Chichén Itzá
K nejnavštěvovanějším památkám Mexika patří Chichén Itzá, starobylé ruiny mayského města na poloostrově Yucatán. Mayové toto místo považovali za nejposvátnější místo své říše. Zříceniny, které každoročně navštěvuje 2,5 milionu turistů, jsou jako památka světového dědictví zapsané na seznamu UNESCO a byly vyhlášeny za jeden ze sedmi divů světa.
Ruiny a jejich obdivuhodné sochy nám nechávají nahlédnout do života starověké civilizace, o jejímž zániku existují různé teorie. Co ale známo je, že město Chichén Itzá bylo už dávno opuštěné, když v 16. století na poloostrov Yucatán dorazili první španělští objevitelé.
Pyramida boha slunce a nebes
Nejpozoruhodnější stavbou Chichén Itzá je Kukulkánova pyramida, tyčící se do výšky téměř 30 metrů. Hlavního mayského boha – boha slunce a nebes Kukulkána, jemuž byla zasvěcena, symbolizuje opeřený had. Předpokládá se, že tato pyramida byla pro Maye jako kalendář. Postavena byla na čtvercovém půdorysu a jak uvádí web mexiko.avetour.cz, má celkem čtyři hlavní schodiště, každé s 91 schody, což je 364 schodů. Na vrchní plošině je 365. schod, což odpovídá počtu dní v mayském slunečním kalendáři.
„Ve dnech jarní a podzimní rovnodennosti vytváří světlo při západu slunce efekt, díky kterému sochy hadů po stranách schodiště vypadají, jako by se stín hada plazil po schodech dolů až k hadí hlavě vytesané do základny pyramidy,“ uvádí web jeden z důkazů obdivuhodné znalosti astrologie Mayů.
Pyramida dokázala archeology překvapit i něčím dalším. S pomocí 3D skenování totiž zjistili, že uvnitř pyramidy se nacházejí další dvě. Nejmenší a tedy nejstarší vznikla mezi lety 550 - 800 našeho letopočtu. Dá se tak předpokládat, že noví vládci nechali vystavět novou pyramidu na staré, aby zabránili chátrání původní pyramidy. Díky tomu se tak zachovaly dodnes tři v jednom.
Chrám válečníků
Chrám válečníků – Temple of the Warrior je jednou z nejpozoruhodnějších staveb v Chichén Itzá. Jde o jedinou známou mayskou budovu dostatečně velkou pro opravdu početná shromáždění. Jak uvádí web famouswonders.com, chrám byl postaven mezi 10. a 11. stoletím n. l. a skládá se ze čtyř plošin, lemovaných 200 čtvercovými a kulatými sloupy na jižní a západní straně. Sloupy nesloužily pouze k podpoře, ale důmyslně umožňovaly snadný pohyb i dostatečné osvětlení celého prostoru. Zdobí je vyřezávané obrázky válečníků, dokládající kreativitu a umělecké cítění Mayů.
„K Chrámu válečníků se přistupuje po širokém schodišti s prostou stupňovitou rampou po obou stranách a na každé rampě jsou postavy vlajkonošů, kteří drží vlajky. Hadí sloupy byly původně nad dveřmi podepřené dřevěnými překlady ve tvaru S.
Přes oči jsou vyřezány astronomické znaky jako ozdobné prvky na hlavě každého hada. Na vrcholu každé hadí hlavy je mělká mísa, která mohla sloužit jako olejová lampa,“ píše se na webu chichenitza-com.
Zachovala se i socha muže, který sedí s pokrčenými koleny, opírá se o lokty a na sobě má helmu a opasek, ze kterého visí lidské hlavy. Podél schodiště jsou sochy držící v rukou misky, které zřejmě sloužily při náboženských rituálech a Mayové je plnili tabákem nebo jídlem, které bylo vhodné obětovat bohům.
Velké hřiště na Tlachtli
Další stavbou je tzv. Velké hřiště, na kterém se hrála oblíbená mayská hra Tlachtli. Pravděpodobně souvisela s uctíváním Slunce. „Stěny hřiště zdobí reliéfy zobrazující různé výjevy ze hry včetně stětí hráčů. S největší pravděpodobností byl po hře buď kapitán nebo celé jedno družstvo obětováno bohům,“ popisují editoři internetové encyklopedie Wikipedia.
Cílem hry, která byla posvátným rituálem, kdy proti sobě hrály dva týmy, bylo prohodit míč z kaučuku skrz obruč. Úkolem hráčů bylo, aby jim míč symbolizující Slunce nespadl a nepřestal se pohybovat, což by znamenalo nejen konec hry, ale i konec chodu vesmíru. Hráči se tak neustále snažili míč rozpohybovat. Využívali k tomu údery loktů, boků a kolen i odrazu o tvrdou plochu hřiště, protože nesměli používat ruce.
Studna obětování – Cenote
Přírodní studny byly pro Maye jediným dostupným zdrojem pitné vody, protože povrchová voda se na poloostrově Yucatán téměř nevyskytuje. Přírodní studny - cenote jsou ve městě Chichén Itza dvě. Mayové se k nim chovali s posvátnou úctou a Studnu obětí skutečně využívali k obětování lidí, aby si během dlouhých období sucha naklonili boha deště Chac.
„Podle dřívější teorie se obětovaly hlavně panny. K této teorii přispěl hlavně nález mnoha šperků ve Studně obětí. Rozbory kostí vyzdvižených z cenote však prokázaly, že byli obvykle obětováni malí chlapci, ale ani oběť dospělého muže nebyla výjimkou,“ uvádí Wikipedia. Třetím zdrojem vody pro město byla jeskyně s podzemním jezerem, která se nachází přímo pod hlavní pyramidou.
Observatoř – El Caracol
Další zajímavou stavbou Chichén Itzá je tzv. Observatoř. Střecha této stavby má kopulovitý tvar, ale na vrcholu není plně uzavřená. Zřejmě sloužila mayským astrologům k pozorování hvězd. Muselo jim ale stačit pouhé pozorování očima, protože žádné čočky ani dalekohledy tenkrát ještě k dispozici neměli.
Sedm divů světa
Chichén Itzá je také na stříbrné uncové minci ze série Sedm divů světa, kterou vyrazila Česká mincovna. Na lícové straně je portrét Jejího Veličenstva královny Alžběty II.