Orloj v Kryštofově Údolí je umístěný ve věžové budově bývalé trafostanice naproti Muzeu betlémů. Vznikat začal v roce 2006, slavnostní spuštění se uskutečnilo 20. září 2008.

Plnohodnotným orlojem se pak stal v roce 2011, kdy bylo uvedeno do provozu zařízení, znázorňující fáze Měsíce a znamení Zvěrokruhu.

V Hodslavicích a jejich okolí najdete nejen rodný dům Františka Palackého, ale také tematické vyhlídky a fotopointy.
Kam na výlet? Třeba do Hodslavic, najdete nejen rodný dům Františka Palackého

Pohyb apoštolů se spouští každou celou hodinu od 8 do 22 hodin. Iniciátorem, investorem i hlavním stavitelem orloje je Martin Chaloupka, mechanická část je dílem Jiřího Ottmara, sochy apoštolů navrhl a z lipového dřeva vyřezal liberecký výtvarník Václav Plechatý, na díle se podíleli i další umělci a řemeslníci, například zámečníci František Budák a syn z Machnína, umělecký kovář Jan Nikendey a další.

Vesnička se může pyšnit dalším unikátem, a to dřevěným kostelem sv. Kryštofa. Postaven byl v letech 1683 – 1686 a jedná se o roubenou raně barokní stavbu.

Hlaváček jarní (Adonis vernalis), silně ohrožený druh teplomilných trávníků, kvete v březnu a dubnu.
Krásné, ale zranitelné. Mrkněte, jaké ohrožené rostliny loni kvetly na Moravě

Kostel od doby svého vzniku neprodělal větší architektonické úpravy a zůstal zachovaný tak, jak jej stavitelé zamýšleli. Od roku 1966 je spolu s farou chráněn jako kulturní památka.

V osadě Novina se pak nachází ojedinělá technická památka, železniční viadukt na trati z Liberce do České Lípy. Dokončený byl v roce 1900. Je třicet metrů vysoký, 202 metrů dlouhý a má čtrnáct podpěrných sloupů. Viadukt nevede rovně, ale do oblouku.

Opuštěné domy i po letech vyprávějí příběhy svých obyvatel.
Zakleté v čase, napospas osudu. Opuštěné domy i po letech vyprávějí příběhy

Při stavbě železnice museli její zakladatelé překonat ještě další technický problém - 700 m vysoký Ještědský hřeben a tak vznikl 802 m dlouhý tunel, který začíná jeden kilometr od železniční stanice Novina a ústí těsně před stanicí Křížany.

Kamenná stavba křižující hluboké údolí si zahrála v celé řadě filmů. Například v českých snímcích Tři sezony v pekle a Krev zmizelého.

Vydejte se Cestou česko-německého porozumění v Guntramovicích nebo do Muzea Břidlice v Budišově nad Budišovkou.
Kam na výlet? Cestou česko-německého porozumění nebo do Muzea Břidlice

Ze zahraničních filmů můžeme jmenovat americko-britskou romantickou komedii z roku 2004 Hon za svobodou nebo válečné drama Hartova válka v hlavní roli s Brucem Willisem.

(ven)

Březen umí sníh a led rozehřát, ale chce-li i nadělat. Ilustrační foto.
KVÍZ: Co znamená únor bílý a kam si v březnu vlezem? Znáte lidové pranostiky?
Kryt Denis tvoří téměř jeden kilometr navzájem kolmých chodeb ražených ve skalním masivu petrovského kopce.
Nahlédněte do protiatomového krytu Denis pod Petrovem. Má i několik studní
Zimmí výlet do Krakova. Na snímku bazilika Panny Marie, hlavní farní kostel města.
Chrámy, solné doly i Dáma s hranostajem. Krakov má pro návštěvníka řadu klenotů