Celé Česko čte dětem je název celostátního projektu určeného dětským čtenářům, který je již všem velmi dobře znám. Do XVI. ročníku se aktivně zapojila 8. C ze ZŠ Tyršova 913 ve Frenštátě pod Radhoštěm s paní učitelkou Lenkou Pustějovskou.

V pátek 24. února proběhla dvouhodinová čtenářská dílna pod vedením Mgr. Petry Charmite z ostravské pobočky zaštiťující tuto akci. Žáci pracovali s jedním z příběhů knihy s názvem Kapuce od mikiny. Tato sbírka obsahuje patnáct originálních povídek současných renomovaných českých autorů, které „…. se věnují tématům šikany, rozličných hendikepů, závislostí, materialismu či předsudků, ale i čestnosti, vnitřní svobody, zodpovědnosti, empatie a laskavosti.“

Akce Bež domů, Ivane! ve Frenštátě pod Radhoštěm 26. února 2023.
VIDEO: Ve Frenštátě si připomněli muže, který vyprovodil sovětské okupanty

Kniha, kterou doplňují ilustrace běloruské výtvarnice a grafické designérky Eleny Rozhkové, vznikla pod záštitou Moravskoslezského kraje a díky projektu OKAP II za podpory EU a MŠMT. S využitím různých způsobů rozboru společně čteného textu žáci jednotlivě i ve skupinách plnili rozličné úkoly. Připisovali jednotlivým hrdinům příběhu charakterové vlastnosti a zjišťovali, s jakými problémy se bude v budoucnu zřejmě potýkat dnešní mladá generace.

Sci-fi příběh, který vyústí v katastrofu na Zemi, nakonec ve formě deníkového záznamu dopsali podle svých představ. Vtělili své myšlenky do jedné z postav, která se z vesmírném modulu dívá na zničenou, vyhaslou Zemi. Žáci se shodli na myšlence nutnosti starat se o své životní prostředí a být sám za své činy zodpovědný. Všechno, čím mohou přispět ke zlepšení svého okolí, se počítá.

Frenštát pod Radhoštěm, ilustrační foto.
Zdarma. Frenštát ruší poplatek. Chce podpořit podnikatele a majitele domů

Díky tomuto semináři si mnoho z nich uvědomilo, že mají budoucnost ve svých rukou. Jejich snaha pracovat byla pak podpořena i tím, že si povídkovou knihu mohli odnést domů jako dárek, aby si ji mohli dočíst. Škola pak obdržela několik výtisků knihy a metodické materiály, jak s dalšími povídkami pracovat i v dalších třídách.

Lenka Ráchel Pustějovská