Slavná legendární loď NIKÉ, neméně slavného mořeplavce kapitána Richarda Konkolského, který v roce 1975 jako první suchozemec v dějinách mořeplavby obeplul svět se z Národního technického muzea v Praze, které je majitelem lodi, bezmála po 50 letech od svého vzniku na chvíli vrátila do svého rodného kraje.

Stalo se tak hlavně zásluhou organizátorů nadačního fondu Historie dobrodružství, který myslí na legendy, jenž pomalu upadají v zapomnění. Součástí slavnostního zahájení expozice byl i křest komiksu "Rychlé šífy Richarda Konkolského".

Kreslený komiks představuje ve 12. dílech mořeplavce Richarda Konkolského od doby, kdy spatřil světlo světa až po zrod starého, větrem ošlehaného mořského vlka. Text komiksu, na podněty samotného Richarda Konkolského upravil novinář a autor stovek scénářů dokumentárních pořadů a filmů publicista Milan Švihálek.

Nicméně přednést svůj životopis (Richard Konkolski), upravit ho do humorného a zábavného textu (Milan Švihálek) je jedna věc, ale ztvárnit vše kresbou je věc druhá. A této nelehké úlohy se zhostil malíř, grafik, autor mnoha ilustrací, kterého znají celé generace dětí a mládeže po celé Evropě, středoškolský profesor Novojičínského gymnázia Mgr. Oldřich Hyvnar.

Ten v potu tváře a oblaku dýmu z vykouřených cigaret, tlačen neúprosným šibeničním termínem kresbou a graficky znázornil v komiksu myšlenky a představy obou. A zde nelze než podotknout, že se mu to zdařilo na výbornou. Slavnostnímu zahájení samotné expozice a křtu komiksu byly přítomny i takové legendy jakými jsou – kosmonaut Vladimír Remek, muž který na kole objel celý svět Vítězslav Dostal, automobilový závodník Karel Loprais a horolezec Leopold Sulovský.

Expozice v Dolních Vítkovicích NIKÉ se vrací do Ostravy!!! bude k viděni do konce října 2020 a komiks "Rychlé šífy Richarda Konkolského" je k zakoupeni v prostorách Malého světa techniky U2 a v knihkupectvích.

Jan Kopera, Nový Jičín