořili jako o lži.

Mladík měl být bit

Chlopčík vinu odmítal. „Křičel na mně, že to jsou všechno lži a že mi to dokáže. Pak řekl, že když dám nevyhovující odpověď, dostanu ránu,“ uvedl na adresu Bulavy podezřelý číšník. Tvrdil, že dostal od kriminalisty několik facek a že jej Bulawa chytil za vlasy a hlavou mu několikrát tloukl do skříně. Obvinění policisté však popřeli, že by se výslech vedl v tom duchu, jak naznačoval Chlopčík. „Uráží mě, že nás někdo na základě takových důkazů obvinil,“ naznačil Bulawa, který popřel jakýkoliv kontakt z Chlopčíkem. „Dokonce jsme se dohodli, že mu ještě zavolám,“ dodal. Podle Šedy měnil podezřelý při podání vysvětlení výpovědi. „Řekl také, že zná metody policie a že to tak nenechá.“

Až několik hodin po opuštění policejní stanice v Bílovci vyhledal Chlopčík kvůli zvracení a nevolnostem lékařské ošetření. Ještě předtím ale navštívil známou, které se svěřil.

Svědectví ve prospěch obviněných

„Poranění jsou uváděna pouze na základě subjektivních potíží poškozeného,“ uvedl vprůběhu jednání soudní znalec z oboru chirurgie Václav Kameníček s tím, že z dokumentace nevyplývá, že by lékaři našli na tváři Chlopčíka otoky. „Měl absolvovat ještě další vyšetření, ale nepřišel na ně,“ poznamenal. Podle policisty Lukáše Smudy, ten v osudný den vykonával funkci dozorčího na obvodním bíloveckém oddělení, setrval Chlopčík u výslechu asi tři čtvrtě hodiny. „Když odcházel? byl v normálním stavu, na nic si nestěžoval,“ odpověděl na dotaz státního zástupce Aloise Dlouhého, jak mladík vypadal při odchodu z oddělení. „S kolegou Stanovským se loučil u dveří, snad se i na něčem domlouvali,“ doplnil Smuda.

První rozsudek

Rok a tři měsíce s podmíněným odkladem na dva roky, zákaz činnosti na tři léta. S takovým rozsudkem odešel vzáří 2006 od soudu Bulawa. Šedu zbavil soudce Radim Švec obvinění. „Dopustil se přestupku a potrestání je věcí jeho nadřízeného,“ vysvětlil soudce. Bulawa se proti rozsudku na místě odvolal, stejně tak i státní zástupce Dlouhý, který nesouhlasil, že Šeda skončil bez trestu. „Soud si zřejmě neuvědomil, že u policistů se přestupky po roce promlčují,“ naznačil.

„Mám za to, že se obviněný Bulawa dopustil všeho, z čeho jej žaloba vinila,“ poznamenal soudce a dodal: „Nedošlo jen porušení zákona, ale i k porušení ústavních práv občana.“ Měl tím na mysli snahy obhajoby během přelíčení udělat z Chlopčíka již trestaného člověka. „Nevím, nepochopil jsem stížnost, odvolání…,“ sdělil po oznámení rozsudku Chlopčík a vzápětí doplnil: „Jsem spokojen a rád, že byl uznán vinným.“

S rozsudkem však oba policisté nesouhlasili. „Je to nesmysl. Stane se z rozsudku precedens, žádný policista teď nebude chtít vyslýchat, když nebude monitorovaný. Každý baraba se nyní může nechat ošetřit a za osm hodin podá trestní oznámení na policistu," řekl Bulawa. Odvolal se ke krajskému soudu, ten ale rozsudek potvrdil. Proto Bulawa podal dovolání kNejvyššímu soudu, do dnešního dne mu nepřišla odpověď.

Veletoč ve výpovědi

Před dvěmi měsíci se u novojičínského soudu opět objevilo jméno Šeda. Mohl za to státní zástupce Dlouhý, kterému se nelíbil osvobozující verdikt. Krajský soud proto Šedův případ vrátil kopětovnému projednání. Obviněný u něj překvapil nejen Dlouhého, ale i soudce Švece. „Položil jsem Chlopčíkovi nějaké doplňující otázky. Bulawa pak zvýšil hlas a kdo ho nezná, může si myslet, že křičí. Tak jsem ho chtěl zklidnit, ale namísto toho mi před vyslýchaným řekl, že se o to nemám starat, že výslech vede on,“ prozradil Šeda. Chování kolegy ho prý donutilo opustit místnost. „Musel jsem na toaletu. vrátil jsem se za chvilku, ale přišla mi esemeska od kolegy zNového Jičína, tak jsem mu šel volat ze služebního telefonu od dozorčího. Hovor byl jen krátký, pak jsem prohodil pár slov sdozorčím a policistou Stanovským,“ popsal Šeda, který změnu vysvětlil slovy: „Byl to můj parťák, mezi kolegy se to nedělá.“

Poslední svědek

Vpátek se na lavici svědků posadil ještě Petr Březina, policista, skterým měl Šeda mluvit vdobě výslechu Chlopčíka po telefonu. Státní zástupce se snažil dokázat, že spolu hovořit nemohli, neboť Březina měl vinkriminovanou dobu nemocenskou. „Je to už dávno, přesně si nevzpomínám. Pokud jsme spolu telefonovali, pak o nějaké služební věci,“ prohlásil Březina. na dotaz, jak mohl být na pracovišti, když byl nemocen odpověděl: „To je u nás naprosto běžné.“ Stím souhlasil i Šeda.

Osvobozující rozsudek mu udělal evidentně radost. „Konečně po dvou a půl letech jsem se dočkal spravedlivého výroku,“ řekl a dodal, že kauza poškodila nejen jeho, ale i jeho rodinu a přátele, a nejen proto uvažuje o odložení policejní uniformy. „Ze strany státního zástupce došlo kprofesnímu pochybení,“ dodal Šeda, který u policie pracuje 25 let. Státní zástupce Dlouhý si ponechal lhůtu na odvolání. „Soudce už podruhé řekl, že jednání Šedy není trestným činem, ale mohlo být kázeňským přestupkem. U policistů je ale přestupek promlčen po jednom roce, zatímco u ostatních občanů se do lhůty nezapočítává doba trestního řízení,“ upozornil Dlouhý.