NOVOJIČÍNSKO

Poslední den výstavy Pravěké kopřivové šaty
KDE: Centrum tradičních technologií Příbor
KDY: sobota 30. září 9 až 16 hod.
ZA KOLIK: 80 Kč
PROČ PŘIJÍT: Unikátní výstava prezentuje nejen samotné šaty zhotovené výhradně z vlákna kopřivy dvoudomé, ale také další doplňky a součástky.

Den otevřených dveří na jízdárně
KDY: sobota 30. září, od 9 hodin
KDE: jízdárna TJ Slovan, Frenštát pod Radhoštěm
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Návštěvníci se mohou těšit na ukázky jednotlivých disciplín jezdeckého sportu, prohlídku stájí s odborným výkladem, různé hry pro děti, vození děti na ponících a velkých koních, občerstvení.

Houbařský víkend Krajiny břidlice
KDY: sobota 30. září a neděle 1. října
KDE: areál Skalních sklepů, Odry
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Akce pro milovníky houbaření začíná v sobotu mykologickou vycházkou s odborníkem Jiřím Ledererem – sraz je v 9 hodin u Skalních sklepů. V neděli se v areálu Skalních sklepů uskuteční výstava hub. V 10 a ve 13 hodin se konají komentované prohlídky výstavy s Jiřím Ledererem. Součástí výstavy bude mykologická poradna.

3. výročí otevření Libušína
KDY: sobota 30. září, od 10 hodin
KDE: Pustevny
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Oslava třetího výročí otevření restaurace Libušín po ničivém požáru. V 10 hodin začne přednáška Olgy Hloušové o rekonstrukci Libušína a diskuze, ve 13 hodin dojde na slavnostní přípitek a křest Libušínské slivovice spojený s koštováním. Od 14 hodin zahraje moderní cimbálová muzika Cimbal Hell Band, v 15 hodin začne soutěž v pojídání borůvkových knedlíků. K tomu bude vyhrávat cimbálovka se zpěvem, houslemi a harmonikou. Po celý den budou prohlídky Libušínem zdarma. Zdarma bude rovněž každé třetí pivo Radegast, každá třetí čepovaná kofola a 300 panáků slivovice. K jídlu budou valašské speciality a kotlíkový guláš.

Koncert Evy Blažkové
KDY: neděle 1. října v 17 hodin
KDE: modlitebna evangelické církve, Nový Jičín
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Koncert Evy Blažkové (příčná flétna a zpěv) a Ráchel Skleničkové (klavír a zpěv), který se koná v evangelické modlitebně v Janáčkových sadech v Novém Jičíně, se uskuteční v rámci 29. ročníku festivalu Dny umění nevidomých.

Vzpomínka na Karla Gotta
KDY: neděle 1. října, od 18 hodin
KDE: Dělnický dům, Studénka
ZA KOLIK: 120 Kč
PROČ PŘIJÍT: Návštěvníci akce se mohou těšit na na úžasné hity nenahraditelného Karla Gotta v podání hudební skupiny Karel Gott Revival Moravia. Po skončení koncertu ale tento večer zdaleka nekončí, o závěrečnou party se postará skvělý DJ Paul Doctor, který bude hrát na přání.

Varhanní koncert
KDY: neděle 1. října, v 18 hodin
KDE: kostel sv. Valentina, Příbor
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Římskokatolická farnost Příbor a město Příbor zvou na Varhanní koncert konaný při příležitosti 5 let od požehnání zrekonstruovaných varhan v kostele sv. Valentina v Příboře. Vystoupí Aneta Kratochvílová – zpěv a Josef Kratochvíl – varhany. Výtěžek z koncertu bude věnován na opravu varhan ve farním kostele Narození Panny Marie a na potřeby římskokatolické farnosti Příbor.

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Turistický autobus aneb TuBus
KDY: každý den až do 30. září
KDE: Ostravice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: TuBus je malý autobus, který brázdí Beskydy. Jezdí zdarma a umožní turistům se bez auta dostat na Sepetnou pod Lysou horu, na Gruň, ale i jiná místa. Odjezdy TuBusu jsou např. z Beskydského Pivovárku směr Ostravice, nádraží – Na Pile – Sepetná nebo z Gruně a Samčanky (8:33, 9:03, 10:33, 11:03, 14:38, 15:08, 16:38, 17:08).

Třetiligové fotbalové derby
KDY: sobota 30. září v 15 hodin
KDE: Stadion Stovky, Horní 3276, Frýdek-Místek
ZA KOLIK: 30 až 50
PROČ PŘIJÍT: Moravskoslezská fotbalová liga nabídne po derby Válcoven s Třincem další atraktivní krajské derby, znovu s účastí Valcířů. Ti na domácím hřišti přivítají favorita soutěže z Hlučína, čeká se napínavý souboj.

Pouť a program v Kozlovicích
KDY: 30. září a 1. října
KDE: Náves, Kozlovice
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Tradiční pouť a krmáš. Zábava, dobré jídlo a pití, muzika. Už v pátek 29. září od 20 hodin Krmášová zábava s kapelou Dazzer (Hospůdka u Kovačka, vstup 100 Kč). V sobotu 30. září pak v sále OÚ v Kozlovicích proběhne pouťová diskotéka s DJ Tomášem Molitorem (vstup 100 Kč).

KARVINSKO

Zazimování Kotulovy dřevěnky
KDY: sobota 30. září od 9 hodin
KDE: Havířov-Bludovice, Kotulova dřevěnka, Hálkova 1322/18a
PROČ PŘIJÍT: V Kotulově dřevěnce se rozloučíme se sezonou bohatým doprovodným programem. Svůj um předvedou řezbář, kovář, přadlena nebo krajkářka, ukážeme, jak se zpracovává kost a mnohé další. Akce potrvá od 8.30 do 16 hodin. Poslední den, kdy bude možné navštívit naši dřevěnku, je sobota 30. září od 9 do 13 hodin.

Prohlídky s průvodcem v kostele sv. Petra z Alkantary
KDY: 30. 9. (10-18 hod.) a 1. 10. (11.30-18 hod.)
KDE: šikmý kostel Sv. Petra z Alkantary, Karviná-Doly
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: V rámci prohlídky s výkladem se návštěvníci seznámí s historií zaniklého města Karviná a také s historií i současností pamětníka dávného města – kostela sv. Petra z Alkantary. Procházkou v interiéru kostela si pak budou moct vyzkoušet působení onoho zvláštního optického klamu.

Ukončení sezony 23 na Lodičkách v Karviné
KDY: sobota 30. září, 16 hodin
KDE: Karviná, areál Lodičky
ZA KOLIK: dobrovolné vstupné
PROČ PŘIJÍT: Závěrečná sezonní akce roku 2023 v areálu Lodiček v Karviné. Zahrají Rolling Stones revival, Acoustic Irish a The Jumper Cambles.

Špičková házená v Karviné, derby s Duklou Praha
KDY: sobota 30. září, 18 hodin
KDE: Karviná, hala házené
ZA KOLIK: 100 Kč
PROČ PŘIJÍT: Po skvělém a dramatickém vítězném utkání se Zubřím se na karvinskou palubovku vrací další drama. HC Dukla Praha je odvěkým soupeřem Baníku Karviná a očekávat se dá opět dramatická a špičková házená.

Hokej v Karviné, HK Baník Karviná hraje 1. utkání sezony
KDY: neděle 1. října, 15 hodin
KDE: Karviná, zimní stadion 
PROČ PŘIJÍT: HK Baník Karviná, nový klub, chce vrátit diváky na krásný místní zimní stadion. První utkání nové sezony kvalitně obsazené Krajské ligy mužů s desti celky odehrají karvinští se soupeřem z Uničova. 

Plakát na úvodní utkání HK Baník Karviná v nové sezoně, říjen 2023.
Nová éra karvinského hokeje je tu. HK Baník Karviná vyjíždí do sezony

Festival čokolády a sladkostí
KDY: 29. září až 1. října celý den
KDE: Rynek Cieszyn
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Kdo má rád sladkosti, přijde si na své. Potěcha pro oko o jazyk.

Mezinárodní divadelní festival Bez hranic/Bez Granic.
KDY: neděle 1. října, celý den
KDE: Těšínské divadlo, Dóm Narodowy (Cieszyn)
PROČ PŘIJÍT: Celkem 11 představení divadelních souborů z Česka, Polska a Slovenska nabídne od 1. října 32. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic/Bez Granic. Do Slezska přijedou renomovaná kamenná divadla i nezávislé divadelní soubory. O přízeň publika se bude ucházet klasická činohra, loutková představení, taneční divadlo, autorská představení, pouliční spektákl, nebude chybět setkání nad literaturou, koncerty či výstavy.

OSTRAVA

Defenders Strongman Games 2023
KDY: sobota 30. září a neděle 1. října
KDE: Trojhalí Karolina, Ostrava
ZA KOLIK: zdarma
PROČ PŘIJÍT: Dvoudenní festival silových sportů Defenders Strongman Games nabídne prostor k porovnání síly, setkání přátel a známých, zábavě, dobrému jídlu. Návštěvníci uvidí klasické strongman závody, mezinárodní rytířské turnaje, otevřený deadlift challenge a strongman závody pro složky IZS.

Komentované vycházky Ostravou
KDY: pátek 29. září až neděle 1. října
KDE: Ostrava a okolí
ZA KOLIK: 100/120 Kč
PROČ PŘIJÍT: Protože jsou zábavné a určitě pro vás „najdou místo“. Zúčastnit se během velikonočního volna můžete v Ostravě hned několika komentovaných procházek s poutavým výkladem z historie moravskoslezské metropole, které pořádá kronikář nejlidnatějšího obvodu Ostravy-Jihu Petr Lexa Přendík v rámci projektu Ostravské pěšiny. Stojí zhruba stejně (100 až 120 korun) a hradí se na místě v hotovosti. Rezervace není nutná.
Pátek 29. září od 16.30 - Rezavka: lužní (pra)les Ostravy (sraz je u kruhového objezdu v Rudné ulici před obchodním domem Decathlon. Nutná pevná obuv, případně ošetření repelentem, dlouhé nohavice i rukáv - trasa vede přes překážky jako jsou spadlé větve, menší kmeny apod.) Pátek 29. září od 20.30 - Noční improvizovaná vycházka centrem (sraz je u Nové radnice)
Sobota 30. září od 9 hodin - Ostravská pěšina, nultý ročník celodenního komentovaného pochodu. Trasa je nenáročná, dlouhá cca 19 km. Průvodce chce ukázat účastníkům město z úplně jiného pohledu, než na který jsou zvyklí z chodníků a silnic – trasa povede nezpevněnými cestami, pěšinami, loukami, podél břehů potoků a řek, případně v nutných případech čtvrtěmi rodinných domů. Pochod začíná v 9 hodin na konečné točně autobusů v Proskovicích.
Neděle 1. října od 19 hodin - Kněžky lásky aneb O nejstarším řemesle v Moravské Ostravě (sraz je u podchodu železniční stanice Ostrava-Stodolní)

OPAVSKO

Povídání o architektkách
KDY: sobota 30. září od 18 hodin
KDE: KUPE Opava
PROČ PŘIJÍT: V rámci Dnů architektury bude přednáška o první generaci architektek v Československu věnovaná doktorandce UMPRUM Denise Dolanské. Její náplň osvětlí mimo jiné správné profesní označení u ženy – architekt/architektka a posluchačům poskytne zajímavé informace o možnostech žen architektek v období první republiky. Následovat bude přednáška Martina Pavlíčka o třech architektech. Představí Santiniho – Aichela, Fischera von Erlacha a Ch. Wrena. Lektor posluchačům přiblíží jejich tvorbu i vzájemné vazby.

Na zámku končí výstavy
KDY: víkend 30. září a 1. října
KDE: zámek Hradec nad Moravicí
PROČ PŘIJÍT: S návštěvníky se během víkendu rozloučí všechny čtyři současné výstavy. Umění Orientu představuje soubor orientálních předmětů, které na svých cestách nasbíral kníže Karl Max Lichnovský. Zájemci se též vydají Po stopách Hanse Albrechta, hraběte z Harrachu a na výstavě poznají, co měli společného Vilém VII kníže Lichnovský, německý sochař Georg Kolbe a Hans Albrecht, hrabě z Harrachu. Kolekci klobouků šlechtických rodů představuje výstava Svůj slaměný klobouk odhazuji v dál a životní příběh posledního majitel hradeckého zámku odhaluje výstava Jiné časy.

Bramborové speciality s hudbou
KDY: sobota 30. září od 14 hodin
KDE: skanzen lidových tradic Bolatice
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Návštěvníci si během Kobzolfestu pochutnají na bramborových specialitách a prohlédnou si expozici souvků a experimentální archeologie. Součástí akce bude kulturní program, vyplněný hudbou a zábavou. Dobrovolné vstupné bude určeno k humanitárnímu účelu.

Oslava spojená s výstavou
KDY: sobota 30. září od 9 hodin
KDE: kulturní dům Oldřišov
ZA KOLIK: vstupné dobrovolné
PROČ PŘIJÍT: Místní zahrádkářská organizace oslaví šedesáté narozeniny. Návštěvníkům nabídne výstavu ovoce i zeleniny i s ochutnávkami. Od 16 hodin vystoupí jako gratulant cimbálová muzika Háj a od 20 hodin se připojí Pepa Melecký se svou kapelou.

Koncert na zámku
KDY: sobota 30. září od 16 hodin
KDE: zámek Raduň
ZA KOLIK: 60 korun
PROČ PŘIJÍT: V romantickém prostředí zámeckého nádvoří zazní Svatováclavský koncert v podání Mužského pěveckého sboru Vítkovice. Své posluchače potěší nejenom svatováclavským chorálem, ale též výběrem z klasické české písňové tvorby.

Bavit se budou senioři
KDY: neděle 1. října od 13.30 hodin
KDE: kulturní dům Vítkov
PROČ PŘIJÍT: Svůj den si užijí místní senioři hudbou a zpěvem. Během jejich evergreen party budou znít nejznámější hudební pecky z šedesátých až osmdesátých let minulého století. Přítomným seniorům je melodiemi připomene Taneční a swingový orchestr Zdeňka Pukovce a zazpívají Lenka Krompolcová s Martinem Fryntou. Slovně bude programem provázet Pavel Hanzelka. Program doplní vědomostní fotokvíz s názvem Poznej město a chybět nebude ani občerstvení.

Pohádka v „loutkáči“
KDY: neděle 1. října v 10 a 16 hodin
KDE: Loutkové divadlo Opava
ZA KOLIK: 80 korun
PROČ PŘIJÍT: Dřevěné divadlo Jana Hrubce přiveze do Opavy dětem od tří let pohádku Zvířátka a loupežníci. Malí diváci poznají tři loupežníky, kteří kam přišli, tam kradli jako straky. Nakonec došli ke statku, ve kterém s babičkou hospodaří pejsek, kohout a tři prasátka. A na tom statku narazili. Jde totiž o správnou pohádku, ve které je zlo po zásluze potrestáno.

BRUNTÁLSKO

Jak se lidem žilo? Jak vznikají dějiny?
KDY: sobota 30. října až neděle 1. října
KDE: hrad Sovinec, Jiříkov
ZA KOLIK: 180 Kč, zvýhodněné vstupné 120 Kč, rodinné 540 Kč
PROČ PŘIJÍT: Také víkend bude patřit historii. Navíc jubilejní! Uskuteční se tu totiž jubilejní 500. historická akce pořádaná spolky Špinavci a Dědictví. Nese název Jak vznikají dějiny a nabídne nejen šermířská vystoupení, ale také šermířské příběhy. I ostatní nádvoří budou slavit. K vidění i ke koupi zde budou výrobky dřevěné, keramické, umělecké a kožené. Také pamlsky slané, sladké, horké i studené. A kdo bude mít šikovně ruce, bude si moci něco vyrobit, třeba malou voskovou svíčku.

Cvilínské schody
KDY: sobota 30. září od 9.30
KDE: rozhledna Cvilín, Krnov
ZA KOLIK: startovné na místě 300
PROČ PŘIJÍT: Cvilín je místo s velkou duchovní a kulturní hodnotou. K jeho vrcholu vede 218 kamenných schodů, které se generace krnovských sportovců snaží vyběhnout pod hranicí jedné minuty. Klub orientačních sportů, Středisko volného času a sdružení Sport pro Krnov navazuje na úspěšné ročníky běhu do schodů již sedmým pokračováním, které se znovu bude konat poslední zářijovou sobotu. Kromě hlavního závodu bude připraven i bohatý, sportovně laděný doprovodný program (orientační běh, herní zóna a řada dalších aktivit pro děti).