NOVOJIČÍNSKO

Tour de Čerťák
KDY: pátek 22. září v 16 hodin
KDE: výletní lokalita Čerťák, start na Horním nádraží, Nový Jičín
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Podzimní cyklojízda aneb udělejte něco pro své zdraví. Startuje se v 16 hodin na Horním nádraží, pak se jede po cyklostezce Koleje, přes most a k Čerťáku. Účastníci akce se mohou těšit na tombolu a opékání špekáčků.

Oderská mlýnice Lesy ČR
KDY: sobota 23. září, od 9 hodin
KDE: areál letního tábora Spálovský mlýn, Odry-Klokočůvek
ZA KOLIK: startovné na místě 990 Kč / diváci zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční závod v rámci cyklistického projektu Kolo pro život. Díky ojedinělé atmosféře a legendárnímu kopci Mlýnice, který je vyzdoben motivačními slogany jako na Tour de France, se sem závodníci rádi vrací. K dispozici je pět tras – od dětského okruhu dlouhého zhruba 800 metrů, po nejdelší 54 kilometrů dlouhou trasu s převýšením 1455 metrů. Registrace a prezentace v místě závodu je už v pátek 22. září od 16 do 18 hodin, v sobotu od 8 do 11.309 hodin – registarce na jednotlivé trasy končí 30 minut před oficiálním startem. Více na: https://www.kolopro.cz/zavody/oderska-mlynice-lesy-cr/propozice

Den bez aut
KDY: sobota 23. září, od 13.30 hodin
KDE: modelářské letiště – kopec u sv. Jana, Příbor
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Akci pořádá odbor životního prostředí městského úřadu společně s modelářským letištěm firmy JETI model. Na programu je od 13.30 hodin pouštění draků, v 15 hodin začne přehlídka leteckých modelů. Zejména dětští účastníci se mohou těšit na drobné občerstvení a dárky s ekologickou tématikou, a také na malování na obličej a různé soutěže.

Svatováclavský hudební festival – Eben
KDY: sobota 23. září v 15 hodin
KDE: Kostel svatého Bartoloměje, Kopřivnice
ZA KOLIK: neuvedeno
PROČ PŘIJÍT: Pražský mužský vokální soubor Schola Gregoriana Pragensis patří mezi přední světové interprety středověké duchovní hudby. Okořeněn je i hudbou čistě zábavnou, ani ta však nezapře inspiraci v hudbě liturgické. Soubor vede jeden z bratří Ebenů, David, který je profesorem muzikologie právě na Univerzitě Karlově v Praze.

Tradiční vinobraní
KDY: sobota 23. září, od 16 hodin
KDE: fotbalové hřiště, Tísek
ZA KOLIK: 120 Kč za zakoupení skleničky
PROČ PŘIJÍT: K poslechu a k tanci hraje od 16.30 hodin cimbálová muzika a ve 20.00 hodin nastoupí kapela BHP. V případě nepříznivého počasí se akce koná v Kulturním domě Tísek.

Burčákové slavnosti
KDY: neděle 24. září, od 10 do 17 hodin
KDE: náměstí Republiky, Studénka
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Již 4. ročník Burčákových slavností zpestří cimbálová muzika, soutěže, program a skákací hrad pro děti či řízené degustace pro dospělé.

OPAVSKO

Výstava a Burčákobraní
KDY: sobota 23. září
KDE: Hlučín
PROČ PŘIJÍT: Zámecký klub nabídne svým návštěvníkům amatérskou výstavu Kouzlo babiččiny kuchyně a zámecké nádvoří ožije od 14 hodin Burčákobraním. Kromě popíjení oblíbeného podzimního moku zahrnuje jeho program lukostřelbu, mincovnu, zvířátka a hlavně oslíky, kteří povozí děti. Soubor Rabussa připomene staré písničky, představí se kejklíři, komedianti, žongléři, fechtýři a duelanti, ostrými předměty budou do sebe píchat šermíři a program uzavře ukázka Jak se hrálo na jarmarcích.

Bezručova Opava – koncert Janáčkovců
KDY: pátek 22. září od 19 hodin
KDE: kostel sv. Václava, Opava
ZA KOLIK: vstupné od 450 korun
PROČ PŘIJÍT: Janáčkova filharmonie nabídne posluchačům Akademickou předehru Johannese Brahmse, Koncert pro klavír a orchestr č. 2 A dur Franze Liszta a Symfonii č. 7 A dur Ludwiga van Beethovena. Orchestr povede Andreas Ottensammer.

Ochotníci objasní zásadní rozdíly pohlaví
KDY: pátek 22. září od 18 hodin
KDE: kulturní dům, Dolní Benešov
ZA KOLIK: neuvedeno
PROČ PŘIJÍT: Členové štítinského divadelního spolku ŠAMU svému publiku prostřednictvím hudební revue vysvětlí, Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Celosvětový bestseller manželů Peaseových zkoumá rozdíly mezi myšlením žen a mužů.

Zlomyslnosti se meze nekladou
KDY: pátek 22. září od 18 hodin
KDE: kulturní dům, Vítkov
ZA KOLIK: 80 korun
PROČ PŘIJÍT: Zábavy není nikdy dost a lidé se zejména nyní chtějí bavit, třeba i na úkor jiného. Top jim bohatě dopřeje komedie, přivezená skupinou Lojza z Oder pod názvem Jeden a jedna jsou tři. Divákům představí taxikáře Johna Browna, který léta utajuje skutečnost, že má dvě manželky. Všechno mu klape hlavně díky přesně dodržovanému harmonogramu. Jednoho dne se mu však tento časový harmonogram nepodaří dodržet a rozjíždí se velký kolotoč lží, do kterých se nešťastný bigamista zamotává víc a víc.

Karmáš jak se patří
KDY: sobota 23. září od 15 hodin
KDE: areál SDH, Kravaře - Dvořisko
PROČ PŘIJÍT: Kdo navštíví místní oslavu, poslechne si dívčí kapelu La Nanita a podívá se na umění mažoretek, parašutistů i seniorek. O výhru si zatočí kolem štěstí a sveze se povozem. Děti si užijí skákání po hradu i malování po obličeji.

Vínečko bílé i rudé
KDY: sobota 23. září od 15 hodin
KDE: areál TJ Slavia, Píšť
PROČ PŘIJÍT: Oblíbené Vinobraní bude mimo jiné znamenat koštování bílého i červeného burčáku, což bude hlavní účel setkání. K němu bude patřit ještě sportovní utkání a také zábava pro děti. K tanci i poslechu zahraje přítomným skupina Majzlík.

Na koníčka si vyskočím…
KDY: sobota 23. září od 13 hodin
KDE: středisko Kravaře – Nový dvůr
PROČ PŘIJÍT: Místní jezdecký oddíl představí v rámci Jezdeckého dne návštěvníkům při jednotlivých ukázkách dokonalý soulad člověka s koněm a nabídne jim i pestrý doprovodný program včetně zábavy pro děti. Současně bude otevřeno Muzeum zemědělství a řemesel Františka Wieczerka. Dobrovolné vstupné bude určeno na charitativní účel.

Posezónní posezení zahrádkářů
KDY: sobota 23. září od 13 hodin
KDE: drůbežárna, Budišov nad Budišovkou
PROČ PŘIJÍT: Program příjemně stráveného odpoledne zahrnuje soutěž o nejlepší vlastní výpěstky, výstavu ovoce, zeleniny a květin, různé soutěže pro všechny návštěvnické generace i oblíbenou tombolu.

Bezručova Opava – Hra o trůn, beseda s koncertem a divadlo
KDY: neděle 24. září
KDE: Loutkové a Slezské divadlo, KUPE, Opava
ZA KOLIK: 90, 230 a 400 Kč
PROČ PŘIJÍT: Když musíš, tak musíš! Bratři v triku míří v Loutkovém divadle hravou formou přímo na mísu ožehavého tématu. Nejen žonglováním záchodovými prkýnky, papíry a štětkami přibližují nejmenším divákům místo, kam i císař pán chodí sám (od 10 a 16 hodin za 90 Kč). Programem pro dospělé bude od 16 hodin v KUPE one man show Moje cesta v podobě setkání s perským kytaristou a zpěvákem Shahabem Tolouiem na besedě a koncertu (230 korun). Ve Slezském divadle představí Divadlo Husa na provázku od 19 hodin inscenaci Vitka, týkající se slavné české skladatelky. Udržovala mnohaletý partnerský i tvůrčí vztah s Bohuslavem Martinů, dodnes patří k nejhranějším českým skladatelkám. Vstupné 400, 350, 300 a 200 korun.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Svatováclavské slavnosti v Hukvaldech
KDY: sobota 23. září, 11-16 hodin
KDE: hrad Hukvaldy
ZA KOLIK: základní vstupné 130 Kč, děti, senioři, ZTP 90 Kč
PROČ PŘIJÍT: Pestrý program nabídne ukázky zbraní, katovo řemeslo, duel a další historické akce.

Po stopách textilek - Zážitková jízda
KDY: sobota 23. září, 16.00 hodin
KDE: TIC Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 210 Kč
PROČ PŘIJÍT: Nasedněte do historického autobusu Karosa ŠL 11 a jeďte s námi objevovat kouzlo textilního průmyslu ve Frýdku-Místku, který ovlivnil nejen místní architekturu, ale i celkový život ve městě.

HC Oceláři Třinec - Vítkovice
KDY: neděle 24. září, 17 hodin
KDE: Třinec, Werk Arena
ZA KOLIK: 265 - 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Svátek moravskoslezského hokeje, derby dvou lokálních celků.

KARVINSKO

Dobrodošli - cestovatelský festival
KDY: sobota 23. září, 11 hodin
KDE: Karviná, Lodičky Dokořán
ZA KOLIK: dobrovolné vstupné
PROČ PŘIJÍT: Cestopisy z celého světa, workshopy a promítání cestovatelských filmů, také program pro děti.

Národní den železnice 2023
KDY: sobota 23. září, od 8 hodin, od 20 hodin noční show
KDE: železniční depo ČD Bohumín
ZA KOLIK: 150 Kč základní vstupné na denní program, 300 Kč na noční show od 20 hodin, společné vstupné na obé 450 Kč
PROČ PŘIJÍT: Navštivte světy historie, změny a zábavy. Ze stanice Bohumín poté odjíždí všechny speciální nostalgické parní vlaky do okolí. Svou techniku tu nebude prezentovat pouze národní dopravce, ale i dceřiné společnosti a spolupracující dopravci – např. ČD Cargo, LokoTrain a další. Denní program zakončí exkluzivní světelná show plná nejen historických železničních skvostů.

HCB Karviná - Zubří
KDY: sobota 23. září, 18 hodin
KDE: Karviná, házenkářská hala
ZA KOLIK: 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Karviná hostí na domácí palubovce tradičního házenkářského regionálního rivala. Derby se Zubřím patří vždy k zážitkům sezony.

BRUNTÁLSKO

Otevření zahradního centra
KDY: sobota 23. září, 10 až 18 hodin
KDE: Gardenpolis, tř. Práce 18, Bruntál
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Zábavný program pro malé i velké čeká na všechny návštěvníky nového zahradního centra Gardenopolis ve městě Bruntál. Slavnostní otevření prodejny doprovodí workshopy, soutěže a stánky s občerstvením.

Trhy v Karlově Studánce
KDY: sobota 23. září, 10 až 17 hodin
KDE: areál lázní, Karlova Studánka
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Karlova Studánka patří k nejznámějším a nejkrásnějším obcím České republiky. Každý si hned vybaví zdejší čistý vzduch, lesy, vodopády, léčivé prameny, lázeňský klid a přírodu Jeseníků. K tomu všemu na všechny návštěvníky čekají v sobotu i prodejní stánky s regionálními produkty.

Hradní hodování
KDY: sobota 23. a 24. září
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Na návštěvníky kromě klasických prohlídek čeká zábava a program určená milovníkům dobrého jídla a pití. Chybět nebudou ani šermíři, tanečnice nebo sokolník. Největší moravský hrad byl založený mezi léty 1329 – 1332 bratry z rodu Hrutoviců, rozšířený v 16. století. Většina hradeb a bastionů - včetně samostatné dělové bašty - byla postavena v 17. století, kdy hrad vlastnil Řád německých rytířů. Vojenský význam hradu od konce 17. století postupně klesal a v polovině 18. století byl odzbrojen.

OSTRAVA

Festival a dřevorubecká show v Bělském lese
KDY: sobota 23. září, 11 až 16.30 hodin
KDE: Bělský les, Ostrava-Jih
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Návštěvníky Bělského lesa čeká v sobotu nejen napínavá dřevorubecká show, ale také jarmark tradičních řemesel, ukázky řemeslnických dovedností a lesnické činnosti, těžba dřeva i zalesňování a podzimní expozice zahradní a lesní techniky známých firem Stihl a Husqvarna. V lesoparku Bělský les v rámci Festivalu dřeva předvedou své umění také dřevosochaři a řezbáři. Připraveny budou zajímavé hry, soutěže, sokolnická show a svézt se bude možné v koňském taxi v povozu s kočím. Atmosféru akci dodá vystoupení cimbálové muziky Jagár a folklorbeatové skupiny Docuku.

Koncert Rádia Blaník v Ostravě
KDY: sobota 23. září od 15. hodin
KDE: Dolní oblast Vítkovice, Ostrava-Jih
ZA KOLIK: 899 Kč, na místě 999 Kč
PROČ PŘIJÍT: Hledáte akci, která udělá symbolickou tečku za letními festivaly v Ostravě? Pak zkuste Koncert Rádia Blaník. Pestrá plejáda hvězd udělá se sejde v sobotu v ostravských Dolních Vítkovicích, a to kapely Kabát, Buty, Wanastowi Vjecy a Aneta Langerová s Jankem Ledeckým.

Pravidelný bleší trh
KDY: sobota 23. září od 7 do 12 hodin
KDE: Černá louka, Ostrava
ZA KOLIK: 30 Kč
PROČ PŘIJÍT: Pravidelná burza opět nabídne celostátní setkání hobby sběratelů všech různých oborů – starožitnosti, filatelie, pohlednice, mince, odznaky, tel. karty, militaria, staré knihy, fotoaparáty, obrazy, hodiny, hračky, vláčky, autíčka, sklo, porcelán, kuriozity a jiné. Většinu vystavených věcí si bude možné i zakoupit.

Farmářské trhy u Futura
KDY: 23. září, 8 až 12 hodin
KDE: OC Futurum, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Na parkovišti u obchodní centra Futurum v Ostravě bude k mání široký sortiment moravských i českých potravinových produktů. Regionální prodejci zde pravidelně nabízí nejen ovoce a zeleninu, ale i pečivo, koláče (valašské frgály), mléčné výrobky, vejce, čerstvé maso z kozí farmy, jehněčí speciality, uzeniny, ryby, obiloviny, koření, med, nefiltrované pivo, víno, květiny, nejrůznější kulinářské speciality a další výrobky a zboží.