Důvod, proč Aladar Horváth (79 let) napadl ve čtvrtek dopoledne stejně starého Bohumíra Göbela, nikdo neví. „Normálně jsem seděl na posteli a četl. Vzal mi nožík, co mám na krájení jablíček, pak moji francouzskou hůl a uhodil mě do hlavy. Pak tu běhal stím nožíkem a křičel, že mě zabije,“ popsal útok napadený pedagog vdůchodu. To, že by dal spolubydlícímu nějakou příčinu, odmítl. „Prakticky vůbec se nebavíme. Já si tady čtu a on se dívá na televizi,“ vysvětlil Göbel, který prý čte knihy vlatinských originálech i patnáct hodin denně. „Co jiného mám dělat,“ povzdychl si.

Spolubydlícího Horvátha označuje za konfliktní typ. „Nikdo mu není po chuti. Už několik dní jsem čekal, že se něco stane, říkal jsem to i sestřičce. Viděl jsem to vjeho očích,“ naznačil důchodce, který má nyní strach, ztoho co bude, až se Horváth vrátí na pokoj. „Zatím je vOpavě vpsychiatrické léčebně, počítám, že si ho tam pár dní nechají a vrátí se, až se zklidní,“ řekl ředitel příborského domova důchodců Josef Škrobánek. Přiznal, že za 12 let ředitelování je to poprvé, co jeden klient domova napadl druhého. „Občas se nějaké spory objeví všude, ale tohle nepamatuji. Už jsem prostě musel zavolat policii,“ přiznal ředitel.

Podle okresního policejního mluvčího Zbyňka Tomšíka uhodil jeden ze seniorů druhého francouzskou holí do hlavy. „Čímž mu způsobil tržnou ránu na hlavě o délce deseti centimetrů. Zraněný muž vyhledal ošetření na chirurgické ambulanci v Příboře. Lékař stanovil dobu léčení nejméně do 30. října letošního roku,“ informoval Tomšík. Horváth nyní čelí podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví a hrozí mu odnětí svobody až na dva roky. „To bych ale nechtěl, aby ho zavřeli,“ brání útočníka zraněný Göbel.