V jedné části tohoto domu je byt, kde se František Palacký narodil a také vyrůstal, a v druhé části nechal otec Jiří Palacký zřídit evangelickou školu, kde sám učil, a to nejenom svého syna. Dalo by se říct, že František Palacký to měl do školy jenom přes chodbu. 24. února 1978 byl tento rodný dům vyhlášen za kulturní památku.

V roce 1998 byla v památníku instalována zcela nová expozice, dokumentující osudy Františka Palackého, jeho vědeckou tvorbu a politický život. Na náměstíčku před jeho domem byla v září 1968 odhalena socha Františka Palackého při příležitosti oslav 170. výročí jeho narození. Autor sochy je sochař V. Navrátil.

Další zajímavostí této obce je dřevěný kostelíček sv. Ondřeje, postavený roku 1551 v gotickém slohu a je to opět kulturní památka České republiky. V těsném sousedství tohoto kostelíčka je hrob rodičů Františka Palackého, Jiřího a Anny Palackých. Původně byl součásti hřbitova kolem kostela, ale již zanikl. Pouze tento hrob se dochoval.

V okolí obce Hodslavic jsou roztroušeny nepřehlédnutelné artefakty, které jsou zároveň vyhlídkou a fotopointem. Frame Hodslavice, obří Školní židle jako připomínka na první školní židli Františka Palackého. Nese jeho citát a inspirativní informace o jeho osobnosti.

Vyhlídka Základní kámen zase připomíná slavný okamžik, položení základního kamene Národního divadla Františkem Palackým. Ze všech těchto vyhlídek je pohled nejen na obec Hodslavice, ale i do malebné krajiny přírodního parku Podbeskydí.

Petr Parák

Máte tip na okouzlující místo, kam byste poslali na výlet i další turisty? Podělte se o něj! Pošlete nám fotografie a popis místa na e-mail: tipy.morava@denik.cz. My vše uveřejníme na našem webu v rubrice Čtenář reportér i v tištěné podobě Deníku.