Přišel si pro splátku úvěru. Když vstoupil do bytu, netušil, že mu za chvíli půjde o život. Násilníci místo peněz vytáhli paličku na maso, kterou jej třikrát silně udeřili do hlavy. Přežil jen zázrakem. Z posledních sil vyběhl ze dveří a přivolal pomoc. Takový je ve stručnosti příběh padesátiletého zaměstnance společnosti Provident Financial, kterého v listopadu loňského roku napadli dva mladíci ze Studénky na Novojičínsku.

Případem se včera začal zabývat Krajský soud v Ostravě. Obžalovanými jsou dvacetiletý Tomáš Šmondrk ze Studénky a jeho patnáctiletý kamarád - žák osmé třídy základní školy. Společně s nimi je souzena i pětadvacetiletá Vladimíra Kramarzová, v jejímž bytě ve Studénce se drama odehrálo.

Trojice se setkala den před osudnou událostí. Kramarzová si stěžovala na svou neutěšenou ekonomickou situaci. Měla velké dluhy, které řešila půjčkou od firmy Provident Financial. Tu však nedokázala splácet. Navíc čekala nepříjemnou návštěvu v podobě zástupce této společnosti, který si měl přijít pro peníze.

Během hořekování padl návrh, že by si na výběrčího mohli počkat, a oloupit ho. Dohodli se, že jej přepadnou přímo v bytě Kramarzové. Původně ho chtěli omráčit úderem skleněnou lahví. Nakonec ale dali přednost paličce na maso s kovovou hranou.

Samotná Kramarzová tvrdí, že celý plán považovala jen za naivní klukovské „plácání“. To se však záhy změnilo v krutou realitu.

Když ji druhý den zaměstnanec Provident Financial navštívil, pozvala jej do kuchyně, kde již čekali oba komplicové. Výběrčí v jednom z nich – Šmondrkovi – poznal dalšího ze svých klientů, který nehradí dluhy. Na splátkovém kalendáři se však s ním ani Kramarzovou nestačil domluvit. Podle obžaloby jej Šmondrk zezadu udeřil paličkou do hlavy. Vzápětí přidal další dvě rány. Muž, který utrpěl otřes mozku a tržné rány, však dokázal z bytu v sedmém patře utéct. Násilníci vzali z jeho tašky šest a půl tisíce korun a z domu uprchli. Kramarzová pak místnost uklidila. Podlahu, stěny i dveře umyla od krve, očistila také paličku, kterou dala zpět do kuchyňské linky.

Trojice je obviněna z trestného činu loupeže, není však vyloučeno, že celý případ bude překvalifikován na pokus o vraždu. Za této situace by Šmondrkovi a Kramarzové hrozilo deset až patnáct let žaláře. Na posledního aktéra - patnáctiletého školáka - se vzhledem k jeho věku vztahuje nižší trestní sazba – maximálně pět let vězení. Podle dostupných informací jde o problémového žáka, které byl již v minulosti vyšetřován kvůli krádeži. Jelikož je mladistvý, nelze podle zákona zveřejnit ani tvář ani jméno tohoto obžalovaného, který si navíc může vymínit, aby soudní jednání probíhalo bez přítomnosti veřejnosti.

Hlavní líčení je plánováno do čtvrtka.