Toužíte po dovolené ve vlastní chatě či chalupě na samotě u lesa či v zapadlé malebné vísce a chtěli byste si takovou rekreační nemovitost pořídit? Pak si připravte jeden milion a dalších 756 tisíc korun k tomu.

Na tuto částku se vyšplhala aktuální průměrná cena nabízených „víkendových“ obydlí. Za jediný rok tak poskočila o čtvrtinu, vyplývá z údajů inzertních novin a serveru Annonce za březen až červen letošního a loňského roku, které má regionální Deník k dispozici.

Korona = komplikace

„Letošní jaro bylo logicky poznamenáno koronavirovou krizí, trh s prodejem nemovitostí v období karantény znatelně zpomalil,“ komentuje čísla Michael Matyáš, ředitel inzertního webu a novin ANNONCE.

V období od března do června tak lidé letos ve srovnání s loňskem nabízeli jen třetinu nemovitostí vhodných k rekreaci.

„Spolu s rozvolňováním pravidel karantény se začaly vracet i nabídky chat a chalup. Pozvolný nárůst pokračoval až do června, kdy se počet nabízených nemovitostí dostal nakonec ještě výše, než tomu bylo minulý rok,“ podotýká Matyáš.

Příliš drahé Krkonoše

Deník ceny chat a chalup sleduje začátkem prázdnin již pět let v řadě. V roce 2016 se daly pořídit v průměru za milion korun, loni za ně majitelé chtěli už 1,4 milionu, letos se průměrná cena vyšplhala na 1 755 962 korun.

Nejhlouběji – konkrétně pro více než čtyři miliony – musejí již tradičně sáhnout do kapsy zájemci o rekreační bydlení v Krkonoších.

Naopak za nejnižší částku, konkrétně za necelý milion korun, se dají pořídit chaty a chalupy v Moravskoslezském kraji – ale jen mimo oblast Jeseníků a Beskyd.

V těchto rekreačních oblastech vyjde naopak „víkendové“ bydlení na více než dvojnásobek, jejich průměrné ceny tedy přesahují dva miliony korun. To je více než v dalších oblíbených oblastech, jako jsou Posázaví, Šumava či Křivoklátsko.