Nová cisternová automobilová stříkačka CAS 30 střední hmotnostní třídy nahradí zastaralou cisternovou automobilovou stříkačku CAS 32 na podvozku Tatra T 148, která má kabinu pouze pro 3 osoby. Vyrobena byla v roce 1982 a je již tudíž velmi dlouho za hranicí své životnosti. Trpí častými poruchami z důvodu velkého opotřebení a nedostatku náhradních dílů, které se již na tento automobil nevyrábí.

close SDH Studénka s novou cisternovou stříkačkou. info Zdroj: se souhlasem SDH Studénka zoom_in SDH Studénka s novou cisternovou stříkačkou.

CAS 30 je postavena na třínápravovém podvozku Scania s kabinou pro šest osob. O pohon se stará třináctilitrový šestiválec, který má výkon 324 kW splňující normu Euro 5. Podvozek je, mimo jiné, na rozvodech vzduchu, paliva a elektroinstalace chráněn proti sálavému teplu do 200 °C, krátkodobě, po dobu 15 minut až do 1000 °C.

Nástavba je tvořena třemi samostatnými moduly. Přední a zadní skříně jsou vyrobeny z plechů a profilů ze slitiny lehkých kovů technologií prizmatických šroubovaných spojů. Mezi nimi je nádrž na hasivo, která je vyrobena z nerezové oceli. Pojme 8500 litrů vody a 540 litrů pěnidla. Nástavba má rovněž mnohem více úložných prostor pro hasičské příslušenství, než měla stará CAS 32.

Vozidlo je barevně vyvedeno v odstínu zářivě červené RAL 3024 doplněné po boku žlutozeleným pruhem.

Nová cisternová automobilová stříkačka je předurčena především pro zásahy u požárů a technické zásahy a samozřejmě je použitelná i u ostatních mimořádných událostí. Požární zásahové vozidlo je zařazeno do nepřetržité pohotovosti a jeho hasební obvod je nejen na území města, ale i mimo jeho územní obvod.

Na pořízení cisterny byly získány dotace z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky ve výši 2,5 milionu Kč a z Moravskoslezského kraje pak ve výši 1 250 000 Kč.

Celková cena vozidla byla na základě výběrového řízení vysoutěžena ve výši necelých 9 milionů Kč. Město ze svého rozpočtu uvolnilo více než 5 milionů Kč.

Naposledy město zakoupilo novou cisternovou automobilovou stříkačku pro jednotku SDH v roce 2002.

Petr Sviták