Voskové křídlo z Tajgy: Brkoslav severní, Bohemian waxwing, nebo Morový pták jak ho kdysi nazývali lidé. Morový pták? Za starých časů si lidé nedokázali občasný invazní výskyt severských opeřenců logicky vysvětlit a jejich objevení považovali za špatná znamení.

Hojní brkoslavové pro ně byli předzvěstí válek, morových nákaz a drahoty. Nebo také prostě Bohém. Brkoslavové jsou velmi žraví a právě jejich nenasytnost je v zimě nutí ke stálému nomádskému hledání vhodných bobulovin. Jde ovšem o relativní nenasytnost, protože velké množství potravy jim proběhne žaludkem a střevy nestrávené. Například šípek prosviští zažívacím traktem brkoslavů za pouhých 20–40 minut a když vyjde ven, je natráven jen na povrchu. Vzhledem k tomu, že zdroj jejich potravy se v hojnosti liší a ptáci si nemohou být zcela jisti, kdy a kde budou jejich další jídlo, hodují, kdy mohou, a někdy každý den snědí dvojnásobek jejich vlastní hmotnosti.

Bylo zaznamenáno, že jeden pták snědl 600 až 1 000 bobulí skalníku za šest hodin! Trhají ovoce ze stromů a někdy jedí opadané ovoce ze země. S tímto záchvatovitým chováním přicházejí důsledky. Ptáci sice dokážou alkohol produkovaný kvašením ovoce metabolizovat lépe než lidé, přesto se mohou otrávit.Byly zaznamenány případy kdy snědí více kvasících bobulí, než jejich tělo dokáže snést, a umírají na rozbitá játra nebo na to, že v opilosti vletí do objektů, jako jsou budovy nebo ploty.