Ve dnech 28. 1. – 2. 2. 2023 se uskutečnil lyžařský výcvikový kurz 1. ročníků Střední pedagogické školy a Střední zdravotnické školy sv. Anežky České v Odrách. Kurz se nově uskutečnil v pohoří Beskyd ve ski areálu Kohútka, který leží na česko-slovenské hranici.

Na lyžařský kurz se vypravilo 61 žáků a 6 instruktorů. Povětrnostní podmínky byly různorodé, po většinu týdne oblačno se sněžením. Sněhové podmínky na svahu i na běžkařských tratích byly dobré a žáci měli možnost si osvojit a zdokonalit své lyžařské dovednosti. Po týdenním pobytu na horách jsme se všichni vrátili domů se spousty nových zážitků a lyžařských zkušeností.

Mgr. Kateřina Pavelková


V sobotu 28. ledna 2023 třídy PMP1 a PMPA1+PL1 vyrazily na lyžařský kurz. Měli jsme sraz v Odrách před naší školou, kde na nás čekaly dva autobusy. Naložili jsme do nich kufry a vyrazili směr Kohútka.

Přijeli jsme na parkoviště a museli jsme si vyšlápnout dvoukilometrový kopec k naší chatě. Zavazadla a lyže nám naštěstí převezl traktor s vlečkou. Když jsme dorazili na místo, vyložili jsme zavazadla a šli jsme se ubytovat.

Nečekali jsme, že hned první den půjdeme na svah, ale učitelé si nás potřebovali rozřadit do 6 družstev dle výkonnosti, ve kterých jsme po celý týden lyžovali. Oblékli jsme se do lyžařského oblečení, obuli přeskáče, vzali lyže a šli jsme na sjezdovku. Každý jsme si sjeli kopec podle svých možností a zase jsme se vrátili na chatu. Čekala nás první večeře, u které nám učitelé poskytli základní informace, jak bude lyžák probíhat.

Každé ráno jsme měli budíček v 7 hodin, o který se vždy staraly spolužačky za pomocí reproduktoru s hudbou. Snídaně byla nachystaná o půl osmé. Od 9 do 12 hodin jsme lyžovali a poté na nás čekal oběd a polední pauza. Od 14 do 16 hodin jsme trávili čas opět na lyžích. V 18 hodin byla večeře a v 19 hodin nás čekala přednáška o bezpečnosti na sjezdovkách, lyžování, skialpinismu a první pomoci. Takto probíhaly dny po celý lyžařský kurz.

Na lyžích jsme si zkoušeli přenášet váhu z jedné nohy na druhou, pracovat s těžištěm, správně používat hůlky a různé typy oblouků. Podjížděli jsme branky a některá družstva měla připravený i slalom. Na lyžích jsme dělali i různé srandičky. Jezdili jsme vláček nebo jsme se ve dvojici chytli hůlek a točili jsme se dolů. Každé družstvo bylo alespoň jednou na běžkách a užilo si při pádech spoustu zábavy.

V úterý jsme měli odpočinkové odpoledne a byli jsme na krátké procházce na chatu Portáš. Několik z nás jelo na běžkách. Na chatě jsme si dali něco dobrého a šli jsme zpátky. Ve středu jsme měli možnost vyrazit na běžkách na Malý Javorník. Jelo nás 10 žáků a dvě paní učitelky. Ujeli jsme 12 kilometrů! Poslední večer nás navštívil pán z Horské služby a udělal nám zajímavou přednášku o této profesi.

Poslední den jsme se ráno sbalili a šli jsme si naposledy na svah zalyžovat. Po obědě jsme naložili zavazadla opět na vlečku a traktor nám je odvezl k autobusům, které nás čekaly na parkovišti. My jsme si kopec seběhli, nasedli do autobusů a vyrazili domů. Každý si lyžák užil podle svého a těšíme se na další společné zážitky.

Klára Bergerová