Od parkoviště v Kozlově je to zhruba dva a půl kilometru po hezké zpevněné cestě, která se posléze změní v pohodlný povalový chodník.

Místo jsme již jednou společně navštívili v roce 2021, přesto se chci s vámi podělit o další nové záběry z tohoto zajímavého místa.

Všechny pocházejí z posledního lednového víkendu tohoto roku, kdy stromy v okolí pramene Odry pokryly vrstvy ledu, které se zapadajícími paprsky slunce malovaly krásné obrazy krajiny ledového království.

Prozkoumávání vily z konce 19. století.
URBEX: Dříve to bývala honosná vila, dnes zbyly pouze ruiny. Podívejte se

Příliš slov by bylo zbytečných, přesto si dovolím pár řádků.

Dnes, především díky úsilí pracovníků Vojenských lesů a statků, divize Lipník nad Bečvou, jsou okolí pramene i samotný přístup k němu hezky upraveny a opatřeny informačními tabulemi seznamujícími návštěvníky s přírodními zákonitostmi i historií oblasti.

Ještě jako student jsem pramen Odry několikrát navštívil, i s žáky potštátské školy jsme v devadesátých letech na místo párkrát zavítali.

Historická armáda cvičila na Boudě.
FOTO: Jako na konci 30. let. Historická armáda z Olomouce cvičila na Boudě

Hustý smrkový les, který nás tehdy až k prameni provázel, je dnes již minulostí a pomalu se začíná obnovovat v mnohem pestřejší druhové skladbě.

U pramene Odry je již dlouho vybudován šestiboký altán, zakrývající dolní, Kozlovu náležející pramen, chodník je však nově zbudován a protažen i k hornímu prameni, který v minulosti patřil dnes již zaniklé obci Varhošť.

Obě obce patřily různým vrchnostem a ty se dohadovaly, na koho území vlastně tento evropský veletok pramení. Horní, tzv. „Oderský pramen“ však často v obdobích sucha vysychal, ten dolní pojmenovaný v kronikách „Oderská studánka“ však dával životodárnou vodu celoročně.

Dycky Most! Oblíbený osmidílný seriál se vrátil na obrazovku ČT.
KVÍZ: Dycky Most! je zpátky na obrazovce. Prověřte si své znalosti seriálu

Právě ten dolní, kozlovský, je tak dnes nakonec vnímán jako skutečný pramen Odry. V nadmořské výšce 632 metrů tady začíná potůček, který po 854 kilometrech končí jako téměř kilometr široká řeka v Baltském moři.

Zajímavostí je i to, že jen pár desítek metrů jižněji od pramene se nachází rozvodí a zde vyvěrající říčka Olešnice již své vod odvádí do Moravy a dále až do Černého moře.

Fotograf Jiří Baran zachytil Pustevny poslední lednovou neděli tak, jak je obvyklé.
OBRAZEM: Beskydská metropole opět nezklamala. Takto plno je na Pustevnách stále

To, co sem do těchto míst přivádí návštěvníky, je nejen samotný pramen, ale zvláště v období zimy krásná okolní příroda, občas i takto nádherně vyzdobená ledovými korálky, krápníky i praporky.

Přijďte ale kdykoliv, krásně je tady, i když prší a cestu halí mlha.

Karel Machyl

Večerní Valašské muzeum v přírodě pohledem z dronu i ze země.
FOTO: Večerní Valašské muzeum v přírodě nejen z výšky. Je úchvatné. Podívejte se
Malebné Čechy pod Kosířem a okolí.
Tip na výlet: Hanácké Mont Blanc aneb V Čechách a přesto v srdci Moravy