Přestože míra nezaměstnanosti na konci května nevyletěla v České republice nijak extrémně vzhůru a činí 3,6 procenta, podrobná data úřadů práce ukazují, že situace není a nebude dobrá.
Deník porovnal aktuální počty nezaměstnaných v jednotlivých koutech republiky se situací přesně před rokem. Tedy v časech, kdy by za normálních podmínek byla zhruba srovnatelná nabídka sezonních prací. Výsledek?
Zatímco loni bylo na konci května na úřadech práce zaregistrováno 200 tisíc lidí, letos je to o 66 tisíc více. Počet lidí bez místa se tak za dvanáct měsíců zvýšil o třetinu.
Odkud zmizela práce
Nejvýrazněji se počet lidí, kteří se hlásí na úřadech práce, změnil v okrese Cheb. Aktuálně je tam zaregistrováno skoro 2700 nezaměstnaných, zatímco před rokem to bylo „jen“ 1100. Jedná se tedy o nárůst o obřích 145 procent.
V další dvacítce okresů přibyla za rok více než polovina lidí bez práce, například na Karlovarsku se jedná o nárůst o 82 procent či na Českokrumlovsku o 78 procent.
A co je podstatné – aktuální míra nezaměstnanosti je vyšší než loňská květnová ve všech okresech bez výjimky.
O práci v minulém měsíci přicházeli zejména zaměstnanci ve službách – ve stravování, obchodu, hotelnictví i dopravě. Do evidence přibývali často lidé, kteří v těchto oborech pracovali v zahraničí, či pendleři.
Až půl milionu nezaměstnaných
I přes zmíněné výrazné nárůsty se míra nezaměstnanosti ve všech okresech udržela v květnu na jednociferných číslech. „Nezaměstnanost v České republice neroste skokově, jsou to stále slušná čísla, máme stále jednu z nejlepších zaměstnaností v Evropě,“ komentuje statistiku ministryně práceMichaela Maláčová.
Situace se ale s největší pravděpodobností dále zhorší na konci června. Někteří lidé totiž zůstávají na ošetřovném poté, co dostali výpověď. Navíc v řadě firem „běží“ výpovědní lhůty.
„Česká ekonomika se v letošním prvním pololetí propadla do recese, což se na trhu práce v plné míře projeví v horizontu několika dalších měsíců až čtvrtletí,“ podotýká Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments.
Analytik Raiffeisenbank Luboš Růžička předpokládá, že situace se výrazně zhorší ve druhé polovině roku: „Míra nezaměstnanosti může v závěru roku přesáhnout šest procent, a počet lidí bez práce se přiblíží půl milionu.“